Skutočná príčina celulitídy? Prečo trápi aj chudých? 7 tipov ako sa jej zbaviť

Až 80 % žien trápi celulitída. Ani pre mužov však nie je ničím nepoznaným a nie je pravdou, že ju majú len ľudia s vyššou hmotnosťou. Ľudia majú o celulitíde mylné predstavy, a hlavne ženy si ju často spájajú s nadbytočnou hmotnosťou. Akonáhle ju spozorujú začnú robiť paniku a vrhnú sa na hľadanie najnovšej diéty. Ako to ale vlastne s celulitídou je a prečo ju môžeš mať aj keď si štíhla?

Pravdou je, že celulitída nie je v skutočnosti problém tuku, ale týka sa kože. "Nemá nič spoločné s tým, koľko vážiš alebo koľko kilogramov schudneš,"  povedal špecialista dermatológ Howard Murad, MD. Dobré správy však sú, že s jej zmierňovaním a odstraňovaním si vieš pomôcť sama. Celulitída rovnako nie je ani genetická záležitosť, ako si to mnohí mylne myslia a svoje snahy o jej odstránenie vopred pochovávajú. Takže jednoducho a stručne, ak si osvojíš správne spôsoby, môžeš sa jej zbaviť.

Ako sa zbaviť celulitídy? 7 krokov ako zatočiť s "pomarančovou" kožou

1. Pravidelné cvičenie

Celulitídy sa nezbavíš pomocou krémov. Musíš cvičiť! Nie však ako maratónec, či kulturista. To čo tvoje telo potrebuje, je prekrvenie a aktivácia atrofovaných častí svalov. Nemusíš hneď kupovať kardio stroj na cvičenie, behať maratón, či byť každý deň vo fitku. Na prekrvenie svalov ti kedykoľvek poslúži guma na cvičenie, ktorá variabilným odporom pomôže prekrviť ktorúkoľvek časť tela.

2. Pravidelná masáž

Masáž je najvhodnejšia po prekrvení svalov. Nejde o športovú, ale upokojujúcu, klasickú, môže byť aj lymfodrenážna. Masáž podporuje regeneráciu svalov, odvádzanie odpadových látok z tela aj prenos živín do svalových buniek. Výborne ti môžu poslúžiť vibračné masážne pomôcky /  vibračné masážne valce.

3. Pitný režim - správna hydratácia

 Ideálny objem čistej vody prijatej pitím sa pohybuje v rozmedzí 0,3 až 0,5 litra denne na každých 10 kg hmotnosti. Teda pri 60 kg by si mal/a vypiť cca 1,8 až 3 litre vody denne, v závislosti od pohybu, energetického výdaja a spotreby. Určite vieš, že očistná kúra  bez dostatku vody jednoducho nefunguje. Nedostatok tekutín sa prejavuje aj na hustote krvi, tlaku a nadmernom zaťažovaní srdca. Počas cvičenia a potenia strácaš množstvo minerálnych solí, ktoré vieš ľahko doplniť doplnkami výživy.

4. Zdravé tuky a zdravší cukor

Zdravé tuky ako Omega 3 - 6 - 9 - 12 telo metabolizuje a využíva inak ako nezdravé. Tuky sú súčasťou ochrany membrán väčšiny tkanív v tele. Zabezpečujú pružnosť a flexibilitu tkanív a zároveň prenášajú vitamíny rozpustné v tukoch. Zdravým cukrom rozumieme prirodzene sa vyskytujúci, nerafinovaný. Zdravý prírodný cukor (v podobe ovocia a zeleniny) do tela dostáva i vitamíny a minerály rozpustné vo vode. Zákusky, sladené nápoje a polotovary konzumuj s rozumom. Chuť na sladké potlačíš napríklad chrómom a ukladanie cukrov do tuku obmedzíš kyselinou hydroxycitrónovou - HCA.

5. Odvodnenie a zlepšenie metabolizmu

 Magické slovo DETOX. Očista tela zvnútra funguje jednoducho, reakciou tela na dodané živiny. Na chuťovo horké látky reaguje pečeň zvýšenou aktivitou a preto sú produkty na detox  plné extraktov púpavy, prasličky, skorocelu, feniklu a ďalších. Zadržiavanie vody je spojené s prebiehajúcou kumuláciou odpadových látok. Pomôž telu zbaviť sa nečistôt aj prebytočnej vody pohybom, dobrým pitným režimom a týmto:

6. Kolagén na popraskanú kožu a strie

 Štúdie dokazujú, že doplnenie hydrolyzovaného kolagénu vedie k zlepšeniu stavu kože na stehnách ako aj k celkovému zlepšeniu vzhľadu pokožky u žien trpiacich celulitídou. Kolagén pomáha nilen pokožke. Okrem pokožky sa ti za kolagén poďakujú i nechty, vlasy a celý pohybový aparát.

7. Čo so stresom?

Stres dnes zabíja najviac. Spolu s ním prišla obezita, srdcovocievne problémy. Najviac sa stresujeme kvôli práci, vzťahom, budúcnosti... Stres nepotlačíš a neodstrániš analgetikami a antidepresívami, len ho oddiališ. To čo potrebuješ, je psychická pohoda. Opäť sa vrátime k pohybu, ten odbúrava stres najlepšie. Okamžitý efekt na stres má napríklad horčík, tryptofán,  ashwaganda, levanduľa, či ženšen.Takže smelo do toho! Celulitída sa môže objaviť, ale nemusí u teba zostať naveky :)