10 dôvodov, prečo je lepšie cvičiť doma ako vo fitku

Nemám čas, chýbajú mi peniaze, hanbím sa za svoje telo, bojím sa koronavírusu…Takto znejú najčastejšie výhovorky ľudí, ktorí nechcú cvičiť vo fitness centre. My, ostatní, vieme, že kto chce, hľadá spôsoby, kto nechce, hľadá dôvody. Cvičenie doma nie je o nič horšie ako tréningy vo fitnescentre, dokonca prináša viacero výhod.

Pravidelný pohyb je neodmysliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu. Je spájaný s množstvom fyzických i psychických benefitov:

 • podporuje zdravie srdca a mozgu,
 • znižuje riziko vzniku chronických ochorení (nadváhy, obezity, cukrovky, rakoviny…),
 • pomáha pri chudnutí, posilňuje obranyschopnosť, prospieva svalom a kostiam,
 • predstavuje jeden z kľúčov ku krásnej pokožke,
 • je pomocníkom pri zvládaní stresu,
 • robí nás šťastnejšími,
 • uľahčuje zaspávanie a skvalitňuje spánok,
 • dodáva energiu,
 • je prírodným analgetikom,
 • zlepšuje sexuálny život,
 • zvyšuje produktivitu a kreativitu a, samozrejme, aj sebadôveru.

To sú niektoré z pozitívnych účinkov pravidelného cvičenia, pričom nie je podstatné, či trénuješ doma, vonku či vo fitcentre. Dôležité je hýbať sa, ideálne každý deň!

Ak ti chýba odvaha ísť si zamakať do fitka, presvedčíme ťa, že trénovať a dosahovať výsledky môžeš aj doma. Máme dôkazy, že cvičenie doma môže byť v niektorých smeroch dokonca atraktívnejšie ako makačka vo fitnescentre. Pozri sa teda spolu s nami na výhody domáceho cvičenia, zabudni na výhovorky a začni už dnes!

1. Šetrí čas

Ak ťa od cvičenia vo fitku odrádza skutočnosť, že zaberá príliš veľa času, cvičenie v pohodlí domova je pre teba ideálnou voľbou. Ušetríš čas, ktorý by si venoval ceste do i z fitnescentra, pretože väčšina z nás nemá fitko niekoľko minút od domu.

Navyše cvičiť doma môžeš pokojne aj o piatej ráno pred prácou, keď je drvivá väčšina fitcentier ešte zatvorená. Nehovoriac o tom, že nemusíš čakať na to, kedy bude bežecký pás, stacionárny bicykel či veslovací trenažér, poprípade niektorá cvičebná pomôcka k dispozícii

2. Je lacnejšie

Ak si zrátaš cenu mesačnej permanentky, cestovné náklady, zaplatenie osobného trénera a kvalitného športového oblečenia, dopracuješ sa k nemalej sume, ktorú budeš platiť mesiac čo mesiac.

Naopak, keď sa rozhodneš cvičiť doma, stačí ti vyčleniť si priestor v obývačke, podložka a náčinie na cvičenie, ako napríklad švihadlo, guma, expander, fitlopta, záťažová lopta, balančný disk, kettlebell alebo závesný systém. Práve činky a cvičebné pomôcky sú skvelou investíciou, ktorá zefektívni tvoj tréning a poslúži ti dlhé roky bez toho, aby si sa niekedy pri cvičení nudil.

svetlus, elastiband, expander, odporova guma, guma na cvicenie

3. Je bezpečnejšie

Najmä počas chladných mesiacov roka na nás útočia baktérie a vírusy. Ku bežnej chrípke sa aktuálne pridal aj koronavírus, ktorý je pre mnohých z nás strašiakom. Cvičenie doma predstavuje bezpečnú alternatívu pre tých, ktorí sa chcú hýbať, posilňovať svoju imunitu a zároveň chrániť svoje zdravie.

4. Zaobíde sa bez drahého značkového oblečenia

Hoci sú tréningy vo fitcentre najmä o cvičení, väčšine fitness nadšencov záleží aj na tom, čo majú na sebe – športové oblečenie zvyšuje komfort pri cvičení a dodáva sebadôveru. Aj preto niektorí cvičenci neváhajú investovať do drahého značkového športového odevu.

Avšak pri cvičení doma na to ohľad brať nemusíš, pretože ti stačí pohodlné fitness oblečenie. Ak ťa však nové oblečenie motivuje k tréningu, neváhaj a dopraj si krásny nový outfit aj na cvičenie doma. 

nebbia, oblečenie, outfit, gym, fitko, fitness oblečenie, dámske

5. Poskytuje menej priestoru na výhovorky

Nemusíš zabíjať čas cestovaním, venovať čas obliekaniu, prekonávať nástrahy počasia… Stačí zájsť do obývačky a začať cvičiť. Cvičenie doma je výhodné aj v tom, že čím menej prekážok existuje, tým je väčšia pravdepodobnosť, že pôjdeš za splnením svojich cieľov. Tak to aspoň vyskúšaj!

6. Oslobodí ťa od riešenia toho, ako vyzeráš pri cvičení

Nechodíš do fitka preto, lebo sa hanbíš za faldy na bruchu alebo ovísajúci zadok? Nie si si istý tým, či cvičíš správne? Bránia ti pohľady ostatných v tom, aby si si dokonale zacvičil? Zabudni na fitko a makaj doma bez nechceného obecenstva!

7. Dáva možnosť výberu vlastnej hudby či televízneho kanála

Pre niekoho nepodstatná maličkosť, pre iného dôležitý nástroj motivácie. Reč je o výbere hudby – vo fitcentre výber hudobnej stanice či žánru neovplyvníš, avšak doma je to plne v tvojej kompetencii.

8. Pripomenie ti, že brušné svaly sa robia v kuchyni

Mnohí milovníci fitnescentier sú presvedčení o tom, že štíhlu, vyformovanú alebo svalnatú postavu získajú najmä tvrdými tréningami vo fitku. Pravda je však taká, že pri chudnutí alebo formovaní postavy zohráva kľúčovú úlohu strava. Tvorí až 80 percent úspechu a zvyšných 20 patrí cvičeniu, spánku a tak ďalej.

proteín, bielkoviny, weider, 80 plus, mňam, fitness, výživa, výživové doplnky

Pri cvičení v pohodlí domova môžeš dosiahnuť minimálne rovnako dobré výsledky ako pri trénovaní vo fitku, za predpokladu, že sa v prvom rade zameriaš na úpravu jedálnička a potom na pravidelné domáce tréningy. Ak ti pri cvičení doma padne pohľad na chladničku, mysli na to, že brušné svaly sa robia v kuchyni. Nevieš, ako na to? Pomôžu ti knihy a časopisy s informáciami od profíkov na cvičenie a stravovanie.

9. Dáva ti priestor na trávenie času s rodinou

Cvičenie s partnerom je motivujúce a zároveň utužuje partnerský vzťah. Tréning s deťmi je zábavný a navyše im dávaš to najlepšie do budúcnosti, teda pozitívny príklad.

10. Znižuje riziko, že sa nechtiac nájdeš na sociálnej sieti na nulu

Selfie sa stali neodmysliteľnou súčasťou našich životov. Radi sa fotíme aj pri cvičení. Lenže fotenie vo fitku so sebou prináša aj isté riziko – nechtiac sa môžeš ocitnúť v pozadí cudzieho selfíčka na sociálnej sieti práve vtedy, keď si mal bolestnú grimasu na tvári. Ako tomu zabrániť? Cvič doma! 

⏩ POZRIEŤ VIAC DOPLNKOV NA DOMÁCE CVIČENIE ⏪