10 tajomstiev ako si udržať mladistvý vzhľad a krásnu pleť

Kolagén, dôležitý proteín v našej pokožke, ktorý ju udržuje mladú a kyprú, začína po veku 25 tak trošku štrajkovať. Práve po tomto veku sa jeho prirodzená produkcia v tele postupne znižuje, čo ovplyvňuje nie len viditeľné zmeny na koži či nechtoch, ale pocítiť to môže aj náš pohybový aparát. Čo môžeš urobiť, aby si zachoval to, čo máš a zároveň stimuloval tvoje telo k produkcii nového kolagénu?

Musíme s pribúdajúcimi sviečkami na narodeninovej torte vyzerať aj my staršie? Ak sa o seba správne staráme, samozrejme, nezabráni nám to síce v starnutí, ale môžeme spomaliť príznaky, ktoré pribúdajúce roky prezrádzajú. Kľúčom k udržaniu mladistvého výzoru je zachovanie a oživenie kolagénu v našej pokožke, ktorý jej zachováva mladistvý vzhľad.

Prečítajte si o tom, čo môžete urobiť pre to, aby sa kolagén posilnil a spomalil proces starnutia.

Kolagén: Prečo ho potrebuješ a ako si ho uchovať?

Kolagén je proteín produkovaný našimi bunkami, ktorý pomáha „držať“ pokožku pohromade, udržuje ju mladšiu a dodáva jej pevnosť a pružnosť. Keď sme mladí, naša pokožka je prirodzene plná a hladká, vďaka neustále sa obnovujúcemu kolagénu.

Tvrdou realitou je, že počnúc našim 25-30. rokom sa produkcia kolagénu začína spomaľovať. Po 40-tke už produkcia kolagénu v podstate úplne prestáva. Existujúci kolagén našej pokožky naďalej znáša poškodenie slnkom, vystavením sa životnému prostrediu a zlým návykom, ako je napríklad fajčenie. Výsledky? Zvyšný kolagén sa ďalej rozkladá rýchlejšie, a preto vytvára vrásky a ochabovanie pokožky, ktoré si zvyčajne spájame s pokročilým starnutím.

Takže, čo s tým môžeš urobiť pre krásnu a mladistvú pleť?

Dobrou správou je, že tento proces môžeš spomaliť hneď teraz. A čo je ešte lepšie, môžeš skutočne pomôcť stimulovať tvorbu nového kolagénu. Tu je niekoľko tipov, ktoré ti s tým pomôžu:

1. Obmedz cukor a rafinované sacharidy

Čokoľvek, čo je cukor alebo sa rýchlo mení na cukor (sacharidy, ako je biela ryža, biele pečivo alebo cestoviny), sa môže pripojiť ku kolagénu (proces nazývaný glykácia) a spôsobuje stuhnutosť pokožky a urýchľuje proces starnutia, teda spôsobuje vráskavú pokožku. Takže staré známe „krása vychádza zvnútra“ sa skutočne nehovorí len tak nadarmo. Kvalita tvojej stravy je priamo úmerná kvalite tvojej pokožky.

2. Zvýš príjem vitamínu C

Štúdia publikovaná v American Journal of Nutrition zistila, že ženy nad 40 rokov s najvyšším množstvom vitamínu C vo svojej strave majú menšiu pravdepodobnosť vzniku vrások ako tie, ktoré konzumujú nižšie dávky. Vitamín C je rozhodujúci pre tvorbu kolagénu. Nie nadarmo už dnes vitamín C pridávajú aj do mnohých kozmetických prípravkov. Vyber si z našich vitamínov s obsahom vitamínu C.

3. Krásna pleť? Stav na pravidelný píling!

Odumreté kožné bunky na vonkajšom povrchu tvojej pokožky sa neodlupujú tak ľahko, ako keď si bola mladšia. Odstránenie vrchnej, odumretej vrstvy pokožky pomocou exfoliácie pomáha urýchliť prirodzený proces obnovy kožných buniek a kolagénu.

4. Mladistvý vzhľad? Vyber si naozaj kvalitný kolagénový doplnok

Mladistvý vzhľad je dnes čoraz ťažšie udržať. Preto na nás kolagénové prípravky doslova vypadávajú z chladničky. V takomto množstve produktov môže byť ťažké sa zorientovať. Preto ti odporúčame sledovať hlavne pôvod a koncentráciu kolagénového prípravku, ktorý si vyberieš. Krásne obaly ani pútavé reklamy žiaľ v mnohých prípadoch za sebou neskrývajú tie najkvalitnejšie výrobky.

Vyber si jeden z našich najobľúbenejších kolagénov, overený stovkami spokojných zákazníkov VPLAB Beauty Collagen – nájdeš v práškovej forme, ako aj v koncentrovanej tekutej, v praktických ampulkách.

5. Dopraj si viac masáží a pleť sa ti odvďačí

Každodenná masáž tváre pomôže zvýšiť produkciu kolagénu, dodá tvojej pleti kyprejší vzhľad a pomôže stimulovať lymfatické uzliny, aby sa pokožka stala čistejšou. Masáž podporuje nielen prekrvenie, ale aj odvádzanie nečistôt, usadzovaných aj vďaka slabému prekrvovaniu.

10 tajomstiev pleť

6. Nezabúdaj na pohyb! Nestačí ti mladistvý vzhľad, chceš sa tak aj cítiť.

Počas tréningu či kardio cvičení dochádza v tele k prekrveniu a zvýšenému okysličovaniu pokožky, ako aj ostatných orgánov. Vďaka cvičeniu sa aj dobre vypotíš, vďaka čomu z tela dostaneš množstvo odpadových látok. Nezabudni, že pre krásnu a zdravú pleť by si nemala cvičiť s nánosom make-upu a hneď po cvičení sa osprchovať a dobre hydratovať.

7. Siahni po retinole, podporí produkciu kolagénu pre krajšiu pleť

Retinoidné krémy preukázateľne pomáhajú zvýšiť produkciu kolagénu. Retinoidy redukujú látky v pokožke, ktoré rozkladajú kolagén po slnení a tiež sa zameriavajú na receptory v koži, ktoré zvyšujú produkciu kolagénu. Kolagén opäť podporuje vyrovnanie pokožky a udržanie vhodného pomeru vnútrobunkovej hydratácie.

8. Prestaň fajčiť a zlepší sa tvoj vzhľad i stav pleti

Fajčenie vytvára enzýmy nazývané matricové metaloproteinázy (MMP), ktoré poškodzujú kolagén v koži, a preto je pre mnohých fajčiarov typické vek prezrádzajúce ochabnutie pleti. Mnohí fajčiari dokonca vyzerajú na svoj vek o mnoho staršie. Vieš, že v tabaku po rozložení cigarety objavili viac ako 250 druhov škodlivých chemikálií (zdroj: https://www.verywellmind.com/harmful-chemicals-in-cigarettes-and-cigarette-smoke-2824715)?

9. Pridaj antioxidanty

Antioxidanty pomáhajú chrániť pokožku pred voľnými radikálmi, ktoré spôsobujú starnutie pokožky. Pojem „voľný radikál“ opisuje poškodenú kožnú bunku. Je „voľný“, pretože mu chýba elektrón (zdravé bunky majú dva elektróny, poškodené jeden). Voľné radikály sa naviažu na vaše zdravé kožné bunky a v podstate vysajú elektróny, ktoré potrebujú, pričom zdravé kožné bunky zanechajú poškodené.

Tento proces spúšťa v pokožke uvoľnenie enzýmu a tento enzým rozkladá kolagén. Antioxidanty pomáhajú neutralizovať voľné radikály, takže sa nevyživujú z vašich zdravých kožných buniek. Popíjajte zelený čaj – obsahuje antioxidanty nazývané katechíny – a jedzte potraviny s vysokým obsahom luteínu, antioxidantu, ktorý sa nachádza v zelenej listovej zelenine, ako je špenát. Hľadajte krémy a séra s obsahom antioxidantov.

V neposlednom rade nezabudnite na pestrú stravu, bohatú na vitamíny, minerály, dostatok tekutín, zdravých tukov aj adaptogénov (obsahujú ich rastliny, bylinky, koreniny).

10. Praktizuj zdravé opaľovanie

Vystavenie slnku (opaľovanie, alebo slnečný kúpeľ) je hlavným vinníkom urýchlenia straty kolagénu. UVA lúče prenikajú hlboko do pokožky a poškodzujú hlboké kolagénové podporné štruktúry. Nikdy nevychádzaj z domu bez opaľovacieho krému a uisti sa, že nerobíš bežné chyby v opaľovaní. Nezabudni, že tvoj denný krém má mať aspoň OF20. Naopak, zdravé a striedme opaľovanie pokožku zásobí potrebným vitamínom D.

I.Š.