Diabetes a výživové doplnky

S výživovými doplnkami sa už určite stretol každý nadšenec fit životného štýlu. Dopĺňame vitamíny a minerály, proteín, kreatín, BCAA, doplnky pre športovcov aj bežných ľudí od výmyslu sveta. Sú však všetky tieto doplnky výživy naozaj nápomocné a nie sú to len peniaze vyhodené von oknom? A čo ak navyše trpíte určitou diagnózou, povedzme diabetom? Aké doplnky potrebujete a sú pre vás vôbec vhodné? Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, do akých výživových doplnkov sa skutočne oplatí investovať.

Z čoho funguje moje telo?

Čo sa týka živín, ktoré by naše telo malo získať aby optimálne fungovalo nejde o žiadnu komplikovanú matematiku. Dôležité je definovať si pojem bazálny metabolizmus, čo je množstvo kalórii, ktoré by sme mali denne zjesť, aby naše telo fungovalo v pokojovom režime bez extra výdajov energie. Samozrejme každou bežnou činnosťou akou je umývanie zubov či cesta do práce sa táto hodnota zvyšuje. Na jej vypočítanie existujú kalkulačky, ktoré by nám mali dať počet kalórii, ktoré máme denne zjesť aby sme váhu buď udržali, zhodili, alebo naopak nabrali. Množstvo kalórii je pre udržiavanie zdravého tela dôležité, nie menej dôležitý je však pomer konkrétnych živín, ktoré prijímame.

Makroživiny

Vyvážená strava by podľa špecialistov mala obsahovať dostatočné množstvo proteínov, ako rastlinných tak aj živočíšnych, komplexné sacharidy ako primárny zdroj energie a zdravé tuky, ktoré získame napríklad z orieškov, rýb, či avokáda. Každé jedlo denne by malo obsahovať minimálne porciu zeleniny, alebo ovocia, aj keď názory odborníkov sa rôznia – podľa niektorých štúdii odporúčajú zjesť denne až 11 porcii ovocia, alebo zeleniny.

Pri takomto optimálnom stravovaní bohatom na ovocie, zeleninu a všetky potrebné makroživiny by nemala byť suplementácia vitamínov a minerálov vôbec potrebná, pretože v ideálnom prípade sú všetky potrebné látky obsiahnuté v strave. Bohužiaľ, nie vždy sa bežnému človeku dá v priebehu dňa prijať správne množstvá všetkých látok, ktoré potrebuje či už ide o makroživiny, alebo vitamíny. Pre tieto prípady sú tu pre nás výživové doplnky!

Počúvaj svoje telo

Ak ťa zaujíma ako si na tom so živinami môžeš svojho lekára požiadať, aby ti z krvi určil hladiny potrebných látok. Nie je to však potrebné pretože ak načúvaš svojmu telu, samo ti prezradí, že mu niečo chýba. Si často chorý a tvoja imunita pokryvkáva? Skús doplniť vitamín C, praskajú ti ústne kútiky? Skús zaradiť B komplex. Na kŕče skús horčík a tak podobne. Telo si v konečnom dôsledku vždy vypýta presne to čo potrebuje. Z doplnkov, ktoré by si však mal užívať pravidelne určite patrí vitamín C, ktorý okrem imunity podporuje všetky dôležité procesy odohrávajúce sa v našom tele. Okrem toho je dôležité hlavne v období jesenných a zimných mesiacoch dopĺňať vitamín D, ktorý sa síce tvorí v koži, ale iba vplyvom slnečného žiarenia, ktorého máme v studených mesiacoch nedostatok.

A čo diabetici?

V prípade že trpíš diabetom, alebo iným chronickým ochorením vyvážený príjem živín je pre teba ešte dôležitejší ako u zdravých jedincov. U diabetikov by stravovací režim mal byť upravený a zameriavať sa na príjem takzvaných sacharidových jednotiek. To znamená, že diabetici by si mali ešte detailnejšie sledovať príjem sacharidov a zameriavať sa hlavne na celozrnné pečivo, cestoviny atď. Pre každého diabetika by okrem obdobia akútnej hypoglykémie mali byť tabu čokolády, keksíky a podobné záležitosti. Našťastie pre každého cukrovkára, dnes už sú na trhu aj sladkosti s prívlastkom DIA, čo znamená, že miesto štandardného cukru – sacharózy obsahujú umelé sladidlá. Tie síce pomôžu zahnať chuť na sladké, často však obsahujú veľa tukov, preto to ani s náhradami netreba preháňať. Pre diabetikov je kľúčová racionálna strava s poctivým sledovaním príjmu cukrov!

Suplementácia pre diabetikov

Ponuka výživových doplnkov je dnes vo všetkých lekárňach či fitness obchodoch široká a vyberie si skutočne každý. Pri suplementácii u diabetikov je však potrebné dávať si pozor na zložky konkrétneho výživového doplnku, hlavne teda na obsah sacharidov. Napríklad taký diabetik športovec, ktorý dopĺňa bielkoviny proteínovým práškom by si mal vybrať taký, v ktorom je čo najmenej pridaného cukru a to platí o všetkých výživových doplnkoch určených športovcom. To čo však diabetikom určite odporúčame je dopĺňanie základných vitamínov ako sú vitamíny C, D a E, B-komplex a minerály, hlavne zinok. Keďže medzi časté komplikácie diabetu patrí zvýšený náchylnosť k infekciám je dôležité podporovať obranyschopnosť organizmu nie len vyváženou stravou, ale základnými vitamínmi a minerálmi. Ak chceš aj s diagnózou diabetu zostať zdravý a fit, na stránke www.fitplus.sk si určite vyberieš výživové doplnky vhodné aj pre Teba!

Referencie:

Beáta Loffayová