Ako na štíhly pás

 Obrázok článku

Úzky, štíhly pás je snáď odjakživa symbolom ženskosti a pre mnohé ženy aj ideálom krásy. Kedysi si ženy dopomáhali k osiemu pásu drastickým sťahovaním korzetmi, my sme však za lepšie a hlavne trvalejšie riešenie. Ako sa dopracovať k štíhlemu, úzkemu pásu čo najefektívnejšie a najrýchlejšie? To za dozvieš v nasledujúcich riadkoch!

Selektívne chudnutie

Možno si už počula o tom, že selektívne sa chudnúť nedá. Neexistuje cvik, vďaka ktorému by si schudla cielene IBA z brucha, alebo IBA z nôh či zadku. Našťastie však existujú účinné spôsoby, ako sa zbaviť nadbytočného tuku a vyformovať ploché bruško s úzkym pásom. Chce to však trpezlivosť a vytrvalosť, správnu životosprávu a dobre zvolený tréningový režim. Nie je to však žiadna veda. Stačí dodržiavať naše rady a v plavkách sa budeš môcť čoskoro pýšiť štíhlym driekom a plochým bruškom!

Ach to jedlo!

Určite ťa neprekvapí, že strava je základom, ako v konečnom dôsledku pri všetkom. Prvým krokom na ceste za štíhlym pásom je potreba zbaviť sa prebytočného tuku. Svaly na bruchu máme všetci rovnaké, ide len o to, že ak chceš aby ich bolo vidieť, musíš sa zbaviť tej „vrstvy“ nad nimi. Pri chudnutí je základom dodržiavanie zdravej životosprávy – tj. byť v kalorickom deficite a prijímať kvalitné bielkoviny v podobe hlavne chudého mäsa, komplexných sacharidov v podobe celozrnného pečiva a príloh a v neposlednom rade zdravé tuky, napríklad oriešky, ryby či avokádo. Zaraď do svojho jedálnička zeleninu a ovocie vďaka čomu telu poskytneš dostatok vlákniny. Okrem toho, že redukuješ hmotnosť a tuk, vďaka pestrej strave s dostatkom vlákniny sa zlepší aj tvoja peristaltika a zníži plynatosť a budeš tak môcť dať zbohom nafúknutému brušku.

Efektívny tréning

Nedokážeme síce vybrať miesto, z ktorého schudneme, rozloženie svalovej hmoty však ovplyvniť vieme. Pri ceste za štíhlym pásom je teda potrebné zvoliť aj správny tréningový režim. Ideálna je kombinácia kardia – pro ktorom spevníš celé telo a spáliš kopec kalórii, ale aj silového tréningu, vďaka čomu zvýrazníš svoje brušné svaly. Pri budovaní krásneho brucha a pásu treba zaradiť aj cviky zacielené na hlboké brušné svaly – CORE. Ideálne je trénovať 3 -5x týždenne či už vo fitku, alebo doma. Môžeš kombinovať napríklad beh 2x týždenne so silovým tréningom zameraným na brucho a core zvyšných 2 – 3x.

Cviky pre úzky pás

Dobrou správou je, že na úzky pás sa nemusíš trápiť vo fitku, ale stačí ti minimum vybavenia a cvičiť môžeš doma, alebo kdekoľvek ti to vyhovuje. Na rozcvičku môžeš začať buď behom, alebo ak nie si fanúšik, môžeš začať skákaním na švihadle – my odporúčame SKLZ Speed Rope, pri ktorom sa parádne naštartuješ. Na efektívne cvičenie je potrebná aj kvalitná podložka, napríklad SKLZ Trainer Mat Sport Performance. Podložka, prípadne fit lopta SKLZ Trainer Ball Sport Performance sú všetkým čo potrebuješ. Asi ťa neprekvapí, že len brušáky na štíhly pás stačiť nebudú. Prinášame ti pár tipov, ktoré cviky môžeš zaradiť do svojej dennej rutiny.

.
.
.

CORE

Core sú cviky zamerané na telesné jadro a hlboké brušné svaly. Tie sú často podceňované, ale pre štíhly pás dosť podstatné. Z tých jednoduchších odporúčame napríklad plank, 3x 30 sekúnd až 1 minútu podľa toho koľko zvládneš, bočný plank na obe strany s tým istým počtom sérii, alebo cviky s fit loptou a balančnými pomôckami SKLZ Balance Pods. Skús k štandardnému planku zaradiť aj plank na fit lopte. Oboma dlaňami uchop loptu približne na šírku ramien, podopri sa nohami a skús stabilne vydržať v planku na vystretých rukách. Ak je tento cvik pre teba jednoduchý, skús horolezca modifikovaného na fit lopte miesto stabilnej podložky. Uvidíš, že pri tomto cviku sa riadne zapotíš.

Stará dobrá klasika

Okrem cvikov zameraných na hlboké brušné svaly určite nezabúdaj ani na obľúbenú klasiku – zaraď do programu klasické brušáky, skracovačky, Russian twist je obzvlášť vhodný na vyformovanie pásu. Star crunches, alebo aj hviezda či bicykel. Toto sú najobľúbenejšie a najefektívnejšie cviky – všetky s vlastnou len za pomoci kvalitnej podložky. Cviky, pri ktorých zapájaš brucho do rotácii sú práve tie, ktoré sa podieľajú na formovaní pásu.

 

Kombinuj!

Určite si už pochopila, že jedno nepôjde bez druhého a pre štíhly pás teda musíš dodržiavať správny jedálniček, ale aj cvičenie. Pomôže aj kvalitný spánok. Redukcia stresu a dobrý pitný režim hlavne s prichádzajúcim letom. S pomôckami od značky SKLZ naše odporúčania a tréningový režim dodržiavať ľavou zadnou. Na našom eshope nájdeš širokú ponuku podložiek, fit lôpt, expanderov, švihadiel a mnoho ďalšieho, vďaka čomu bude tvoja cesta za štíhlym pásom ešte jednoduchšia!

 

Referencie:

Determinants of weight loss maintenance: a systematic review - PubMed (nih.gov)

Body Composition Changes in Weight Loss: Strategies and Supplementation for Maintaining Lean Body Mass, a Brief Review - PubMed (nih.gov)

Current Evidence to Propose Different Food Supplements for Weight Loss: A Comprehensive Review - PubMed (nih.gov)

The Effect of Early Time-Restricted Eating vs Later Time-Restricted Eating on Weight Loss and Metabolic Health - PubMed (nih.gov) 

Slim Body Weight Is Highly Associated With Enhanced Lipoprotein Functionality, Higher HDL-C, and Large HDL Particle Size in Young Women - PubMed (nih.gov)