🛡️ Posilni svoju imunitu! Vyber si doplnky na imunitu TU.

Čo hovorí absolútna majsterka sveta v bikini fitness Aneta Tichá o svete fitness, tréningu, príprave a ako vyzerá taká fitness súťaž?

  • Novinky

Kategórii z oblastí fitness a kulturistiky je veľa. Fitness má veľa podkategórii ako napríklad bikini fitness, ktorému sa venuje aj Aneta, wellness fitness, fitness acrobatic, fitness artistic či ďalšie. Bikini fitness je najzastúpenejšia kategória na všetkých súťažiach a hodnotí sa na nej viac ako by si čakal. Pri bikini fitness nejde iba o svaly, dôležitá je celková symetria, adekvátne osvalenie, adekvátna tvrdosť svalstva, X shape – úzky pás, svalnaté ramená a zadok, postava musí spĺňať určité parametre. Nemenej dôležitý je aj posing, najmä štvrťobraty, ladnosť, prejav na pódiu, ale aj celková vizáž – hodnotí sa naozaj všetko, taký full package. Vysvetľuje majsterka sveta Aneta Tichá.

Čo hovorí absolútna majsterka sveta v bikini fitness Aneta Tichá o svete fitness, tréningu, príprave a ako vyzerá taká fitness súťaž?

Na rozdiel od kulturistiky ide pri bikini fitness skôr o akýsi športový modeling – žena zostáva ženou, je pekná, ladná, nie tak svalovo objemná ako pri kulturistike. „Nedávno vznikla nová kategória, ktorá sa nazýva Fit model- V tejto kategórii sú  baby sú menej osvalené ako pri bikini fitness, na súťažiach nosia šaty a plavky, nie bikini ako my.“ Upresňuje Aneta.

Pri bikini fitness je „ must have“ úzky pás. Ten je z veľkej miery záležitosťou genetiky a stravy, ktorá tvorí až 85% úspechu. Čo sa týka tréningu, Aneta sa až tak nezaoberá silovým tréningom, skôr o tú estetickú fázu. Podľa vlastných slov sa sústredí najmä na  sarkoplazmatickú hypertrofiu, žiadne veľké objemy či ťažké váhy. „Sústredím sa na techniku, diétu a vyrysovanosť. Z komplexných cvikov nerobím ťažké drepy či mŕtvy ťah, preferujem skôr izolované cviky. Cvičím aj brucho, ale tam veľa záleží aj od genetiky a stravy.“  Vysvetľuje Aneta.

Ženy sa často boja, že ak začnú cvičiť, rýchlo naberú svaly a budú pôsobiť mužským dojmom. Ide o jeden z najrozšírenejších fitness mýtov. Silový tréning je aj podľa Anety jeden z najlepších spôsobov ako môže žena ostať krásna a pevná. Netreba zabúdať na to, že forma na pódiu trvá len jeden deň. „V civile vyzeráme ako normálne dievčatá, takže sa nie je čoho báť. Pri tréningu je potrebné dostať sa k nejakému svalovému zlyhaniu a mať záťaž, keďže aj sval sa postupne adaptuje na záťaž a telo zvláda stále viac. To že dáme na drepe 50 kg však neznamená, že tie svaly budú rásť do nekonečna a ženy tak budú vyzerať ako muži. Opäť veľa závisí aj od stravy.“ Vysvetľuje Aneta v rozhovore.

Ak ťa zaujíma ako vyzerá príprava na súťaž, naša majsterka uvádza, že je to vždy veľmi individuálne, keďže každý začína z iného štartovacieho bodu. Aneta sa snaží udržiavať stabilný režim počas celého roka a nemá nejaké nutkanie prejedať sa keď jej skončí sezóna. Udržuje si stabilnú hmotnosť počas celého roka a nemení ani stravovacie návyky. „Pre mňa príprava väčšinou trvá 4 – 12 týždňov pred prvou súťažou. Potom pokračuje sezóna. Jarná sezóna väčšinou začína v apríli a trvá do júna. Jesenná sezóna začína v októbri a súťažíme hlavne v októbri a novembri, dá sa potiahnuť však aj do decembra.“ Anetina príprava nebýva taká drastická ako by sa mnohým mohlo zdať. Vysvetľuje, že pred sezónou si trochu vyčistí stravu od hlúpostí, mimo sezóny si však dá aj nanuk, sladkosť, či večeru v reštaurácii aby aj hlava bola v pohode. Keď už sa príprava rozbehne na 100%, Aneta konzumuje hlavne málo spracované potraviny, siaha hlavne po kvalite. Vysvetľuje, že pri kalorickom deficite je potrebné prijímať kvalitnú a plnohodnotnú stravu. Preferuje hlavne komplexné sacharidy, mäso a málo spracované potraviny. A kde taká fitnesska nakupuje? „Bežne nakupujem v supermarkete, Ak sa dá, mäso kupujem priamo od mäsiara a preferujem domáce vajíčka, ale ak nemám takúto možnosť dostať sa k domácej strave, nemám problém nakúpiť ani v reťazcoch. Zdravo žiť sa dá úplne v pohode a aj relatívne lacno. Stačí vedieť správne nakupovať a variť.“ Dodáva Aneta Tichá.

23C5FDE9-6C3B-4738-BD3E-0B5B8BAD0874(1).JPG

Bikini fitness je však finančne aj časovo náročný šport. Príprava jedál či tréningový režim sú často náročné. Aneta s úsmevom vysvetľuje, že sa už naučila  za hodinu navariť aj na dva tri dni. Výhovorky, že niekto nemá čas zdravo jesť sú podľa nej neni vôbec na mieste „V kuchyni už mám rôzne vychytávky. Počas prípravy mi však aj varenie zaberie viac času a môj sociálny život je veľmi biedny keďže sa venujem hlavne sebe, vareniu, cvičeniu, príprave, spánku... Počas prípravy varím minimálne hodinku denne. Pripravujem si čerstvé jedlo, ale často si pripravujem aj vopred keď viem, že nebudem mať čas.“ Hovorí Aneta. V reštaurácii sa podľa nej dá tiež najesť zdravo a kvalitne, treba mať správny odhad. Aneta ako profesionálna športovkyňa však potrebuje vedieť presné hodnoty, mať jedlo navážené a mať jedlo také ako chce a potrebuje, preto počas prípravy jedlo v reštauráciách vynecháva. Tento šport je však aj finančne náročný takže Aneta vo voľnom čase pracujem popri škole, ale dodáva, že má aj podporu od rodiny.  Súťaže ako MS a ME má Aneta preplácané asociáciou, čo je výhoda keďže výdavky na súťaže sú veľmi nákladné. „Slovenské súťaže sa dajú zvládnuť, ale ostatné medzinárodné súťaže si hradíme sami, plavky, doplnky výživy a strava sú tiež dosť nákladnými položkami.“ Vypočítava Antea.

Bikini fitness však nie pre každého. Chce to trpezlivosť, disciplínu a sebaobetovanie. Ide o estetický šport, čiže úlohu hrá aj genetika, dievčatá musia byť hlavne symetrické. Podľa Anety je zbytočné cvičiť len preto aby sa niekto postavil na pódium. O disciplíne by vedela rozprávať aj samotná Aneta. „Pred súťažou aj keď mám chuť na niečo dobré, nedám su to.  Tam už treba extra disciplínu ako pri každom vrcholovom športe. Rada varím a pečiem, takže moja rodina sa má dobre aj v príprave. Naučila som sa variť a piecť aj bez ochutnávania, ja si aspoň privoniam.“ Smeje sa Aneta. Pred súťažou ide postupne do diéty a podľa toho ako vyzerá forma nastavuje makroživiny, príjem, tréning, alebo pridáva kardio. Posledný týždeň robí tzv. superkompenzáciu, ale už to dávno nie je starý kulturistický štýl ako kedysi, keď športovci úplne vynechali sacharidy, tuky a manipulovalo sa s vodou a soľou. „Dá sa to robiť aj zdravo a my ženy v našej kategórii takéto extrémy nepotrebujeme. V bikini fitness musíme byť hlavne zdravé.“ Uvádza veci na pravú mieru Aneta.

SSS_4325.JPEG

Podľa Anety sa ľudia sa na ceste za zdravým štýlom nemusia ničoho vzdávať. Ako problém vidí, že často podhodnocujú svoj príjem. Často si myslia, že jedia zdravo, ale to že je niečo zdravé neznamená, že to nemá kalórie. Napríklad vrecko orechov má dosť kalórii aj keď samotné oriešky sú zdravé. Veľká chyba je aj to, že ľudia sa málo hýbu. Aneta radí obmedziť rýchle, nezdravé jedlá. Aj keď niekto nemá čas, vždy vie siahnuť napríklad po dobrej alternatíve aj v obchode – dobrou voľbou sú mliečne výrobky, cottage, tuniak či celozrnné pečivo  (ktoré Aneta miluje).  „Krajec chleba pri normálnom výdaji nie je žiaden problém. Pri chudnutí netreba vyhadzovať potraviny, stačí jesť adekvátne množstvo a pomáha aj zapisovanie. Ani pre psychiku nie je dobré si zakazovať veci, ktoré máme radi.“ Radí Aneta. Čo sa týka výživových doplnkov, bežný človek s kvalitnou stravou podľa Anety nemusí brať vôbec nič, ak predsa len chceš, proteín je v poriadku ak nezješ dostatok bielkovín v strave.

Aneta je aktívny človek a ako sama hovorí, najradšej robila všetko čo sa dá. Má rada bicykel, korčule, volejbal, outdoorové športy, lyže, bežky, snowboard... Má rada exteriérové aktivity a keď sa dá radšej robí kardio vonku ako v posilke. Podľa vlastných slov by však nemala behať, keďže športy vysokokondičného a aeróbneho charakteru sú pre ňu skôr kontraproduktívne. A aké sú jej najbližšie plány? „Ja už som dosiahla všetko čo sa dalo, teraz sa môžem pokúsiť obhájiť a budem pokračovať v tom, čo ma baví. Súťaže sú pre mňa len čerešničkou na torte, mňa tento životný štýl veľmi baví.“ Uvádza Aneta. Našim čitateľom odkazuje, aby každý robil to čo ho napĺňa a čo ho baví aj keď nejde zrovna o bikini fitness.

Naše ďalšie webstránky

Ako výhradný zástupca LifeFitness máme najširšiu ponuku zariadení pre komerčné fitness centrá

Navštíviť

Od roku 1992 prinášame novinky zo sveta fitness, bodybuildingu a zdravého životného štýlu

Navštíviť

Revolučný skupinový tréning prepájajúci hudbu, svetlá a senzory do interaktívnych a motivačných zážitkov.

Navštíviť

Súhlas so spracovaním cookies

Aby sme mohli zlepšovať naše webové stránky, musíme ukladať súbory cookie o našich návštevníkoch.
Zakázat všetky
Povoliť všetky