Dvojité účinky doplnkov výživy

Tieto najobľúbenejšie doplnky výživy vám pomôžu nie len vytvarovať postavu a zlepšiť tréning, ale majú tiež pozitívne zdravotné účinky.

O tom, že výživové doplnky majú svoje miesto v športovej príprave sme už hovorili. Viete ale ako vplívajú doplnky výživy ktoré užívate na vaše zdravie? Ukážeme vám, že mnohé znich, ak sú naozaj kvalitné vám pomáhajú aj pri budovaní zdravia.

 

Kreatín

Pre tréning: Získate vyšší výkon, kreatín totiž pomáha zvýšiť množstvo čistej svalovej hmoty, zlepšuje silu a vytrvalosť a je vhodný pri kardio aktivitách. Čo sa týka rizika zadržiavania vody, o ktorom sa všade dočítate, týka sa to predovšetkým mužov nie žien.

Pre zdravie: kreatín je jediným doplnkom výživy, ktorý pomáha v športe k vyšším výkonom a neskôr sa začal využívať aj na lekárske účely pre pacientov, trpiacich artritídou a pohybovými ťažkosťami. Pomáha urýchľovať regeneráciu pri zraneniach pretože dodáva potrebnú silu a dokonca zlepšuje mentálne faktory, pamäť a inteligenciu.

 

Glutamín

Pre tréning: Glutamín zvyšuje výkon pri tréningu a svalový rast vrátanie zvýšenia svalovej regenerácie a obnovy svalových vlákien, poškodených náročným tréningom. Zvyšuje syntézu bielkovín a glykogénu, takže umožňuje trénovať takmer „celý deň“.

Pre zdravie: Glutamín výrazne posilňuje imunitný systém a znižuje náchylnosť organizmu na rôzne infekcie. Napríklad pri nachladnutí. To je dôležité najmä pokiaľ tvrdo trénujete štyri, päť krát do týždňa a kladiete tak zvýšený nárok na vašu imunitu.

 

Srvátkový proteín

Pre tréning: Po skončení tréningu ste pravdepodobne veľa krát užívali koktail zo srvátkové proteínu. Len tak ďalej. Výskum ukazuje, že keď si doprajete aspoň 20 g srvátkovej bielkoviny v dávke podporíte tým rast vašich svalov a ich regeneráciu.

Pre zdravie: Štúdie uverejnené v časopise APPETITE ukazujú, že srvátka podávaná po tréningu znižuje až o 18% chuť k jedlu a jej pravidelnou konzumáciou dokonca môžete stimulovať tvorbu hormónu šťastia serotonínu, čím sa stanete odolnejším voči stresu.

 

Zelený čaj (extrakt)

Pre tréning: Pomáha telu načerpať energiu z tukových zásob a tým spaľovať prebytočné kalórie. Vydržíte po ňom aj dlhšie tréningy, výdrž totiž dokáže zlepšiť až o 24%. Štúdie tiež ukazujú, že zelený čaj je silný antioxidant, vďaka obsahu látky EGCG. Chráni teda pred fyzickým a oxidačným stresom, spôsobeným športovým tréningom.

Pre zdravie: Vďaka obsahu EGCG zelený čaj pomáha minimalizovať riziko vzniku rakovinyaminokyselina obsiahnutá v extrakte zo zeleného čaju L-theanine, zlepšuje pozornosť a to až po dobu 3 hodín po konzumácii.

 

Bol tento článok zaujímavý? Povedzte o ňom priateľom.