5 tipov, vďaka ktorým zvládneš príchod jesene v zdraví a vitalite

Opäť tu máme jesenné obdobie a s nim aj chladnejšie noci a nával rôznych zmien, nie len tých v počasí. Dni sú zas o niečo kratšie, dostáva sa nám menej slnečných lúčov a bezstarostnému dovolenkovému obdobiu je koniec. Ako nabrať energiu na ďalšie pracovné mesiace a pritom zostať zdravý?

Jesenné obdobie je síce krásne, melancholické, je múzou mnohých umelcov a často aj ideálnym obdobím na pobyt v prírode. Na druhej strane však chladné a kratšie dni môžu v prípade, že nepoľavíme zo svojho letného tempa spôsobiť vyčerpanie, prechladnutie, náchylnosť na choroby, únavu či v niektorých prípadoch až vyhorenie.

Dnes ti preto ukážeme 5 praktických tipov, ktoré sú veľmi jednoduché a ochránia ťa pred neželanými jesennými scenármi.

1.      Jedz sezónne

Na jeseň sa odporúča odklon od ľahkých šalátov a surových jedál, ktoré si zvyčajne vychutnávame počas letných horúčav. Namiesto toho si tanier naplň množstvom čerstvého ovocia a sezónnej zeleniny, ktoré sú teraz k dispozícii! Ideálne je aj znížiť či úplne vynechať konzumáciu alkoholu.

Pridaj viac teplých výdatných jedál, ako je pečená koreňová zelenina, tekvica a teplé polievky. Rastlinné bielkoviny (fazuľa, šošovica, orechy, semená) a živočíšne bielkoviny (vrátane vajec a mliečnych výrobkov) sú tiež vhodné, len pozor na to, že tieto potraviny môžu potenciálne spôsobiť zvýšenú záťaž na trávenie, najmä mliečne výrobky sú často zdrojom zápalov.

Bielkoviny preto môžeš efektívne dopĺňať napríklad aj prostredníctvom proteínových práškov, ktoré sa hodia do kaší, šejkov alebo aj pečenia. Pokiaľ sa chceš mliečnej zložke úplne vyhnúť, siahni po vegánskych variantoch.

Medzi potraviny, ktoré vyživujú náš tráviaci systém v tomto ročnom období patria sladké zemiaky, jablko, avokádo, broskyňa, hruška, špargľa, pak choy, kapusta, endívia, topinambur, huby, reďkovka, špenát, tekvica a žerucha. Fermentované potraviny ako kyslá kapusta, kimchi, kefír a miso pomáhajú posilniť zdravú flóru v črevách. Štúdie ukazujú, že varenie s cesnakom pomáha posilniť imunitný systém a znižuje počet dní bez prechladnutia alebo chrípky o 61%.

Na záver minimalizuj rafinované cukry a múky, ktoré vyčerpávajú základné živiny a podkopávajú imunitný systém. Sústreď sa na plnohodnotné potraviny a prísun všetkých dôležitých makro živín zo stravy ako aj vitamínov.

2. Vyvaruj sa stagnácii tela

Prevencia je najlepší liek. Podpor imunitný systém lymfodrenážnou masážou, peelingom suchej pokožky pred sprchovaním. Výlet do sauny alebo parného kúpeľa je skvelý na odstránenie toxínov cez pokožku (je to najväčší orgán ľudského tela), stimuláciu krvného obehu a relaxáciu, to všetko zlepšuje imunitné funkcie. Výborné sú tiež esenciálne oleje, ktoré si môžeš dať do difuzéra a napomôcť svojej imunite iba tým, že dýchaš. Výborné sú eukalyptus, mäta, rozmarín, levanduľa, ale pokojne si môžeš vybrať zo špeciálnych zmesí, ktoré sú na podporu imunity určené.

3. Nemeň príliš ciele svojich tréningov

Mnoho ľudí dnes doslova  žije mottom „work hard, play hard“ (pracuj tvrdo, bav sa rovnako). Avšak toto nastavenie určite nie je vhodné aplikovať v úvode jesene. Pri zmene ročného obdobia sa nevypláca robiť radikálne zmeny v tréningoch, obzvlášť nie prudko navyšovať intenzitu či početnosť tréningov. Nárazové vyčerpanie tela môže spôsobiť oslabenie imunity a náchylnosť na rôzne ochorenia.

Namiesto toho sa radšej venuj tréningom na bežnej úrovni, prípadne zapoj viac relaxačné cvičenia. Jóga, pilates, krátky výklus v lese a pod. Práve v tomto období ti skvele padne pobyt na čerstvom vzduchu, ktorý posilní imunitu, nezabudni sa však riadne obliecť. Keď budeš v prírode, zameraj sa na pomalé a plynulé nádychy a výdychy. Uvidíš, aký pokoj to prinesie tebe aj tvojmu telu.

4. Spi ako profík

Je známe, že každodenná fyzická aktivita zlepšuje kvalitu spánku. Ale koľko spánku skutočne potrebuješ? Tvoje orgány sú počas spánku zaneprázdnené detoxikáciou tela, takže sa uisti, že streamovacie platformy budú na rebríčku priorít až pod tvojim spánkom.

Štúdie ukazujú, že ak máš nedostatok spánku, tvoj počet T-buniek klesá a zápalové cytokíny stúpajú, čím sa zvyšuje riziko prechladnutia alebo chrípky. Jeseň je skvelé počasie na spanie, zatiahni žalúzie, dobre si vyvetraj, dopraj si hviezdičku melatonínu a uži si sladký spánok, ktorý ťa nabije energiou.

5. Doplnky výživy a vitamíny

Jeseň je ideálny čas na čaj. Existuje mnoho úžasných bylín, ktoré si môžeš vychutnať a  posilňujú imunitné funkcie. Taktiež, keď sa počasie ochladí, neboj sa toho a pri príprave jedla buď veľkorysý s cesnakom a zázvorom. Sú to jedny z najlepších prírodných posilňovačov imunity.

Nechaj si skontrolovať hladinu vitamínu D – veľa ľudí má dosť nízky obsah D a preto je vhodná suplementácia. Vďaka efektívnemu dopĺňaniu vitamínu D môžeš výrazne znížiť frekvenciu prechladnutia a chrípky.

Zvážte aj multivitamíny, multiminerály, probiotiká, CoQ10, kvercitín s bromelaínom, vitamín C, zinok (vyvážený meďou), chlorellu a kel. Potreby každého človeka sú iné, preto je najvhodnejšie nechať si urobiť krvný obraz a podľa toho jednotlivé vitamíny a minerály doplniť. No pre tých menej premotivovaných pokojne postačí držať sa tipov vyššie a jeseň bez chorôb máš zvládnutú.

I.Š.