Diabetes a sexuálne zdravie

Diabetes mellitus, ako sa cukrovka odborne nazýva pochádza z latinčiny kde mellitus znamená sladký. Život s diabetom však rozhodne „sladký“ nie je. Táto diagnóza so sebou prináša množstvo komplikácii, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť aj tvoj sexuálny život!

Diabetes – pandémia súčasnosti!

Diabetes, alebo cukrovka sa v posledných desaťročiach stala takpovediac pandémiou. Čísla novo diagnostikovaných pacientov najmä v rozvinutých krajinách rapídne stúpajú. V súčasnosti každý ôsmy dospelý človek trpí cukrovkou, čo na celom svetom robí približne 206 miliónov pacientov! Často sa stretávame s tým, že ľudia diabetes bagatelizujú. Stretávame sa s argumentami typu no tak nemôžeš jesť sladké, to je toho a podobne. Opak je však pravdou a na diabetes a s ním spojené komplikácie zomrelo napríklad za rok 2021 až 2,3 miliónov pacientov. Okrem toho , že neliečený diabetes môže spôsobiť až smrť dokáže aj riadne skomplikovať život či už komplikáciami akútnymi, alebo chronickými.

O čo vlastne ide?

Diabetes je charakterizovaný zvýšenou glykémiou – hladinou glukózy v krvi. Táto metabolická porucha najčastejšie vzniká v dvoch situáciách. Prvým typom diabetu trpia často mladí, štíhli a aktívni ľudia. Väčšinou u nich ochorenie vzniká na autoimunitnom podklade. Za hospodárenie s glukózou je zodpovedný hormón inzulín, ktorý produkujú bunky pankreasu. Inzulín zabezpečuje vstup glukózy do buniek a tým umožňuje jej využitie. Diabetes na autoimunitnom podklade znamená zjednodušene to, že naše vlastné telo tvorí protilátky proti bunkám pankreasu a ničí ho. Telo si tak nedokáže vyrobiť inzulín a glukóza sa hromadí v krvi. Diabetes druhého typu je však úplne iná káva. Vzniká na podklade inzulínovej rezistencie, čo znamená, že inzulín sa v pankrease síce vytvorí, ale tkanivá ako svaly, srdce či pečeň naň nedokážu reagovať. Tento stav je spôsobený hlavne nesprávnou životosprávou, nadváhou až obezitou, nedostatkom pohybu, ale aj fajčením.

Komplikácie sa nevyhýbajú ani jednému typu, takže sa na ne pozrieme zblízka.

Keď sa to skomplikuje

Akútne komplikácie diabetu v zmysle akútnej hyperglykémie a hypoglykémie sú život ohrozujúce stavy. My si však dnes povieme niečo o tých chronických komplikáciách. Vznikajú nenápadne a pomaly a preto sú často podceňované. Hovoríme hlavne o zmenách ciev – o mikroangiopatii a makroangiopatii. Zjednodušene povedané, chronicky zvýšená hladina glukózy v krvi negatívne pôsobí na cievy a poškodzuje ich čo je hlavným dôvodom všetkých ostatných orgánových komplikácii. Najčastejšie hovoríme o neuropatii – kedy sa znižuje citlivosť nervov, retinopatii – poškodení zraku, nefropatii – poškodenie obličiek na cievnom podklade či angiopatiách čo sú poškodenia ciev!

Sexuálne zdravie a diabetes

Tým, že zvýšená glykémia poškodzuje cievy a nervy môže byť poškodené aj pohlavné ústrojenstvo. Pri poškodeniach ciev môže dôjsť k obmedzenému, alebo sťaženému prietoku krvi k pohlavným orgánom, čo spôsobuje ťažkosti ako ženám tak aj mužom!

U mužov najčastejšie v dôsledku zhoršeného prietoku hovoríme o erektilnej dysfunkcii. Problémy môžu byť rôzne od poruchy nástupu erekcie, udržanie erekcie až po problémovú ejakuláciu. Častým prejavom môže byť aj predčasná či oneskorená ejakulácia. Výnimočne môže ísť aj o úplnú neschopnosť dosiahnuť ejakuláciu. Štúdie hovoria, že u diabetikov nastupuje erektilná dysfunkcia o 10 – 15 rokov skôr ako u zdravých mužov. Hlavne u mužov znížená kvalita sexuálneho života často spôsobuje depresie a psychické ťažkosti!

A čo ženy?

Bohužiaľ, ani ženy s diabetom komplikácie v oblasti sexuálneho života neobchádzajú. Problémy, ktoré sa zvyknú objaviť sú zvyčajne charakteru zníženého libida, pocitu suchosti, alebo bolesti pri pohlavnom styku.

Aké je riešenie?

Najúčinnejším spôsobom, ako sa vyhnúť diabetickým komplikáciám je udržiavať glykémiu v čo najstabilnejších hodnotách a to spravidla režimovými opatreniami. Najlepším riešením je dodržiavanie racionálneho stravovania s počítaním sacharidových jednotiek, vyhýbanie sa živočíšnym tukom, sladeným nápojom, polotovarom atď. Účinné je tiež zaradiť aktívny pohyb, či už prechádzku, fitko, či akýkoľvek šport, ktorý vám najviac vyhovuje. Ženy by sa mali zamerať na prevenciu proti bakteriálnym a mykotickým ochoreniam pošvy nosením bavlnenej  spodnej bielizne, vyhýbaním sa verejným bazénom a podobne. Pri bolestivom pohlavnom styku môže pomôcť napríklad lubrikačný gél. Pri mužoch pomôže hlavne lekár. Podľa závažnosti problému vám môže napísať lieky podporujúce zdravie ciev a skvalitniť tak erekciu a sexuálny život.

Referencie:

Beáta Loffayová