Tréningové princípy Weider – poznáš ich?

Weiderov systém existuje už viac ako 60 rokov a s novými objavmi sa neustále vyvíja a aktualizuje. Nie je to len tréningový systém, ale aj sprievodca, ktorý ti pomôže navrhnúť systém na mieru na základe tvojej postavy, cieľov, skúseností, sily, slabín, regenerácie a výživy.

O čom sú princípy Weider?

WEIDEROVE PRINCÍPY SÚ ROZDELENÉ DO 3 KATEGÓRIÍ:

* PRINCÍPY, KTORÉ TI POMÔŽU PRI PLÁNOVANÍ TRÉNINGOVÝCH CYKLOV

* PRINCÍPY, KTORÉ TI POMÔŽU ZORGANIZOVAŤ SI CVIČENIA PRE KAŽDÝ TRÉNING A ZVÝŠIŤ INTENZITU

* PRINCÍPY, KTORÉ TI POMÔŽU VYKONÁVAŤ JEDNOTLIVÉ CVIKY

Jeden princíp sa objavuje vo všetkých troch kategóriách, a to princíp inštinktívneho tréningu. Tento princíp je jednoduchý, ale mimoriadne dôležitý. Ide o uplatnenie vlastných skúseností a naučenie sa počúvať svoje telo a to, ako reaguje na záťaž pri cvičení, pri vykonávaní vysoko intenzívnej techniky alebo špecifického programu. Tento princíp by si mal používať vždy. Dnes si trochu podrobnejšie vysvetlíme zásady prvej kategórie.

WEIDEROVE PRINCÍPY, KTORÉ TI POMÔŽU PRI PLÁNOVANÍ TRÉNINGOVÝCH CYKLOV:

1. TRÉNINGY SI ROZDELÍŠ NA:                                                                                       

a) cykly na zvýšenie sily                                                                                          

b) cykly na zväčšenie objemu svalov                                                                          

c) cykly na definíciu alebo prípravu na súťaž                                                       

Tým sa čo najviac vyhneš zraneniam a zabrániš tomu, aby sa tvoje telo prispôsobilo a naďalej reagovalo.

2. PRINCÍP ROZDELENIA SVALOV: ide o rozdelenie tvojej rutiny medzi hornú časť tela v jeden deň a dolnú časť tela v iný deň, čo vedie k väčšej intenzite pre každú oblasť tela.

3. PRINCÍP DVOJITÉHO ALEBO TROJITÉHO ROZDELENIA SVALOV: rozdelenie týždennej rutiny na 2 alebo 3 kratšie, a teda intenzívnejšie časti pre každý sval.

4. PRINCÍP SÚSTAVY SVALOV: svaly sa adaptujú alebo prispôsobia určitému zaťaženiu alebo podnetu, keď na svaly neustále pôsobíš rovnakým zaťažením a podnetom počas relatívne dlhého obdobia. Aby si sa tomu vyhol, musíš teda neustále meniť cviky, poradie ich vykonávania, série, opakovania, váhy a techniky intenzity.

5. PRINCÍP PROGRESÍVNEHO PREŤAŽOVANIA: tento princíp je najdôležitejší zo všetkých, pretože v podstate každý fitness alebo kulturistický parameter je založený na tom, aby tvoje svaly pracovali ťažšie, ako sú zvyknuté, a práve o tom je tento princíp. Ak ho prehliadneš, môžeš sa rozlúčiť so svojím pokrokom.

6. HOLISTICKÝ TRÉNINGOVÝ PRINCÍP: Rôzne typy buniek svalovej hmoty reagujú na rôzne druhy záťaže odlišne, takže používanie rôznych opakovaní, sérií a tréningovej frekvencie zabezpečí maximálny rozvoj svalov.

7. EKLETICKÝ TRÉNINGOVÝ PRINCÍP: ide o kombináciu hmotnostných a silových (zložených) cvikov a izolačných a zdokonaľovacích cvikov, ktoré ti pomôžu dosiahnuť komplexnejší rozvoj tvojej postavy, zamerať sa na slabé miesta a dosiahnuť lepší pokrok.

8. PRINCÍP INŠTINKTÍVNEHO TRÉNINGU: nakoniec každý športovec dosiahne bod, keď inštinktívne a už s dôkladnou znalosťou svojho tela dokáže zostaviť vlastné postupy, cykly intenzity, rozsahy opakovaní, série a čokoľvek iné, čo mu najlepšie vyhovuje, hoci je zvyčajne už veľmi pokročilým a skúseným športovcom.

Kto bol Joe Weider?

Dnes všetci vieme a predpokladáme, že ak chceš byť zdravý, musíš cvičiť a mať nutrične vyváženú stravu. Ale nebolo to vždy takto. Svet vďačí za tento koncept z veľkej časti celoživotnému úsiliu Joea Weidera. Joe Weider je uznávaný ako muž, ktorý zmenil spôsob, akým svet chápe spojenie medzi cvičením, výživou a zdravím.

Vytvoril impérium Muscle&Fitness, časopis, v ktorom publikoval informácie o tréningu, výžive a jeho milovanom športe - kulturistike. Spopularizoval stroje a závažia, ktoré dnes nájdeme takmer v každej posilňovni a dokonca aj všade v domácnostiach. Preslávil aj výživové doplnky ako nepostrádateľné nástroje v kombinácii s fyzickým cvičením. Dnes je meno Weider synonymom zdravia a wellnessu. Je skutočným priekopníkom v prinášaní sily a kondície do kolektívneho povedomia verejnosti.

Od roku 1936 Joeovo posolstvo viedlo športovcov, trénerov a športových vedcov na celom svete k tomu, aby navždy zmenili prístup k tréningu, výžive a regenerácii v súlade s „prikázaniami“ stanovenými v jeho tréningových princípoch. Podarilo sa mu prinútiť lekársku komunitu, vždy nepriateľskú a skeptickú voči svetu kulturistiky, aby prijala tento typ tréningu ako životne dôležitú zbraň v boji proti starnutiu. To viedlo psychológov k prijatiu cvičenia ako životne dôležitého faktora duševného zdravia. A z jeho vášne vznikol šport kulturistika, ktorý sa vynoril z tieňa a dnes má nespočetné množstvo konkurentov po celom svete.

Život Joea Weidera

Joe Weider sa narodil v roku 1920 a vyrastal na predmestí Montrealu (Kanada) počas ťažkých rokov Veľkej hospodárskej krízy. Vo veku 12 rokov musel odísť zo štátnej školy, aby 10 hodín denne ťahal vozík a rozvážal ovocie a jedlo na trh. Joe, príliš chudý na svoj vek, našiel spôsob, ako si vyrobiť nejaké závažia zo železničného vybavenia a tvrdo trénoval. Vo veku 17 rokov súťažil na amatérskej súťaži v Montreale, kde porazil aj ťažké váhy okresu, čo mu vynieslo národné hodnotenie. Tento úspech spolu s jeho fyzickou premenou ho inšpirovali, aby osvietil ostatných. Sme na konci roku 1930, temnej dobe pre železný šport, s telocvičňami vyslovene skrytými pred spoločnosťou. V roku 1946 si Joe a jeho brat Ben prenajali Montrealské národné divadlo na usporiadanie prvej súťaže Mr. Canada. V roku 1965 vznikla súťaž Mr. Olympia, ktorá je najdôležitejšou súťažou v celej kulturistike. Medzi najznámejších víťazov Mr. Olympia patrí Arnold Schwarzenegger, sedemnásobný šampión. Ako uznanie oddanosti žien tomuto športu Joe v roku 1978 vytvoril súťaž Ms. Olympia a v roku 1995 pridal súťaž Olympia Gymnasium. V súčasnosti je 170 krajín pridružených k IFBB a teraz sa radí medzi jednu z sedem hlavných medzinárodných športových federácií na svete.