Pozor na falošné výživové doplnky

 

Určite ste zachytili informáciu o predaji falošných súčiastok na autá, ktorá prebehla slovenskými médiami. Podvodné súčiastky sa zo skladov slovenskej firmy mali dostať aj do viacerých štátov Európskej únie.

 

Táto téma nás ako distribútora svetových značiek doplnkov výživy pre Slovenskú republiku WEIDER, OLIMP, AONE, MAX MUSCLE, NATURE'S BEST, STACKER2 a BODY ATTACK zaujala natoľko, že sme sa rozhodli o nej napísať aj v našom magazíne.

 

Ľudské zdravie je iba jedno a určite by sa sním nemalo hazardovať. Bohužiaľ aj na poli doplnkov výživy existujú firmy, ktoré dokážu predávať tovar označený ako originálny a pritom sa jedná o falzifikáty z krajín mimo EU. Tento problém, riešia takmer všetky väčšie značky výživových doplnkov po celom svete. Viete teda skutočne čo jete?

 

 

Podľa odhadov je v súčasnej dobe približne 60% - 70% doplnkov výživy na svetovom trhu falošných a bohužiaľ je veľmi ťažké identifikovať falošné výživové doplnky, bez toho aby ste sa v tom vyznali.

V tomto článku si uvedieme 10 bodov, na základe ktorých budete môcť ľahšie identifikovať falošné doplnky výživy.

 

1. Pri nákupe dávajte pozor na popularitu značky

Čím je produkt populárnejší, tým je väčšia pravdepodobnosť jeho falšovania. Pri nákupe obľúbených výživových doplnkov tak buďte určite v strehu. Medzi najobľúbenejších značky na svete  patria Muscletech, MusclePharm, BSN, Universal, Arnold  Series, Optimum Nutrition, Weider, Nutrex, Nature´s Best, Olimp atď.

 

2. Vždy skontrolujte, či výživový doplnok obsahuje Slovenský návod

Etikety original

Existuje iba málo distribútorov, konkrétnych značiek pre európsky trh. Väčšinou má každá značka jedného distribútora, ktorý rieši jednu krajinu Európy.  Každý z týchto distribútorov by mal zabezpečiť, aby na obale boli etikety v jazyku danej krajiny a zároveň by mal mať aj všetky oprávnenia a vyhlásenia, ktoré sú potrebné pre predaj výživových doplnkov v danej krajine.

V prípade, že si nie ste istí odkiaľ pochádzajú doplnky výživy ktoré kupujete, pred nákupom si určite skontrolujte zoznam, resp. nájdite si zoznam distribútorov danej značky pre vašu krajinu. Nákupom priamo od distribútora predíde zbytočným problémom po nákupe.

 

3. Dátum expirácie

Falzifikaty 3

 

Pri nákupe si skontrolujte dátum exspirácie produktu. Niekedy sa môže stať, že na nádobe, alebo etikete nenájdete žiadnu informáciu o exspirácii a teda, produkt je falošný.

 

4. Skontrolujte si kvalitu balenie a označenia

Falzifikaty 1

 

Medzinárodné spoločnosti venujú osobitnú pozornosť kvalite balenie a označovanie nádob. Tí čo ich napodobňujú nevenujú toľko času kvalitnému zabaleniu produktu. Takže vždy keď si kúpite výživový doplnok, skontrolujte si:

  • Či sedí logo spoločnosti a je aktuálne
  • Či etiketa, obsahuje Trade Mark (TM), alebo nie
  • Pozrite sa tiež na prípadne pravopisné a gramatické chyby v textoch
  • Porovnajte si kvalitu potlače

 

5. Skontrolujte ochrannú pečať

Každá spoločnosť používa iný spôsob zatváranie svojho obalu. Pred nákupom akéhokoľvek výživového doplnku si skontrolujte aktuálny spôsob utesnenia nádoby, alebo sáčku, poprípade si ho porovnajte s originálom. Existuje niekoľko vecí, ktoré by ste mali mať na pamäti pri nákupe:

  • Nikdy nekupujte doplnok doplnky výživy, ktorý nemá utesnené veko, alebo obal je poškodený resp. odstránený

 

6. Skontrolujte čiarový kód na nádobe EAN

 

Falzifikaty 7

K identifikácii falošných výživových doplnkov, alebo originálu, vám môže pomôcť naskenovať čiarový kód uvedený na nádobe. Niektoré značky poskytujú možnosť overiť si na základe EAN kódu pravosť ich poduktu. Použiť môžete napríklad čítačku čiarových kódov v telefóne a porovnať si tento čiarový kód na stránkach výrobcu, ktorý takúto možnosť ponúka.

 

7. Skontrolujte, či je vnútorné tesnenie dostatočné

Falzifikaty 5 Falzifikaty 6

 

Po otvorení veka si skontrolujte aj dodatočné tesnenie pod uzáverom. Môže sa stať, že toto tesnenie nie je dobre utesnené, resp. je zle nalepené. Aj to sú spôsoby ako odlíšite falošný proteín od originálneho.

Niektorí výrobcovia dokonca používajú svoje logo alebo meno na vnútornom tesnení. Overte si preto aké sú aktuálne používané logá firmy, alebo akú ochranu používa.

 

8. Rozpustnosť

Každý práškový výživový doplnok má rôznu rozpustnosť. Niekedy sa môže stať, že vysoko kvalitný prípravok má zlú rozpustnosť. V tomto smere existujú 2 spôsoby, ako identifikovať falošné doplnky:

  • Ak ste už kúpili rovnaký proteín pred tým a jeho rozpustnosť je iné ako tomu bolo pred tým, je dosť možné, že ste narazili na falošný proteín
  • V prípade, že ste daný doplnok výživy pred tým nikdy nepoužívali, prečítajte si na internete čo najviac informácií o tomto produkte. Často zistíte, že originálny proteín má úplne inú rozpustnosť s akou ste sa stretli vy.

 

9. Chuť.

Rovnako ako rozpustnosť, tak aj pri chuti proteínu platí, že ak ste už pre tým mali skúsenosť viete ako chutí. Ak pri zakúpení toho istého produktu je chuť odlišná, je dosť pravdepodobné, že ste naleteli predajcovi s falošnými výživovými doplnkami.

Opäť platí, že ak ste pred tým nikdy tento proteín nemali, prečítajte si užívateľské recenzie na internete.

Ešte jedna dôležitá vec ohľadom príchutí. Falošné proteíny, alebo gainery sa často ponúkajú v najobľúbenejších príchutiach ako je čokoláda, alebo jahoda. Skúste preto aj iné príchute.

 

10. Zloženie

Výrobcovia falošných doplnkov výživy používajú často lacné zložky, ktoré sú nebezpečné pre zdravie človeka. Falošné doplnky výživy často obsahujú i lacné steroidné látky, alebo napríklad mix sójového prášku (nie sójový proteín). V prípade, že cítite neprimerané výsledky okamžite po požití výživového doplnku, alebo cítite náhlu stratu svalovej hmoty, potom v oboch prípadoch ste narazili pravdepodobne na falošný výživový doplnok.

 

Často sa môže stať, že vám inštruktori alebo tréneri v posilňovni navrhnú doplnky výživy renovovaných značiek za extra nízke ceny. Takéto výživové doplnky však môžu byť falošné, alebo môžu pochádzať zo šedého trhu. V každom prípade platí, že si vypýtajte daňový doklad, alebo vyúčtovanie, od jeho dodávateľa.

 

Naše odporúčanie na záver

  1. Vždy si uschovajte potvrdenie o zaplatení za váš výživový doplnok
  2. Doplnky výživy kupujte v overených obchodoch, ktoré predávajú originálny tovar, alebo priamo od distribútora danej značky na Slovensku.

 

Rozoznať falošné výživové doplnky od tých originálnych je veľmi ťažké. Sme si však istí, že týmito 10 radami sme vám aspoň z časti pomohli pri ich rozoznávaní. Našim cieľom nie je vytvoriť strach z doplnkov výživy, ale naučiť vás vybrať si múdro hlavne bezpečne.