Ako vybrať eliptický trenažér

Možno vás to prekvapí, ale eliptické a crossové trenažéry sú z hľadiska výdaja energie druhou najintenzívnejšou kategóriou kardio strojov, hneď po veslovacích trenažéroch.

Eliptické trenažéry boli vyvinuté tak, aby simulovali pohyb pri behu, bez toho, aby vznikal nadmerný tlak na kĺby a svaly. Pri používaní vás toto kardio zariadenie núti používať primárne svalové skupiny a ak sa správne používa môžete ním precvičiťpredovšetkým ruky, hornú časť tela, nohy, zadok a lýtka.

 

Existujú dva hlavné typy eliptických trenažérov, a každý by si pred ich kúpou mal zvážiť nasledovné veci:

  1. Koľko ľudí bude využívať eliptikal. Treba si uvedomiť, že kúpou fitness zariadenia do vašej domácnosti vzniká možnosť, že toto zariadenie nebudete využívať iba vy sám, ale všetci členovia domácnosti.
  2. Prejsť si všetky modely a značky a rozhodnúť sa pre tú najlepšiu variantu. Niekedy nepotrebujete všetky top funkcie používane v moderných fitness zariadeniach. Inokedy je však používanie moderných technológií možnosťou ako naplno a ešte viac získať z vášho kardio zariadenia.
  3. Pri výbere fitness zariadenia cez internet dajte vždy prednosť overenému obchodu, ktorý vám poskytne dostatočné výhody. Ideálnym riešením je nákup fitness zariadení priamo od distribútora značky, alebo oficiálneho predajcu, nakoľko vám vie bez problémov poskytnúť všetky potrebné informácie a záruky.
  4. Ak sa už rozhodnete pre kúpu, je potrebné si uvedomiť, že zariadenia sa k vám nedostane šibnutím čarovného prútika. Rozhodnite sa preto pre obchod, ktorý vám poskytne čo najrýchlejšie dodanie a tak isto možnosť postavenia zariadenia priamo u vás doma.

 

Na čo sa teda zamerať pri nákupe eliptického alebo crossového trenažéru?

 

Výška kroku

 

Výška kroku je horizontálny pohyb ako pri chôdzi po schodoch. Výška kroku sa pri väčšine eliptikalov dá nastaviť v rozmedzí od -10 stupňov po +20 stupňov. Všeobecne platí, že väčšina ľudí bude využívať stredné hodnoty nastavenia, ktoré sú ideálne pre každodenné fitness cvičenie. Ak chcete aby bolo vaše cvičenie náročnejšie, môžete si nastaviť vyššie hodnoty.

 

Pamätajte, že ak existuje viac ako jedna osoba ktorá používa eliptický trenažér, nastaviteľná výška kroku, by mala zodpovedať najvyššej osobe, ktorá bude daný stroj používať.

 

Hmotnosť zotrvačníka

 

Zotrvačník absorbuje energiu z pohybu, ktorý vytvoríte počas cvičenia. Bez zotrvačníka by bol pohyb nerovnomerný a roztrasený. Čím je váha zotrvačníka vyššia, tým je pohyb ktorý pri cvičení na eliptickom trenažéry vykonávate prirodzenejší. Pre väčšinu ľudí bude 9kg zotrvačník ideálnym riešením.

 

Nastaviteľná dĺžka kroku

 

Nastaviteľná dĺžka kroku vám umožní predĺžiť dĺžku kroku. Predlžený krok je prirodzeným pohybom pri behu a získaní rýchlosti. Táto výborná funkcia orbitrekov sa dá nastaviť ručne, alebo je možné ju pri niektorých modeloch nastaviť automaticky. Nastaviteľná dĺžka kroku nie je nevyhnutnosťou pre cvičenie na eliptickom trenažéry, vďaka tejto funkcii však budete môcť pracovať tvrdšie a dlhšie. Cena eliptikalu vybaveného touto funkciou však môže navýšiť cenu fitness zariadenia.

 

Aký je rozdiel medzi eliptickým a crossovým trenažérom?

 

Pri cvičení na eliptickom trenažéry vykonávate oválny pohyb, ktorého cieľom je napodobniť pohyb nohy, pri behu. Crossový trenažér vykonáva kruhový pohyb, ktorý je štandardným pri základných modeloch. Tento kruhový pohyb nie je ergonomicky správny a cvičenie nie je preto príliš pohodlné.

 

Zadné alebo predné uloženie zotrvačníka?

 

Zadné alebo predné umiestnenie zotrvačníka sú dva dostupné varianty eliptických trenažérov.

 

Umiestnenie zotrvačníka v prednej časti eliptikalu zaručuje plynulejší pohyb, pretože pohyb je podobnejší tomu ktorý vykonávate počas behu. Rovnako ako väčšina vecí, predné umiestnenie zotrvačníka na eliptickom trenažéry, respektíve cross trenažéry môže znamenať vyššiu cenu zariadenia.

 

Vzadu umiestnený zotrvačník má tendenciu simulovať pohyb skôr smerom hore resp. dole, čo nie je prirodzené. Umiestnenie zotrvačníka vzadu je realitov najmä pri lacnejších a základných modeloch. Kúpou takéhoto zariadenia môžete ušetriť často aj stovky EUR pri ešte stále dobrom pohybovom pocite.

 

Vôbec sa nebojte prísť si vyskúšať eliptický trenažér priamo do predajne. Takmer všetky kvalitné internetové obchody ponúkajú aj možnosť navštíviť ich predajňu, kde vám poradí kvalifikovaný personál a pomôže vybrať správny orbitrek presne pre vaše potreby.