Si diabetik? Svet sa pre teba nekončí!

Diabetes mellitus možno poznáš aj ako cukrovku. Toto vážne ochorenie sa rýchlo stáva civilizačným a počty pacientov na celom svete sa rapídne zvyšujú, najviac však vo vyspelých a rozvinutých krajinách. O čo vlastne ide, na čo si treba dať pozor, a ako udržať cukrovku pod kontrolou? Ak ty, alebo tvoj blízky trpíte touto diagnózou čítaj ďalej. Prinášame ti účinné rady a tipy ako žiť plnohodnotný fit život aj s diabetom!

Čo je to cukrovka?

Cukrovka, alebo Diabetes mellitus je ochorenie, o ktorom si už určite počul. Jedná sa o závažné civilizačné ochorenie, ktoré je charakterizované chronickou hyperglykémiou, čiže trvalým zvýšením hladiny glukózy v krvi. Glukóza je základným zdrojom energie pre naše bunky a preto si možno hovoríš, že zvýšené množstvo glukózy sa rovná vyššiemu množstvu energie. Háčik je však v tom, že na to, aby naše bunky a tým pádom aj celé telo mohlo využívať glukózu na tvorbu energie, potrebujeme ju dostať do vnútra buniek. Tu sa dostávame k základu cukrovky. Glukóza nevstupuje do buniek tak ako by mala, ale sa hromadí v krvi. Ak jej hodnoty prevyšujú normálne hodnoty, hovoríme o zvýšenej glykémii, čo je zároveň základný parameter na stanovenie diagnózy diabetu.

Nie je diabetik ako diabetik

S diabetom to však nie je také jednoduché. Má veľa ďalších podtypov, s ktorých si my dnes spomenieme dva najčastejšie a to sú Diabetes mellitus typu 1 a 2 (skrátene DM1 a DM2). Pri diabete ide o poruchu tvorby resp. využívania inzulínu, čo je hormón zodpovedný za „hospodárenie“ s glukózou. Inzulín je tvorený bunkami pankreasu. Pri DM1 je problém autoimunitný. To znamená, že trpia poruchou, kedy ich telo ničí vlastné bunky pankreasu a tým pádom sa inzulín nemá ako tvoriť. Inzulín podporuje vstup glukózy do buniek a teda keď sa netvorí, glukóza sa hromadí v krvi. Diabetici 1. typu sú skôr menšina, popisuje sa že tvoria približne 10-20% všetkých diabetikov. Takýto pacienti sú diagnostikovaní zväčša v mladšom veku a ich stav nesúvisí s nadváhou, alebo fyzickou inaktivitou, ako často počúvame. U takýchto pacientov je prognóza nepriaznivá a sú v podstate odkázaní na doživotnú suplementáciu inzulínu. Ako je tomu však pri diabetikoch 2. typu? Vieme vďaka fit životnému štýlu ich ochorenie skrotiť? Čítaj ďalej!

Diabetici 2. typu

Pri DM2 je úplne iná káva. Problém tu nie je genetický ako je tomu pri predchádzajúcej skupine. Zväčša sú diagnostikovaní vo vyššom veku a častým spoločným znakom pacientov býva nadmerný prívod kalórii, strava bohatá na živočíšne tuky, fyzická inaktivita a z toho vyplývajúca nadváha. V takomto prípade nejde o deštrukciu buniek pankreasu, ale o inzulínovú rezistenciu. Inzulínová rezistencia môže znieť na prvý pohľad ako niečo komplikované. Zjednodušene povedané ide vlastne o to, že tkanivá ako napríklad svaly, srdce či pečeň prestanú na inzulín reagovať tj. sú naň rezistentné. Znamená to, že inzulín sa tvorí, ale tkanivá naň nedokážu reagovať a glukóza sa v konečnom dôsledku v krvi aj tak hromadí. Je tomu tak práve kvôli nadváhe, nesprávnemu zloženiu stravy a fyzickej inaktivite. Dobrou správou však je, že DM2 sa dá účinne skrotiť a vieme tak minimalizovať závažné komplikácie. Diabetici 2. typu nie sú závislí na príjme exogénneho inzulínu a zväčša sa liečia „tabletkovo“ a diétou. Ak však v týchto prípadoch dokážu zmeniť životný štýl, upraviť stravovací režim a zaradiť športovú aktivitu môžu byť opäť zdravý a fit!

Strava a pohyb

Správna strava a pohyb je kombinácia, ktorá vyrieši veľa ťažkostí. Cukrovka nie je výnimkou. Pacienti s DM1 sú v horšej situácii a keďže ich pankreas nedokáže produkovať inzulín zatiaľ nepoznáme riešenie ako by sa mohli zbaviť liečby. Aj pre ich zdravie je však prospešné viesť aktívny životný štýl a dodržiavať zásady racionálneho stravovania. Pri športe by mali byť opatrní. Vhodné je začínať s fyzickou aktivitou postupne a pred tréningom si vždy zmerať glykémiu. Ak by klesla pod 6 mmol/l pred tréningom si dopraj aspoň 2 sacharidové jednotky čo môže byť napríklad banán či pohár džúsu. Trénuj vždy opatrne s ohľadom na svoj zdravotný stav a hlavne počúvaj svoje telo. Aj keď sa diabetikom 1. typu zdravou životosprávou nepodarí úplne sa zbaviť inzulínu, fit životný štýl im dodá silu a energiu, ktoré nikdy nie sú na škodu.

Ako sa zbaviť liekov?

Pri pacientoch trpiacich DM2 je situácia iná. Väčšinou sa jedná o pacientov s nadváhou či obezitou. Trpia inzulínovou rezistenciou, ktorú však dokážeme skrotiť. Dobrá správa je, že ich tkanivá môžu stratenú citlivosť na inzulín obnoviť a tak, pri dodržiavaní správnych režimových opatrení môžu diabetici druhého typu dostať svoju glykémiu pod kontrolu a zbaviť sa tak liekov na cukrovku navždy!

Strava pre diabetika

Opätovné obnovenie citlivosti tkanív na inzulín nie je jednoduché, ale ani nemožné. Základom je redukcia hmotnosti, upravenie jedálnička a zaradenie fyzickej aktivity, športu. Čo sa týka stravovania, dôležité je pravidelne si samokontrolovať glykémiu a s ohľadom na hodnoty si nastaviť denný príjem kalórii na takú hodnotu, pri ktorej budeš postupne chudnúť. Pri diabetikoch sa oplatí investovať do výživového poradcu či lekára, ktorý ti na mieru vypočíta potrebný príjem kalórii a zostaví jedálniček s ohľadom na diagnózu diabetu. Základom však je redukovaný príjem živočíšnych tukov, nezdravých cukrov, polotovarov, vyprážaných jedál, sladených nápojov či alkoholu. Správny jedálniček by mal vychádzať z pravidiel racionálneho stravovania čiže by mal obsahovať komplexné sacharidy, dostatok proteínov, zdravé tuky, vlákninu a minimum spracovávaných potravín.

Cvičíme s diabetikom!

Cieľ najjednoduchšie splníme ak k správnej strave pridáme aj fyzickú aktivitu. Či už preferuješ prechádzku, kolektívny šport, alebo tréning vo fitku, ideál je hýbať sa minimálne 5x do týždňa aspoň 20 minút, najlepšie však aj dlhšie. So športom hlavne u predtým neaktívnych ľudí je dôležité začínať postupne. Zaradiť najprv prechádzky, postupne rýchlu chôdzu, silový tréning buď s vlastnou váhou, pokojne však aj vo fitku. Aspoň zo začiatku je vhodné monitorovať si glykémiu. Ak je moc nízka buď doplň sacharidy, alebo radšej vynechaj jeden tréning. Môžeš sa tak vystaviť riziku hypoglykémie. Čím dlhšie sa však budeš riadiť zdravou životosprávou, tým rýchlejšie pôjdu nadbytočné kilá dole a tým rýchlejšie sa aj bude zlepšovať tvoja inzulínová rezistencia. Ak sa ti podarí obnoviť citlivosť periférnych tkanív na inzulín, môžeš po ďalšej kontrole od lekára odchádzať ľahší nie len o niekoľko kíl, ale aj o krabičku liekov. Ak fajčíš, alebo si rád dopraješ pohárik alkoholu skús sa vzdať aj týchto zlozvykov. Čoskoro uvidíš, že tvoje telo ti poďakuje.

Život s diabetom nemusí byť koniec!

Diabetes mellitus je vážne ochorenie s množstvom akútnych aj chronických komplikácii. Na to aby sme im predchádzali máme našťastie overený návod. Ak si diabetik ty, alebo tvoj blízky nezúfaj. Stačí upraviť jedálniček, dodržiavať zásady racionálneho stravovania a zaradiť do svojej rutiny šport. Pokiaľ trpíš touto diagnózou, stravu aj aktivity konzultuj s odborníkom. Pri dodržaní našich rád čoskoro uvidíš že aj s diabetom môžeš byť fit!

Referencie:

Beáta Loffayová