Tribulus Terrestris – ako ho najúčinnejšie kombinovať?

Kotvičník zemný, medzi športovcami známy skôr ako Tribulus terrestris je jedným z najznámejších a najpoužívanejších adaptogénov vôbec. Jedná sa o nenápadnú rastlinu so žltým kvetom, ktorá vo forme kvapiek, alebo kapsúl disponuje veľkým množstvom zdraviu prospešných vlastností. Rovnako ako aj ostatné adaptogény ma rastlinný pôvod, čiže sa jedná o čisto prírodný doplnok výživy. Adaptogény, Tribulus nevynímajúc sa vyznačujú pozitívnym účinkom na hormonálny profil, udržujú hormonálnu rovnováhu, čím prispievajú k stabilnej nálade, posilneniu obranyschopnosti a mnohým ďalším pozitívnym účinkom. Čo je však najdôležitejšie, Tribulus terrestris pôsobí ako prírodný booster testosterónu, čo z neho robí obľúbený suplement hlavne u kulturistov, bodybuilderov a aktívnych športovcov. Cez svoj vplyv na hladinu testosterónu taktiež zvyšuje výkonnosť a zlepšuje po tréningovú regeneráciu. Ďalším významným efektom, pre ktorý muži často siahajú po Tribuluse je jeho vplyv na sexuálne funkcie. Zvyšuje totiž libido, zvyšuje kvalitu erekcie od jej nástupu až po udržanie, pozitívne ovplyvňuje plodnosť, ale aj zdravie prostaty. Okrem iného pôsobí aj ako antioxidant, znižuje hladinu LDL cholesterolu, alebo je známy aj jeho kardioprotektívny účinok.

S čím kombinujeme Tribulus terrestris?

Na trhu je dostupné obrovské množstvo výživových doplnkov a ich kombinácií, v rôznych formách a od rôznych výrobcov. Niekedy sa môže zdať zložité zorientovať sa v ponuke a zistiť čo s čím môžeme, alebo naopak nemôžeme kombinovať, ako si „namiešať“ výživové doplnky tak, aby sme maximalizovali ich pozitívne účinky ale zároveň sa vyhli nežiadúcim efektom a neohrozili svoje zdravie. My sme si na túto tému posvietili aj za Teba. Ako a s čím kombinovať Tribulus terrestris tak, aby sme dosiahli najlepší možný účinok pri budovaní svalstva a regenerácii, ale aj pri jeho vplyve na sexuálne funkcie? Čítaj ďalej!

S čím kombinovať Tribulus pre lepší rast svalov?

Najbežnejšími, a zároveň najúčinnejšími suplementami, po ktorých siahajú športovci, ktorí chcú budovať svalovú hmotu sú gaineryproteínykreatín. Základným makronutrientom potrebným na rast svalov sú bielkoviny – proteíny. Tribulus stimuluje tvorbu vlastného testosterónu, ktorý pozitívne vplýva na rast svalstva a regeneráciu po tréningu. Bez dostatočného príjmu proteínov však samotné užívanie Tribulusu nepomôže. Ideálna situácia je taká, pri ktorej športovec prijíma dostatočné množstvo bielkovín v potrave, v takom prípade suplementácia proteínmi, alebo gainermi nie je nutná. Ak si však vezmeme za príklad 90 kg vážiaceho mladého muža, ktorý cvičí 4x týždenne a jeho cieľom je nabrať svalovú hmotu, väčšinou nie je v jeho schopnostiach pri bežnom racionálnom stravovaní naplniť množstvo bielkovín potrebné na budovanie svalovej hmoty. V takom prípade je výhodné, aby sa užívanie Tribulusu doplnilo o proteín alebo gainer. Rozdiel medzi gainerom a proteínom je v zložení, keďže gainer obsahuje okrem proteínu aj sacharidy. Ideálna kombinácia suplementov pri cielenom budovaní svalstva je teda Tribulus terrestris, gainer, prípadne proteín spolu s vyváženou stravou.

Tribulus a kreatín

Ďalším populárnym suplementom podporujúcim rast a regeneráciu svalov je kreatín. Ten je vhodný hlavne pre športovcov praktizujúcich športy s krátkodobou záťažou, ako sú napríklad box či kulturistika. Udržiava optimálnu hladinu ATP, čo je forma energie využívaná svalmi. Kreatín pozitívne ovplyvňuje tvorbu bielkovín, a preto je spolu s proteínmi a Tribulusom ideálna trojkombinácia pri budovaní svalstva.

S čím kombinovať Tribulus pre zlepšenie potencie?

Zvýšenie potencie a sexuálnej výkonnosti je jedným z najčastejších dôvodov, prečo najmä muži siahajú po Tribuluse. Pri pravidelnom užívaní za účelom zlepšenia sexuálnych funkcii je vhodné kombinovať ho s afrodiziakami či ostatnými adaptogénmi. Treba však určite myslieť na to, že erektilná dysfunkcia je zdravotný problém, ktorý patrí do réžie lekára. Preto je najlepšou voľbou užívať lieky predpísané od lekára a túto liečbu doplniť o Tribulus, afrodiziakum v akejkoľvek forme a v neposlednej rade sa udržiavať v psychickej pohode, ktorá hrá kľúčovú funkciu v sexuálnom živote každého človeka.

Ako dosiahneme s Tribulusom čo najlepšie účinky?

Keďže Tribulus terrestris je rastlinný výživový doplnok a vďaka svojim prírodným vlastnostiam má minimum nežiaducich účinkov, môžeme ho kombinovať s mnohými ďalšími suplementami. Najvýhodnejšie sú však jeho kombinácia s proteínmi, gainermi, kreatínom, vitamínmi a minerálmi, ale môžeš ho kombinovať napríklad aj s ostatnými adaptogénmi. Ak však užívaš lieky predpísané od lekára, alebo máš problémy s krvným tlakom, o užívaní Tribulusu sa vždy poraď s odborníkom, keďže medzi liekmi na vysoký krvný tlak a Tribulusom môžu vznikať interakcie!

Referencie:

B.L.