8 znakov toho, že trpíš nedostatkom testosterónu

Tak ako iné zdravotné problémy, aj nízka hladina testosterónu sa prejavuje varovnými signálmi, ktoré si treba všímať. Hoci sa častokrát vtipkuje v súvislosti s týmto hormónom u mužov, v skutočnosti do veľkej miery ovplyvňuje ich zdravie a celkovú pohodu. Podľa výskumu publikovaného v CBS News môžu nízke hladiny testosterónu viesť napríklad ku kardiovaskulárnym ochoreniam, osteoporóze či cukrovke.

Našťastie existujú prospešné stimulanty testosterónu, ktoré podporujú rovnováhu tohto hormónu u mužov. Napríklad obľúbené kapsule s bylinnými extraktmi Weider Testosteron Prime. Obsahujú cholín, vitamíny, chróm, zinok a piperín pre prirodzenú podporu metabolizmu tukov a tvorby testosterónu. Nízku „T“ hladinu je možné zistiť jednoduchým krvným testom, ale môžeš si napríklad skúsiť dať doplnok stravy Weider Prime a odsledovať na sebe či a nakoľko sa ti zmiernia príznaky popísané nižšie.

1. Únava

Je rozdiel byť unavený na konci dlhého dňa a byť neustále úplne vyšťavený bez ohľadu na to, koľko oddychu si dopraješ. Ak je tvoja energia na bode nula, môže za tým byť deficit testosterónu. Tiež je vhodné premyslieť si, či náhodou nemáš nedostatok železa (môžu ním často trpieť napríklad ľudia, ktorí konzumujú málo mäsa).

2. Strata motivácie

Okrem únavy môžu muži s nízkou hladinou mužského hormónu pociťovať nedostatok vôle alebo túžby do čohokoľvek sa púšťať. S touto zníženou energiou sa spájajú aj ďalšie prejavy ako lenivosť a pasivita, čo v žiadnom prípade netreba ignorovať.

3. Nestabilnosť

Niektorí muži si tento zvláštny stav môžu zamieňať s depresiou. Aj keď niekedy to môže byť oboje, často sa muži s nižším „T“ cítia nevysvetliteľne zle, bez fyzickej či psychickej energie. Môžeš mať dokonca pocit, že v jednom okamihu prechádzaš z tých najvyšších výšin na absolútne dno, a to bez varovania a zjavného dôvodu.

4. Podráždenosť

Nedostatok „tesťáku“ znamená nerovnováhu hormónov, s čím úzko súvisí aj nálada a zvládanie rôznych situácií. Ak ti okolie začalo hovoriť, že sa zrazu ľahko vytočíš a si nevrlý, možno je načase navštíviť lekára.

5. Absencia sexuálnej túžby

Je všeobecne známe, že tento hormón - zjednodušene povedané - poháňa mužskú sexualitu. Samozrejme, každý muž je v tomto smere trochu iný a to je v poriadku. Odborníci ale potvrdzujú, že u mužov s nízkym testosterónom chuť na sex úplne chýba.

6. Nižšia citlivosť genitálií

Nízke hladiny „T“ môžu mať za následok to, čo muži opisujú ako znecitlivenie vo svojich intímnych partiách. Pocity s najväčšou pravdepodobnosťou nezmiznú úplne, avšak určité nervy, ktoré sa pri zdravej hladine testosterónu aktivujú, nereagujú tak isto. Mohli by sme povedať, že im chýba iskra.

7. Úbytok svalovej hmoty

Nie že by muži automaticky ostali slabými, keď prídu o „tesťák“, ale rozhodne sa už necítia byť takí silní ako predtým. Niektorí si tiež všimnú, že sa im zmenšili svaly na rukách, nohách a hrudníku. Dokonca aj pri pravidelnom cvičení môže byť ťažké obnoviť svalovú hmotu, ak hladina mužského hormónu nie je v norme.

8. Zvýšený telesný tuk

S úbytkom svalovej hmoty kvôli nedostatku testosterónu častokrát ide ruka v ruke aj naberanie telesného tuku. Mnoho mužov si všimne nadváhu obzvlášť v strednej časti tela.

Na zlepšenie výkonu a zvýšenie energie ti okrem testosterónu pomôžu aj tzv. "pumpy", predtréningové stimulanty či spaľovače tukov s obsahom kofeínu. Vyber si ten správny pre teba, podľa cieľa, ktorý momentálne máš.