Novoročné predsavzatia – tipy a rady ako pri nich vydržať po celý rok!

Novoročné predsavzatia sú každoročná klasika. Všetci plánujeme schudnúť, zdravšie žiť, šetriť viac peňazí a čokoľvek ťa napadne.

Štatistiky týkajúce sa predsavzatí na rok 2023 hovoria jasne:      

-       52% z opýtaných si dalo predsavzatie viac cvičiť v roku 2023

-       50% z opýtaných si dalo predsavzatie zdravšie sa stravovať v roku 2023

-       40% si dalo predsavzatie schudnúť v roku 2023

-       39% si dalo za cieľ viac šetriť peniaze

-       37% z opýtaných chce v roku 2023 viac času venovať rodine a priateľom

-       20% z opýtaných si dalo za cieľ stráviť menej času online na sociálnych sieťach

-       19% chce znížiť svoj pracovný stres

Určite ti nemusíme pripomínať ako predsavzatia vo väčšine prípadov skončia. Fitness centrá počas januára praskajú vo švíkoch, avšak do leta to vydrží len málokto. Prinášame ti teda overené rady a odporúčania ako si správne nastaviť novoročné predsavzatia tak aby vydržali nielen po celý ďalší rok, ale aby si si ich aj užil a neboli pre teba len povinnosťou.

Urči si reálne ciele

Na začiatok je dôležité stanoviť si reálne ciele. Ak si človek trpiaci len miernou nadváhou dá za cieľ povedzme schudnúť 10 kg je len malá pravdepodobnosť, že sa mu to podarí. To isté platí, ak si dá človek, ktorý nikdy necvičil predsavzatie chodiť do fitka každý deň. V oboch prípadoch to takéto predsavzatia zrejme nedotiahnu do konca. Dobré je stanovovať si reálne ciele, napríklad schudnúť 3 kg, alebo dať si na začiatok tréning dva krát do týždňa. Ak budú tvoje ciele reálne je oveľa pravdepodobnejšie, že  sa ti podarí ich naplniť. S tým vzrastie aj tvoja motivácia a chuť pokračovať ďalej!

Krok za krokom

Skús svoje ciele určovať optimálne aj z časového hľadiska. Na miesto „tento rok sa naučím po nemecky“ si definuj cieľ presne a rozdeľ si ho na časové úseky. Vedci hovoria, že ciele, na ktoré si určíme aj deadline uskutočníme skôr ako tie na dobú neurčitú. Skús teda svoj cieľ definovať napríklad tak, že každý týždeň sa z nemčiny naučíš jednu kapitolu, alebo lekciu. Takto budeš mať zo seba po každej dokončenej lekcii dobrý pocit a v konečnom dôsledku sa do roka po nemecky veľmi pravdepodobne aj naozaj naučíš!

Trpezlivosť ruže prináša

Táto rada sa ľahšie povie ako urobí, ale skús byť trpezlivý a nechci vidieť výsledky hneď. Chceš schudnúť? Neváž sa každý deň, ale odváž sa len raz za mesiac. Chceš budovať svaly? Nečakaj že za mesiac budeš mať na bruchu tehličky. Niektoré ciele vyžadujú viac času, a preto je dobré postupovať krok po kroku a stále si pripomínať, prečo sme si ten cieľ vlastne dali. S motiváciou a trpezlivosťou je vyššia pravdepodobnosť, že sa ti tvoj cieľ podarí splniť.

Motivácia je základ

Pripomeň si prečo si sa rozhodol schudnúť, cvičiť, viac šetriť, alebo sa naučiť niečo nové. Aj keď si si určil dobrý cieľ, a na začiatku si bol plný motivácie, každému z nás sa občas stane, že je už vyčerpaný, stráca chuť a motiváciu na svojom cieli pracovať. Je to úplne normálne. Preto je dobré stále si pripomínať prečo sme sa tak rozhodli, čo chceme dosiahnuť. Pokojne si môžeš pomôcť motivačnými citátmi, hudbou, obrázkami umiestnenými na viditeľných miestach, alebo tým, že o svojich plánoch povieš rodine či kamarátom, a budeš v nich tak mať podporu, ale záväzok svoje predsavzatia dotiahnuť do úspešného konca.

Pomôž si keď môžeš

Táto rada platí hlavne pre tých z vás, ktorí sa rozhodli schudnúť, budovať svaly, alebo zdravšie žiť. Pri predsavzatiach, ako sú tieto ide o zdravie, a preto sa oplatí aspoň na začiatok konzultovať svoj cieľ s odborníkom. Ak chceš zmeniť svoje stravovacie návyky, vyhľadaj výživového poradcu. Ak chceš schudnúť, alebo cvičiť, skús to aspoň pre začiatok s trénerom. Ak chceš byť fit a pritom zostať zdravý nezameriavaj sa len na cvičenie a váhy, ale hlavne na techniku. Vyhneš sa tak prípadným zraneniam. Vieme, že nie každý si môže dovoliť pravidelne cvičiť pod dohľadom skúseného trénera. Ver však, že aspoň na začiatok sa takáto investícia určite oplatí. Od trénera okrem techniky môžeš odpozerať aj rôzne cviky, tréningy a časom si tak môžeš tréningy viesť aj vo vlastnej réžii. Pri predsavzatiach týkajúcich sa zdravého životného štýlu je určite dobré pomôcť si aj výživovými doplnkami. To sa týka hlavne tých z vás, ktorí sa rozhodli rysovať, budovať svalstvo či vyformovať a spevniť postavu. Okrem cvičenia k tomu potrebuješ aj zmeniť stravu a dopĺňať špecifické živiny, k čomu ti pomôžu rôzne doplnky výživy pre športovcov. Na začiatok každému odporúčame hlavne proteín, ktorý zabezpečí, že svaly budú mať pre svoj rast všetky potrebné živiny. Na správnu po tréningovú regeneráciu je vhodný aj kreatín. Ten ti pomôže okrem budovania svalstva aj s regeneráciou a výkonnosťou. Ponuku kvalitných proteínov, kreatínu a ďalších výživových doplnkov nájdeš na eshope fitplus.sk.

Nájdi si partiu

Vo dvojici, alebo v skupine sa veľa aktivít robí lepšie. Nájdi si partiu, alebo zapoj kamošov a rodinu, ktorí majú rovnaký cieľ ako ty. Môžete sa vzájomne motivovať, podporovať a posúvať sa ďalej. Poslúžiť môžu aj rôzne appky, kde môžeš zdieľať svoje výsledky a progres. Prihlás sa do skupinového kurzu, alebo začni s kolektívnym športom. V skupine svoj cieľ dosiahneš jednoduchšie!

Oddychuj!

Na tom, či sa ti podarí splniť predsavzatie má podiel aj tlak, ktorý na seba vyvíjaš. Nebuď na seba prísny. Ak si unavený oddýchni sa a dopraj si deň bez tréningu. Ak máš chuť na nezdravé jedlo pokojne si dopraj cheat day. Rovnako ako neschudneš z jedného šalátu, nepriberieš z jednej pizze či z jedného vynechaného tréningu. Keď budeš svoje predsavzatia hnať do extrému, môže sa stať že rýchlo vyhoríš alebo stratíš motiváciu.

Hlavne buď v pohode

Najdôležitejšie zo všetkého je hlavne byť v pohode. Mať ciele a predsavzatia je síce fajn, ale určite nie na úkor tvojej psychickej pohody. Dnes v dobe keď život prebieha na sociálnych sieťach vidíme stále iba dokonalé postavy, dokonalý život, dokonalé dovolenky. Je ťažké neporovnávať sa a tiež je úplne prirodzené, aj keď nie správne že cítime tlak. Ak máš pocit, že musíš schudnúť, trápiť sa vo fitku, veľa zarábať, alebo sa obliekať od hlavy po päty do značkového oblečenia len preto, že to vidíš na Instagrame, takýto cieľ nie je dôvodom aby si sa trápil. Určuj si predsavzatia podľa seba, podľa toho čo chceš ty, ale hlavne to rob pre seba. Len ak budeš pracovať na tom čo skutočne chceš ty budeš mať dostatočnú motiváciu a chuť dotiahnuť svoj cieľ do konca. Neporovnávaj sa s ostatnými. Tu ide o teba a tvoj ciel. Ak si unavený oddýchni si, keď si chceš dať pauzu daj si ju. Pamätaj, že základom je dostatok spánku, dobré stravovanie, pohyb a psychická pohoda. A keď budeš v pohode a šťastný ty, určite sa ti podarí aj dodržať svoje novoročné predsavzatie!

Beáta Loffayová