Novoročné fitness ciele – ako začať a udržať si odhodlanie?

Máme tu nový rok, s ktorým sa už od nepamäti do našich životov dostávajú aj novoročné predsavzatia. Väčšina z nich sa vždy týka nášho životného štýlu či financií: žiť zdravšie, stravovať sa zdravšie, viac športovať, prestať fajčiť, vyhýbať sa alkoholu, viac šetriť, menej míňať na fast foody a viac si variť poctivé domáce jedlo a tak ďalej...

Mesiace január a február sú už štandardne dôverným priateľom spoločností vyrábajúcich tabletky, čaje a rôzne iné preparáty na chudnutie. Vyskúšaš pár krát behať, navštíviš fitko a po pár dňoch bez výsledku je tvoja motivácia fuč. Zatiaľ čo však ty nič dlhodobo nezmeníš, a v dobrej viere holduješ zakúpeným „zázračným“ produktom, jediné čo chudne, je tak tvoja peňaženka. S novoročnými predsavzatiami je razom koniec. Je ti tento scenár povedomý? Ak áno, potom by si mal dať na nás, a tento rok sa rozhodne vybrať inou cestou.

Či už je tvojim cieľom tento rok nabrať svalovú hmotu, schudnúť tuk, vyrysovať ... s našimi tipmi by tvoj scenár nemal stroskotať! Tak poďme na to!

Kde a ako máš začať?

1.      V prvom rade si stanov cieľ a motiváciu

Je dobré vedieť kam ťa majú tvoje snahy doviezť, aby si si dokázal skontrolovať progres. Taktiež by tvoja motivácia nemala byť negatívna, ako napríklad, že sa ti niekto vysmieva, alebo sa nepáčiš svojej polovičke, a pod. Rozhodnutie niečo zmeniť musí byť v prvom rade tvoje a musíš sa tešiť z toho, že ho chceš dosiahnuť.

2.      Nerob veľké zmeny a neočakávaj priveľké výsledky

Tvoje telo nie je stroj, takže ak sa ho budeš snažiť z jedného režimu zo dňa na deň preprogramovať na nový, s najväčšou pravdepodobnosťou sa to nestretne s pochopením a zlyhá. Môžeš si ublížiť, vyčerpať sa, zlyhať ba dokonca i ochorieť.

3.      Stanov si jasné čiastkové ciele, ktoré ťa dovedú k výsledkom

Ak je napríklad tvoj cieľ schudnúť 10 kg,  alebo nabrať 5kg, vyber si vhodné obdobie, za ktoré by si mal tento cieľ dosiahnuť – napríklad 3 mesiace. Následne si to rozdeľ na mesiace a na týždne. Takto si budeš jednoducho vedieť odsledovať, kde na ceste za svojimi cieľmi sa nachádzaš a prípadné neúspechy ťa môžu doviesť k prehodnoteniu spôsobu fungovania (dosahovania cieľa).

4.      Nevzdávaj sa pri prvých neúspechoch a netlač zbytočne na pílu

Pokiaľ prvé týždne nejdú veci tak, ako by mali, nevzdávaj to hneď, telo potrebuje istý čas, kým si na nový režim zvykne. Ak cítiš vyčerpanie či nedostatok motivácie, skús sa poradiť s odborníkmi.

5.      Stav na vyváženú a správne nastavenú stravu

Nezáleží či je tvojim cieľom schudnúť, pribrať alebo len sa cítiť lepšie, v každom prípade je 80% tvojho úspechu v chladničke. Takže vyhoď všetko, čo nepatrí do správnej životosprávy, resp. podaruj niekomu, komu. by sa potraviny ešte mohli zísť a hor sa na to. Ak si nie si istý, čo, kedy, koľko a ako jesť, určite sa poraď s odborníkom. Nechceš predsa, aby tvoje úsilie vyšlo na zmar, kvôli nedostatku vedomostí. Mnoho užitočných informácií o správnej strave a receptov nájdeš aj na našom blogu alebo na webe https://www.muscle-fitness.sk/category/vyziva/.

6.      Nespoliehaj sa na kamošov a ľudí z internetu

To, čo funguje u tvojho kamoša, alebo influencera, ktorého si videl na Instagrame neznamená, že bude fungovať aj u teba. Preto je dobré sledovať si výsledky priebežne, rovnako ako aj tvoj osobný pocit. Niekomu stačí pár km behu denne, upraviť stravu, vyradiť nezdravé tuky a znížiť príjem sacharidov a začne chudnúť, iní môže obehnúť aj okres, žiť iba na zelenine (čo je nechcený extrém!) a nič sa nestane. Preto sleduj sám seba, svoje pocity, čiastkové výsledky a vyber si cestu, ktorá je najvhodnejšia pre teba. Ak si nie si istý, poraď sa s trénerom či výživovým poradcom.

Aké sú tvoje ciele?

A)     Chcem vyrysovať

Neexistuje žiadny ideálny šport na vyrysovanie svalstva, každopádne platí, že vo fitness centre sa vďaka konkrétnym cvikom vieš presne zamerať na partiu, ktorú chceš vyrysovať, zlepšiť a pod. Ak teda chceš vysekané brucho, tvojim najlepším kamošom bude poriadna strava a cviky zamerané na brušné svalstvo, ale aj nejaké to kardio, ktoré ti pomôže spáliť prebytočný tuk. Samozrejme vyrysovať sa dá aj pri iných športoch, ale zrejme to bude trvať dlhšie a výsledok nie je až natoľko cielený. Napr. Lezenie – ruky a chrbát. Futbal, trailový beh, cyklistika – nohy a pod.

Po ťažkých tréningoch samozrejme nesmieš zabudnúť telu dopriať, čo potrebuje, v podobe doplnenia energie kvalitnými sacharidmi, a hlavne dávkou poctivého proteínu. Odporúčame komplexný 4-zložkový Weider Whey Protein 80 Plus, kvalitnú srvátku ... alebo to máš radšej vegan? Potom skús Weider Vegan Protein.

B)     Chcem schudnúť

V tejto chvíli sa už určite v mysli vidíš, ako šliapeš po schodoch a beháš na bežeckom páse hodiny týždenne. Dovoľ nám ale vyviesť ťa z tohto omylu. Už dávno sa predsa vie, že najlepším na nielen vyrysovanie tela, ale i spaľovanie tuku a chudnutie je silový tréning. Vďaka nemu totiž nespáliš kalórie len počas tréningu, ale vďaka narastajúcej svalovej hmote, bude tvoje telo spaľovať viac aj po tréningu a v pokoji, keď napríklad len ťukáš do mobilu.

Množstvo energie telo potrebuje aj na regeneráciu po takom náročnom tréningu. A to už máme dokopy celkom slušný počet kalórií, čo myslíš? Nemusíš hneď dvíhať šialené objemy závaží, stačí začať zľahka a časom prechádzať na väčšie váhy, ako sa telo začne záťaži prispôsobovať, sám zistíš, že pôvodná váha ti už „nič nerobí“ a môžeš si intuitívne pridať.

Aj tu platí, že kľúčová je strava a výber vhodných doplnkov výživy. S efektívnym spaľovaním tuku ti môže pomôcť napríklad veľmi obľúbený prírodný spaľovač tukov L-karnitín, alebo iné typy spaľovačov, ktoré nájdeš u nás v e-shope. Jeden z najobľúbenejších a najúčinnejších vôbec je Max Muscle – ThermX.

C)      Chcem nabrať

Ak si to dočítal až sem a po všetkých vianočných koláčoch sa čuduješ, že by chcel ešte niekto priberať, tak ti musíme s istotou potvrdiť, že áno! Nejde však o naberanie tuku, ale svalovej hmoty. Vybudovať si funkčnú svalovú hmotu však vie dať často poriadne zabrať, a je dosť možné, že budeš potrebovať aj trénera, ktorý ti poradí ako na to.

Čo však budeš určite potrebovať je poriadna dávka komplexných sacharidov, pre budovanie hmoty, poctivú nálož bielkovín, potrebnú pre obnovu svalových tkanív a v neposlednom rade nejakých pomocníkov s energiou pre tvrdé tréningy, vďaka ktorým ti svaly pomaly, ale isto narastú!

Našim TOP tipom pre dopĺňanie sacharidov a budovanie kvalitnej svalovej hmoty je legendárny Weider Mega Mass 4000.

S dopĺňaním bielkovín to budeš mať vyhraté, ak si vyberieš niektorý z týchto proteínov:  , špeciálne na ochranu svalov počas spánku, odporúčame nočný proteín, ktorý je pri naberaní tak trochu nevyhnutnosťou.

Za tvrdú prácu je fajn občas sa aj odmeniť, vyber si jednu z našich lahodných zdravých maškŕt.

Alfou a omegou dobrého tréningu a rastu svalov je kvalitný spánok v minimálnom rozmedzí 7 až 9 hodín. Pre tvoje spokojné sny odporúčame náš najobľúbenejší melatonín vo forme gumených hviezdičiek Weider Melatonin Up.

Držíme ti palce!

Iveta Škrabáková