Aminokyseliny a sacharidy

 

Ako užívať aminokyseliny a sacharidy? Je lepšie ich užívať tieto výživové doplnky spolu alebo oddelene? Na to sa pozrieme v nasledujúcom článku.

 

Určite viete, že aminokyseliny sú nástrojom pre naštartovanie svalového rastu, ale ako sú pri tom dôležité sacharidy?

Svaly sa adaptujú na cvičenie iba v prípade, keď je syntéza bielkovín (MPS) rýchlejšia ako katabolické odbúravanie (MPB). Tento pre svaly priaznivý stav nastane iba za predpokladu, že dodáme telu vhodné bielkovinové jedlo, alebo proteínové výživové doplnky.

 

Zatiaľ čo aminokyseliny stimulujú MPS, sacharidy znižujú MPB. Aminokyseliny stimulujú  syntézu bielkovín takmer okamžite, oproti tomu sacharidy znižujú katabolizmus bielkovín (MPB) na 2 až 3 hodiny po tréningu.

 

Veľa ľudí užíva aminokyseliny ihneď po tréningu a sacharidy až 1 hodinu po. Je však naozaj nutné prijímať ich oddelene? Prečo by sme mali brať aminokyseliny až neskôr spolu so sacharidmi?

aminokyseliny weider

Touto otázkou sa zaoberá štúdia uverejnená v časopise Applied Physiology, Nutrition and Metabolism. Jednotlivci rozdelení do dvoch skupín, užívali buď 50 g jednoduchých sacharidov hodinu po tréningu a 16 g esenciálnych aminokyselín (EAA) o ďalšiu hodinu neskôr. Druhá skupina brala EAA a sacharidy naraz hodinu po skončení tréningu. Proteínová bilancia bola meraná počas nasledujúcich šiestich hodín, aby bolo možné čo najlepšie porovnať výsledky oboch skupín. 

U jednotlivcov, užívajúcich kombináciu sacharidov a aminokyselín, došlo k rastu MPS po celú dobu šiestich hodín po cvičení a to zrejme z dôvodu rýchleho dodania aminokyselín do krvného obehu aj do pracujúceho svalu. Rovnaký efekt však bol dosiahnutý aj pri súčasnom príjme. Môžeme teda na základe tejto štúdie konštatovať, že aminokyseliny a sacharidy nie je nutné prijímať oddelene

 

Bol tento článok pre vás zaujímavý? Povedzte o ňom svojim priateľom