Prečo ceny srvátkových proteínov neustále rastú? Kreatíny sú na tom podobne.

Určite si si už aj ty všimol, že ceny mnohých našich proteínov i kreatínov porástli. Nie je to však preto, že by sme zrazu chceli zarábať oveľa viac. Rast cien srvátkových proteínov a kreatínov je celosvetovým trendom (problémom), ktorý žiaľ ako sa zdá už nebude možné zvrátiť. A keďže si tvoju priazeň a oddanosť tvojim obľúbeným produktom vážime, myslíme si, že si zaslúžiš vysvetlenie. Tak poďme na to.

Odkiaľ vlastne srvátkový proteín pochádza?

Srvátka sa štandardne tvorí ako vedľajší produkt hlavne pri výrobe syra a podobných potravinárskych výrobkov. Keďže ich konzumácia bola historicky vždy veľká, o srvátku preto núdza nebola.

Mliečna zmes, ktorá vznikne pri tomto procese sa zbiera, odšťavuje a vznikne syr. Zvyšná tekutina, ktorá po nej zostane je ultra-filtrovaná, vysušená a vzniká z nej produkt s vysokým obsahom bielkovín, nízkym obsahom tuku a vysokým obsahom sacharidov. To je sladká srvátka, kde sacharidy tvoria asi 75% objemu. Táto sladká srvátka sa ďalej očisťuje od sacharidov (prednostne laktózy) a tukov a vysušuje. Najkvalitnejším spracovaním je CFM (Cross Flow Microfiltration), tento proces však vyžaduje najdlhší čas i najviac energie pre sušenie a ďalšie spracovanie.

Ako sa kreatín vyrába ako doplnok výživy? Ten najlepší je z Nemecka.

Spoločnosť AlzChem Trostberg GmbH , odkiaľ pochádza používa ako suroviny sarkozinát a kyanamid. Chemická syntéza a rekryštalizácia zabezpečuje 100%-nú čistotu. Tento spôsob výroby sa považuje za najlepší a najbezpečnejší.

Creapure® sa vyrába v Nemecku vo výrobnom závode špeciálne navrhnutom tak, aby sa eliminovalo riziko krížovej kontaminácie a kontaminácie inými produktmi. Nie všetky kreatínové doplnky podliehajú rovnako prísnym výrobným normám ako Creapure®. Hľadajte logo Creapure® ako pečať kvality. Renomovaní výrobcovia potravín, výživových doplnkov a produktov športovej výživy používajú Creapure®. My rovnako preferujeme kreatínové produkty, kde je raw materiál Creapure®.

Začalo to „Covidom“ (Ministerstvom zdravotníctva zaradené medzi bežné ochorenia: August,2022)

Lockdowny ako politické rozhodnutia rozhodne nepomohli celej situácii. Mnoho výrobných prevádzok malo kvôli ochoreniu nedostatok zamestnancov, čo viedlo k oneskoreniu, v horšom prípade zneschopneniu výroby, ba dokonca niektoré z nich museli aj úplne zatvoriť. Určite si pamätáte obdobie, kedy sme všetci boli zavretí doma.

Na Slovensku počas COVID situácie zbankrotovalo asi 5000 firiem. Logicky ich priestor prevzali silnejšie domáce i zahraničné firmy.

Ďalším faktom sú aj gastro prevádzky, ktorých je neúrekom, a keď boli zatvorené, väčšinou nepotrebovali dodávať produkty z kravského mlieka. V dôsledku týchto faktorov logicky poklesla dodávka srvátky na poškodené trhy a presunula sa na iné. Aj toto podporilo nárast jej ceny u nás.

Klimatická kríza a kríza nedostatku materiálov

Nemožno nespomenúť ani zmenu klimatických podmienok (obrovské sucho, nedostatok zrážok, požiare), ktorá priamo úmerne ovplyvňuje celý poľnohospodársky priemysel. Rovnako po vypuknutí pandémie covidu vznikol nedostatok surových materiálov potrebných v celom hospodárstve. Mnoho spoločností taktiež zažívalo problém s nedostatkom vodičov kamiónov, ktorí majú tovar prepraviť a tak nový personál je drahší. Čo v konečnom dôsledku tiež spôsobí nárast konečnej ceny produktu.

Návrat do života po Covid-19

S návratom ľudí do bežného života po ukončení primárnej vlny strachu z pandémie sa ľudia opäť vrátili aj k bežnému cvičeniu vo fitness centrách, ba dokonca aj takí, ktorí necvičili, keďže počas lockdownov veľa ľudí pribralo na váhe. To samozrejme celú situáciu ohľadom doplnkov výživy a srvátky samotnej ešte zhoršilo. Väčší dopyt pri slabej zásobe = vyššia cena.

Dopyt po kreatíne na budovanie svalov prudko vzrástol, pretože ľudia sa vrátili do posilňovní - čo spôsobilo nedostatok a nárast cien, ktorý bude trvať až do roku 2023?

Kreatín, jeden z najúčinnejších doplnkov na budovanie svalov, je už dlho lacným a spoľahlivým pomocníkom popri cvičení kulturistov, športovcov aj milovníkov fitnes.

Zvýšený dopyt, problémy v dodávateľskom reťazci a meškanie dopravy však spôsobujú nedostatok, uviedol pre Insider prevádzkový riaditeľ spoločnosti XY.

Nedostatok prišiel v čase, keď sa zvýšil záujem o kreatín - maloobchodné ceny od apríla 2021 stúpli o 150 %, uviedli pre Insider predajcovia doplnkov v spoločnosti XY.

Trénujúci v posilňovni tvrdia, že sú ochotní naďalej „vyhadzovať“ peniaze za výhody doplnku, keďže existuje toľko dôkazov, že kreatín zlepšuje objem svalov, silu a dokonca aj zdravie mozgu.

Nárast predaja kreatínu sa zhoduje s návratom ľudí do posilňovní po pandemických výlukách. Podľa analytickej spoločnosti Bloomberg, dosiahla spoločnosť Crunch Fitness do konca roka 2021 rekordný počet členov. Spoločnosť Planet Fitness v nedávnom hovore k výsledkom uviedla, že január ukončila s rekordným počtom 15,6 milióna členov, čím prekonala úroveň spred pandémie.

Forbes uviedol, že s prosbou o radu, kde sa dá kreatín zohnať, sa naň obrátili aj profesionálni športovci. "Problémy v makropodnikovom dodávateľskom reťazci naďalej ovplyvňujú dostupnosť kreatínu," povedal Jones.

Jack Gayton, manažér divízie pre obchod s výživovým tovarom, uviedol, že kreatín bol doplnkom, ktorý bol najviac postihnutý obmedzením dodávok, nedostatkom pracovných síl a logistickými problémami v obchodoch.

Ceny kreatínu sa strojnásobili, ale ľudia sú ochotní si za výhody priplatiť

Pre ľudí, ktorí boli schopní nájsť kreatín, sa cena dramaticky zvýšila, a to o 20 až 300 % v závislosti od druhu, značky a regiónu, uviedli spotrebitelia pre Insider.

Sulman Aziz Mirza, psychiater, ktorý už desať rokov užíva kreatín na podporu svojho silového tréningu, povedal, že bol šokovaný, keď videl nedávne ceny. Povedal, že v roku 2020 ho nákup kilogramu práškového kreatín-monohydrátu stál niečo vyše 22 dolárov - minulý mesiac ho rovnaké množstvo vyšlo na takmer 60 dolárov.

Mirza povedal, že neplánuje prestať užívať kreatín, pretože za zlepšenie výdrže v posilňovni mu to stojí. "Je to nepopierateľné. Ak cvičíte, musíte ho užívať“.

Osobní tréneri a návštevníci posilňovní uviedli, že ich cena od jeho kúpy pravdepodobne neodradí, ale nebudú ním „plytvať“.

Allen zo spoločnosti XY povedal, že keďže väčšina kreatínu sa vyrába v Nemecku, Číne a Japonsku, problémy s nedostatkom pracovnej sily a logistikou začínajú v zámorí. Čínske továrne čelia čoraz väčšiemu nedostatku pracovníkov a starnutie nemeckej populácie tiež spôsobuje úbytok pracovných síl.

Dodávky kreatínu boli obmedzené aj kvôli meškaniam v prístave v Šanghaji, uviedol Allen. Počet lodí v Šanghaji čakajúcich na štart sa za posledný mesiac zvýšil o 34 % na 344, uviedla agentúra Reuters.

Nedostatok však neznamená katastrofu pre milovníkov fitness - tréneri tvrdia, že ak prestanete užívať kreatín, neprídete o svoje prírastky a že si môžete dať aj krátku prestávku bez toho, aby ste zaznamenali veľký rozdiel.

"Únava sa môže začať prejavovať o niečo skôr alebo sa vám nepodarí urobiť posledné opakovanie navyše," povedal Andre Adams, hlavný tréner Národnej akadémie športovej medicíny.

Kreatín môžete získať aj z potravín, ako je hovädzie mäso a ryby, hoci by ste museli zjesť veľa, aby ste získali množstvo kreatínu v malej odmerke prášku, povedal Adams.

Podľa trénerov a odborníkov na výživu tvoria doplnky výživy, bez ohľadu na ich účinnosť, len malé percento celkového pokroku v oblasti telesnej kondície v porovnaní so základnými zdravotnými návykmi.

"Kreatín nie je niečo, čo by som považoval za nevyhnutné, najmä pre ľudí, ktorí začínajú. Vaša zdravá strava a makronutrienty sú dôležitejšie," povedal Adams.

„Vytvorte si zdravý pohybový návyk a až potom pridajte kreatín.“

Vojna na Ukrajine a celosvetový nárast cien komodít

Aj keď zmeny v cenách smerom nahor sme avizovali už v úvode roka, kedy primárnym spúšťačom bol Covid-19 a problémy súvisiace s ním, ktoré sme spomenuli vyššie, nastávajú ďalšie zmeny.

Konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom spôsobil rad ťažkostí ako sú výpadok zákazníkov veľkých spoločností, kvôli ukončeniu obchodovania s Ruskom, čo logicky znamená pokles produkcie alebo nárast ceny pre ostatných zákazníkov. Politicky riadené obchodné sebapoškodzovanie EÚ vďaka sankčným balíkom cítime všetci na vlastnej koži.

Ťažiskovým faktorom, ktorý isto spozorovali všetci je nárast cien energií, či už ide o palivo, elektrinu alebo plyn. Keďže tieto sa s výrobou a distribúciou produktov neodmysliteľne spájajú nie je možné aby sa pri zachovaní kvality produktu nepretavili do jeho konečnej ceny. Na ohrev, sušenie, pasterizáciu i akékoľvek tepelné spracovanie je používaný plyn, elektrina. Na logistiku zasa palivo.

S narastajúcimi cenami komodít, energií a celkovo života samozrejme prichádza tlak na spoločnosti aj zo strany zamestnancov. Tí boli zvyknutí na istý štandard a len tak ho nebudú chcieť opustiť, rovnako ako ty. Prichádza preto ďalší problém s požiadavkou zamestnancov, popri zvyšovaní nákladov na život, na zvýšenie miezd. Odkiaľ však majú samotné spoločnosti všetky tieto zvýšené výdavky pokryť pri zachovaní kvality svojich výrobkov? Odpoveď poznáte, nezostáva nič iné len zvýšiť konečné ceny, ako veľkoobchodné tak i maloobchodné. Najviac pocítia zvyšovanie cien slabšie časti obchodného priestoru EÚ.

Záver

Momentálne prognózy na znižovanie cien teda ružovo nevyzerajú, práve naopak. Mnoho odvetví avizuje neustále zvyšovanie cien. Ako to všetko ekonomika jednotlivých štátov či spoločností zvládne je však zatiaľ jednou veľkou neznámou.

My ti však vieme zaručiť, že kvalita produktov, ktoré zakúpiš u nás zostane nezmenená, a vďaka akciám ktoré si pre teba neustále pripravujeme ich máš možnosť vždy nakúpiť za výhodné ceny.

Ako ušetriť pri kúpe proteínu alebo kreatínu, dvoch najpoužívanejších výživových doplnkov?

Ak chceš ušetriť nejaké to euro, určite ti odporúčame predzásobiť sa svojimi obľúbenými produktami z radov srvátkových proteínov či kreatínov v čase, kedy je na nich výhodná zľava. Napríklad počas nášho BLACK FRIDAY.

V rámci kreatínu veľa alternatív neexistuje, s proteínom sa už dá niečo vymyslieť.

Napríklad vymeniť srvátkový proteín za rastlinný. V našej ponuke nájdeš výber tých najkvalitnejších rastlinných proteínov, obsahujúci zložky ako ryža, sója, hrach a ich kombinácia. Keďže tieto základné suroviny sú lacnejšie, ceny rastlinných proteínov sa darí držať v lepších číslach. Ak sa však nevieš vzdať svojich srvátkových obľúbencov odporúčame ti jednoducho sledovať naše akcie a nakupovať vo väčších množstvách.

Referencie:

Iveta Škrabáková