Správne načasovanie výživových doplnkov

Aby doplnky výživy mohli zohrať významnú úlohu v silových športoch k zlepšeniu celkovej kvality svalov, zistite si, ktoré z nich by vo vašom predtréningom mixe nemali chýbať.

Môžete užívať veľa rôznych výživových doplnkov, ale iba s pomocou niektorých dosiahnete pozoruhodné účinky. Kvalitných doplnkov výživy nie je nikdy dosť a to najmä tých, ktoré pochádzajú zo skupiny proteínov, aminokyselín, alebo kreatínov.

Doplnky výživy pred tréningom

Skôr ako začnete s tréningom, je šanca napumpovať telo potrebnými živinami, ktoré svaly potrebujú na svoj rast. Veľa športovcov berie predtréningovú suplementáciu na ľahkú váhu. Prečo však neotestovať látky, zacielené na ešte väčšie napumpovanie a stimuláciu, ktoré vás pomôžu tzv. nakopnúť?

Ukážeme si niekoľko osvedšených príkladov doplnkov výživy, ktoré naozaj rozpália vaše svaly, keď máte pocit že vám niečo chýba.

Kreatín (do 5g), vetvené aminokyseliny BCAA (najmenej 5g, z toho 3g leucínu), Arginín, citrulín-malát alebo L-citrulín (najmenej 3g). Nezabudnime aj na Beta-alanín, ktorý každý pocíti už do 30 minút ako mravčenie a pomôže s prekrvením a zahriatím končatín, väzív.

Samozrejme, všetci užívate predtréningové stimulačné pumpy, ktoré však niekomu nemusia sadnúť. Napríklad veľký obsah látok pre napumpovanie nie sú vhodné pre plavcov, atlétov na dlhšie trate a zápasníkov, cyklistov a pod. Priveľké napumpovanie môže spôsobiť predčasné vyčerpanie svalov a neefektívne spotrebovanie energie aj minerálov potrebných pre svalovú prácu.

Naopak sú výborné pre silových športovcov, ktorí potrebujú v krátkej dobe zapojiť čo najväčší počet svalových vlákien, alebo kulturistov, zameraných na svalový rozvoj, alebo definíciu svalov.

Doplnky výživy po tréningu

Anabolické okno, kedy vyčerpané svaly očakávajú výživu v podobe kvalitných živín, nastáva bezprostredne po skončení tréningu (asi do pol hodiny po ňom).Vtedy musíte bezpodmienečne zastaviť devastáciu  svalovej hmoty, doplniť stratenú vodu, vypotené minerály a vrátiť svaly do stavu, vhodného pre nasledujúci rast. Preto doprajte vašim svalom nasledovné výživové doplnky.

Kreatín (do 5g), BCAA (najmenej 5g s obsahom 3g leucínu), kombináciu glutamín s Beta-alanínom (5g), proteín (20-30g).

Doplnky výživy na raňajky

Práve ste sa prebrali z nočného spánku a vaše svaly sú hladné po kvalitných živinách. Teraz je na vás aby ste im dali čo potrebujú. Raňajky by preto mali obsahovať veľké množstvo bielkovín, ale aj sacharidy a trochu tuku. Môžete si pomôcť aj výživovými doplnkami a udržať tak svaly v neustálom raste.

Užívajte multivitamín, rybí olej, kĺbovú výživuproteínový koktail (20 - 30g bielkovín)

Doplnky výživy pred tréningom kardia

Mnohí kulturisti radi používajú na spaľovanie podkožného tuku kardio, ale boja čokoľvek prijať pred cvičením. To je veľký omyl! Práve kardio cvičenie potrebuje trochu rýchlych kalórií, z ktorých ešte dlhio po skončení čerpáte výhody. Keď budete pri kardiu cvičiť v strednom alebo vysokom tempe, zvýšite tým celkovú rýchlosť metabolizmu, čo vám pomôže k stimulácii telesnej energie a spalovaniu tukov. Nasledujúce doplnky výživy sú určené pre tých, ktorý chcú z kardia vyžmíchať naozaj maximum.

Kofein (do 20 mg), ATP (400mg), beta-alanín (1,6 – 2g).

Doplnky výživy pred spaním

Keď idete spať uistite sa, že vaše telo má tolko živín kolko potrebuje. Spánok aspoň z časti slúži na regeneráciu organizmu. Preto rešpektujte procesy, prebiehajúce hlboko vo vnútri tela a ktoré znižujú otáčky vášho metabolizmu. Pred spaním preto nezabudnite najmä na doplnky výživy vhodné na regeneráciu organizmu a svalové prírastky.

Rybí olej, proteínový koktail (s obsahom kazeínu a, alebo rastlinné bielkoviny, 20 – 30g).

K tomu je ideálne pridať aspoň ZMA, alebo melatonín, pre prehĺbenie spánku.