Recumbent, alebo stacionárny bicykel. Ktorý je pre vás najlepší?

Aké je vaše preferované kardio zariadenie v posilňovni? bežecký pás? Veslovací trenažér? Stacionárny bicykel? Ak ste odpovedali stacionárny bicykel, je to klasický bicykel alebo recumbent? Je v tom rozdiel? Jednoducho povedané, jeden od druhého sa líši predovšetkým polohou sedenia. Bez ohľadu na vaše odpovede, rotopedy sú bezpečné a účinné prostriedky na cvičenie a zlepšenie kondície. Zároveň znižujú výskyt kardiovaskulárnych chorôb.

Aké je vaše preferované kardio zariadenie v posilňovni? bežecký pás? Veslovací trenažér? Stacionárny bicykel? Ak ste odpovedali stacionárny bicykel, je to klasický bicykel alebo recumbent? Je v tom rozdiel? Jednoducho povedané, jeden od druhého sa líši predovšetkým polohou sedenia. Bez ohľadu na vaše odpovede, rotopedy sú bezpečné a účinné prostriedky na cvičenie a zlepšenie kondície. Zároveň znižujú výskyt kardiovaskulárnych chorôb.

Aj cyklisti majú doma stacionárny bicykel

Stacionárne bicykle, tak klasický ako aj recumbenty sú vhodné pre ľudí, ktorí majú problémy s kĺbmi. Pri dlhšom sedení na klasickom stacionárnom bicykli môžete začať pociťovať bolesť v oblasti sedacích svalov. Výhodou recumbentov je to, že ľudia s problémami v oblasti chrbta získajú pocit pohodlia a opory počas bicyklovania. Recumbent vie poskytnúť kardiovaskulárny tréning pre užívateľov prakticky na všetkých úrovniach.

Chcete to skúsiť, ale neviete sa rozhodnúť, ktorý typ stacionárneho bicykla je pre vás najlepší? My vám pomôžeme vybrať si ten správny.

Recumbent vs rotoped

NordicTrack-GX-4_7-Exercise-Bike-265x300     NordicTrackGX4-4Pro UprightBike

Výhody recumbentu - ležiaceho / horizontálneho bicykla

 • Recumbenty sú výbornou voľbou v prípade potreby stabilizácie bedrovej časti chrbta, pretože sedíte opretí, kým pri bicyklovaní na klasickom rotopede ste zhrbený nad riadidlami. Recumbent teda podporuje lepšie držanie tela.
 • Recumbenty sú tiež priaznivejšie k vašim kĺbom. Spodná časť chrbta je totiž položená na veľkom, stabilnom sedadle a vaše kolená a členky sú chránené pred možným poranením.
 • Skutočnosť, že sedadlo je väčšie býva často najväčším rozdielom týchto dvoch bicyklov. Práve pohodlie pri sedení je rozdiel ktorý pocíti každý kto vyskúša tento druh rotopedu.
 • Recumbent je dobrou voľbou aj pre väčšinu ľudí s neurologickými poruchami. Ak váš chrbát alebo kĺby trpia reumatoidnou artritídou, môže recumbent byť najlepším riešením pre vás z dôvodu rozloženia hmotnosti vášho tela.

Výhody voľne stojaceho stacionárneho bicykla

 • Klasický stacionárny bicykel vám poskytuje možnosť cvičenia rovnakým spôsobom ako by ste bicyklovali na normálnom bicykli niekde vonku, pretože na ňom sedíte rovnako ako je tomu na outdorovom biku.
 • Pri sedení na stacionárnom bicykli zapájate rovnaké svaly, ktoré používate pri bicyklovaní na klasickom bicykli. Pri bicyklovaní zapájate rovnaké svalové partie, veľký zadný stehenný sval gluteus maximus, štvorhlavý stehenný sval, Zadný stehenný sval, svaly lýtka.
 • Pri bicyklovaní na klasickom rotopede, taktiež zapájate brušné svaly, pretože musíte držať telo vo vzpriamenej polohe. Naproti tomu pri recumbente, sú brušné svaly vyradené.
 • Tak ako aj pri cyklistike, zapájate pri klasickom stacionárnom bicykli aj svaly rúk a ramena.
 • Rotopedy podobné bicyklom majú menšie rozmery ako recumbenty a sú tak lepšie do menších priestorov.

Na ktorom domácom fitness zariadení spálite viac kalórií?

Snažíte sa chudnúť a zaujíma vás ktorý bicykel spáli viac kalórií. Každé zo zariadení má svoje výhody, avšak z hľadiska spaľovania kalórií zabezpečujú rovnaké hodnoty. Záleží teda iba na Vás ktorým smerom sa vyberiete pri dosahovaní vašich cieľov.

Čo treba mať na pamäti

Či už používate klasický stacionárny bicykel, alebo recumbent, doma alebo v posilňovni, treba dodržiavať tieto nasledovné zásady:

 1. Pred začiatkom tréningu si nastavte výšku a polohu sedadla a riadidiel podľa vás. Správne umiestnenie je dôležité, pre bezpečnosť a účinnosť cvičenia. Majte tiež na pamäti, že bolesť v kolena zvyčajne znamená, že sa koleno príliš ohýba. Bolesť v chrbte môže znamenať, sa koleno ohýba nedostatočne a na bicykli sedíte nesprávne.
 2. Uistite sa, že máte dostatočný priestor pre cvičenie na fitness zariadení.
 3. Sledujte si tepové hodnoty, ktoré by nemali presiahnuť 80% vášho maxima.

Zhrnutie o stacionárnych bicykloch na záver:

Akékoľvek kardiovaskulárne cvičenie je pre človeka dôležité. Stacionárny bicykel môže byť dôležitou súčasťou vášho každodenného života aj keď cvičenie býva často namáhavé. Stacionárne bicykle sú skvelou voľbou v prípade, že je vonku príliš teplo, zima, prší alebo nemáte čas ísť na bicykli niekam na cestu. Rotoped máte doma, nemusíte sa báť nepriaznivého počasia a pokiaľ nechodíte do posilňovne, môžete využívať vaše kardio zariadenie v pohodlí domova. Výhodou bicyklovania vo vašej domácnosti  je, že pri cvičení, môžete sledovať televíziu, poprípade pracovať a zároveň spaľujete kalórie. Stacionárny bike viete využiť v noci, keď je tma, keď prší alebo je zima.

Zrátané a podčiarknuté: vyberte si variant ktorý najlepšie zodpovedá vašim potrebám a pamätajte, stacionárny bicykel, či už klasický alebo recumbent, je zariadenie prospešné pre vaše zdravie!