Objav svoj maximálny výkon s MAX MUSCLE

Pivo, proteíny a šport: najčastejšie otázky letnej sezóny zodpovedané!

  • Zdravie

Vieš o tom, že po čistej vode a čaji je pivo tretím svetovo najobľúbenejším nápojom? Prvá zmienka o pití piva siaha do 7000 rokov pred naším letopočtom. Generácia mileniálov ho vypije dvakrát viac, ako generácia ich starých rodičov. Prečo je pivo tak obľúbené? Koľko ho treba vypiť aby ti osožilo a kedy je naopak nevhodné si ho dať? Nižšie sme zodpovedali vaše najčastejšie otázky.

Pivo, proteíny a šport: najčastejšie otázky letnej sezóny zodpovedané!

Niekoľko faktov o pive

  • Ženy pijú pivo 2x menej než muži, ale zato vína vypijú viac než 2,5 x toľko
  • Pivo je VEGAN
  • Mierna spotreba piva znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. (*štúdia, marec 2016)
  • Malá konzumácia piva zlepšuje kreativitu. Veľa piva zhoršuje sústredenosť, myslenie a pamäť.
  • 10 minút behu spáli kalorický obsah malého piva (12%); 5 minút, keď je nealkoholické

Zlepšuje pivo vstrebávanie proteínu a živín?

Keď to vezmeme len z pohľadu tráviacej sústavy, tak áno. Pivo počas pitia pôsobí na vylučovanie tráviacich štiav v pečeni, pretože je horké. Netreba však vypiť viac ako 200 ml, a nie je potrebné aby obsahovalo alkohol. Vlastne je najžiaducejšie dopriať si ho v nealkoholickej forme. Cca 200 ml sa vstrebáva približne 15 minút. Potom môžeš pokojne vypiť svoj proteín. Ten sa ti bude po pive však zdať ešte sladší ako inokedy.

Olimp Gain Bolic 6000, 4000g
Olimp Olimp Gain Bolic 6000, 4000g
39,90 €
Vypredané / Na objednávku

Môžem pivom zapíjať doplnky výživy?

Keďže pivo (v rozumnej miere) zlepšuje činnosť tráviacej sústavy, tak áno, môžeš. Opäť je však dôraz na uprednostnenie nealkoholickej varianty. Môžeš ním zapiť aminokyseliny, adaptogény, vitamíny, či minerály. Treba mať však na pamäti, že niektoré vitamíny a minerály pivom s obsahom alkoholu degraduješ, ako napríklad vitamín C, vápnik, alebo horčík. 

Rovnako by si alkoholické pivo rozhodne nemal kombinovať so stimulantmi obsahujúcimi vysoké dávky kofeínu, beta alanínu, taurínu či arginínu. Mohlo by to mať nepriaznivý vplyv nielen na trávenie, ale aj srdcovocievnu sústavu. 

Weider Premium Amino, 800 g
WEIDER Weider Premium Amino, 800 g
29,90 €
Vypredané / Na objednávku
Weider Whey Aminos, 300 tbl
WEIDER Weider Whey Aminos, 300 tbl
38,50 €
Na sklade

Je pivo po tréningu vhodným nápojom?

Až na drobné výnimky, alkohol má na šport nepriaznivé účinky. Negatívne účinky na výkon sa prejavujú buď priamo pri telesnom zaťažení, alebo nepriamo spomaľovaním procesov zotavovania a zhoršovaním adaptácie na tréningové podnety. Rovnako je preukázané, že alkohol spomaľuje metabolizmus, to znamená, že všetku stravu a doplnky, ktoré prijmeš pred alebo po tréningu sa do tvojho telesného obehu dostávajú s istým oneskorením.

Z toho vyplýva, že pitie alkoholického piva po tréningu (napríklad po obecnom futbale) neprospieva zotaveniu. Jedno nealkoholické, s ktorým napríklad zapiješ aminokyseliny ako arginín, taurín, či esenciálne komplexné aminokyseliny, ti určite neublíži. Takáto forma uhasenia smädu v kombinácii s kapsulami za to bude určite zážitkom pre divákov. Neodporúčame si však z toho urobiť rutinu. 

Zaťažuje pivo pečeň?

Keďže pivo (v rozumnej miere, 1 pivo každý druhý deň, ideálne nealkoholické) zlepšuje jej činnosť, môžeme hovoriť o podpore fungovania pečene. Ale už napríklad 3 a viac alkoholických pív počas dňa je samozrejme zaťažením. Odbúravanie alkoholu pri tom s jeho obsahom potom závisí na jednoduchej matematike: na aktívnej hmotnosti - viac svalov, väčšia spotreba energie, rýchlejšie odbúranie alkoholu z tela.

Olimp Detoxeed-Pro, 60 kapsúl
Olimp Olimp Detoxeed-Pro, 60 kapsúl
13,00 €
13,30 €
Vypredané / Na objednávku

Cíti športujúci človek alkohol skôr?

Áno. Je to dôsledok dobre fungujúceho trávenia, rýchlosti prenosu do krvi, veľkosťou svalov a krvného riečiska a dobrým srdcovocievnym systémom. Výhodou je však, že ho omámenie alkoholom aj skôr opustí.

Záver

Pivo v malom množstve a bez obsahu alkoholu ti teda môže do istej miery pomôcť, no v ostatných prípadoch veľa pozitívnych účinkov na športový výkon nemá. Ak sa ho teda aj napriek týmto zisteniam nevieš vzdať, odporúčame vsadiť na tie naozaj kvalitné a chutné verzie, ktoré si dopraješ raz za čas v kruhu dobrých priateľov alebo po náročnom dni, pekne s vyloženými nohami pred svojim obľúbeným seriálom. 

Naše ďalšie webstránky

Ako výhradný zástupca LifeFitness máme najširšiu ponuku zariadení pre komerčné fitness centrá

Navštíviť

Od roku 1992 prinášame novinky zo sveta fitness, bodybuildingu a zdravého životného štýlu

Navštíviť

Revolučný skupinový tréning prepájajúci hudbu, svetlá a senzory do interaktívnych a motivačných zážitkov.

Navštíviť

Súhlas so spracovaním cookies

Aby sme mohli zlepšovať naše webové stránky, musíme ukladať súbory cookie o našich návštevníkoch.
Zakázat všetky
Povoliť všetky