November – mesiac mužského zdravia

November je mesiac, ktorý je známy aj ako mesiac mužského zdravia. Okrem toho na 19. november pripadá aj medzinárodný deň mužov. Poďme sa teda spolu pozrieť ako je to s mužským zdravím, vitalitou a výkonnosťou!

Sú muži silnejšie pohlavie?

Muži sú už od nepamäti považovaní za takzvané „silnejšie“ pohlavie. Ak sa pozeráme na fyzickú schránku, väčšinou je to pravda. Muži majú typicky rozložené svalstvo – inak ako ženy, taktiež majú vyšší podiel svalovej hmoty, väčšiu telesnú konštrukciu (aj keď existujú aj výnimky). Ich väčšiu fyzickú silu podporuje aj fakt, že ich semenníky tvoria testosterón – hormón, ktorý podporuje rast svalstva a tiež jeho typické rozloženie. Ako však už určite vieš, fyzická sila nie je všetko. Hlavne v dnešnej modernej a rýchlej dobe je rovnako dôležité zameriavať sa aj na psychickú silu. Kvôli stereotypom z nie až tak dávnej histórie ako napríklad, že muž musí byť vždy silný, vždy všetko zvládnuť a podobne sa dnes často stretávame s tým, že muži sa hanbia priznať, že sa necítia dobre. Či už fyzicky, alebo psychicky. Ľahko sa tak potom stane, že sú hlavne so stúpajúcim vekom frustrovaní čo sa môže negatívne prejaviť na ich zdraví, výkonnosti či vitalite. Preto aj tak dôležité, aby sme sa nezameriavali iba na ženské, ale aj na mužské zdravie a presne na to tu máme November – mesiac mužského zdravia!

Zdravá životospráva – cesta k vitalite

Pre nikoho určite nie je prekvapením keď poviem, že najlepšou cestou k zdraviu a vitalite je správna životospráva. Základom je vyvážený jedálniček bohatý na komplexné sacharidy, zdravé tuky, rastlinné aj živočíšne proteíny, veľa ovocia, zeleniny atď. Ak je strava správne zložená, dokážeš v nej dodať svojmu telu všetky potrebné živiny, vitamíny a minerály. Nikdy však nie je na škodu dopĺňať základné vitamíny či minerály. Navyše u mužov, ktorý športujú je potreba živín vyššia a tak je nielen pre budovanie svalstva, ale aj pre udržanie energie na mieste dopĺňať bielkoviny vo forme proteínov pre športovcov. Nároky sa samozrejme menia s vekom. U mužov s vekom klesá prirodzená tvorba testosterónu, čo sa môže prejaviť zníženým libidom, stratou energie a celkovou nevýkonnosťou. V takýchto prípadoch je na to, aby si zostal fit vhodné užívať aj rôzne adaptogényprípravky podporujúce tvorbu testosterónu.

Šport je cesta!

Pravidelný pohyb a športová aktivita sú overeným spôsobom ako sa udržiavať zdravý, vitálny, plný energie a fit. Akýkoľvek pohyb je lepší ako žiaden. Čokoľvek od prechádzok so psom, bicyklov až po trénovanie vo fitku ti pomôže budovať silu a psychicky si odpočinúť. Výskumy ukazujú, že jedným z najefektívnejších spôsobov ako sa udržiavať v sile a dobrom zdraví je silový tréning aspoň 3x týždenne nakombinovaný s kardiom. Silový tréning nie je iba o zdvíhaní činiek – aj keď ak ťa to baví je to super! Efektívny silový tréning môže byť aj funkčný silový tréning s vlastnou váhou. Kardio si vyber podľa toho, čo ťa najviac baví. Ponuka je pestrá od behu cez cyklistiku až po zimné športy ako napríklad bežky! Najdôležitejšie je vyberať si aktivitu podľa toho, čo ťa najviac baví. Šport tak pre teba nebude niečo, do čoho sa musíš nútiť, ale prostriedok na budovanie sily a udržiavanie vitality, pri ktorom si navyše aj psychicky oddýchneš!

Ako si môžem pomôcť?

Životné situácie niekedy nie sú vôbec ideálne a aj napriek tomu, že sa zdravo stravuješ, športuješ a udržiavaš sa v psychickej pohode sa môže pokojne stať, že v určitom období tvojho života sa začneš cítiť unavený, vyčerpaný a s nedostatkom sily. Tieto zmeny môžu byť spôsobené stresom v práci, rodinnými ťažkosťami, ale v konečnom dôsledku za väčšinou z nich stojí pokles hladiny testosterónu. Ten je prirodzený pri zvyšujúcom sa veku, ale faktory ako stres, fajčenie či alkohol môžu situáciu ešte zhoršiť. V takomto prípade skús siahnuť po adaptogénoch. Že si o nich ešte nepočul? Tak potom čítaj ďalej!

Mužské adaptogény

Adaptogény sú látky rastlinného pôvodu, ktorým sa pripisujú zázračné schopnosti. Hovorí sa, že pozitívne ovplyvňujú duševné zdravie, aj fyzickú stránku. U žien zväčša dodávajú energiu či zvyšujú znížené libido. U mužov dodávajú energiu, podporujú vitalitu a „mužskú silu“. Medzi najznámejšie adaptogény patria Ženšen, Maca či Ashwagandha. Medzi mužmi je však bezkonkurenčne najpopulárnejší Tribulus terrestris – po slovensky Kotvičník zemný. Okrem toho že má klasické adaptogénne účinky je známy aj ako „booster“ testosterónu. Pozitívne ovplyvňuje klesajúcu hladinu testosterónu, zvvšuje libido, sexuálnu výkonnosť, ale aj fyzickú výkonnosť. Na webe FITPLUS ti radi poradíme a každý muž si určite vyberie doplnky vhodné presne pre neho!

Staraj sa o seba!

Mužské zdravie je dôležité nielen v novembri, ale po celý rok. Milí muži - dávajte na seba pozor a udržujte sa zdraví, silní, ale hlavne spokojní. To je totiž kľúčom k spokojnosti a vitalite!

Referencie:

Beáta Loffayová