Ako vybrať veslovací trenažér

Náš sprievodca výberom veslovacieho trenažéra vám pomôže vybrať to najlepšie veslovacie zariadenia do vašej domácnosti alebo fitness centra.

Veslovací trenažér patrí medzi najlepšie fitness zariadenia, aké môžete vlastniť. Ponúka výbornú celo-telové cvičenia, ktoré budujú svaly na spodnej aj hornej časti tela a zároveň poskytuje možnosť precvičiť váš kardiovaskulárny systém. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, čo veslovací stroj robí pre vaše telo, prečítajte si tento článok.

LifeFitness veslovaci trenazer gx row profi

Väčšina ľudí verí, že veslovacie trenažéry sú určené iba ako aktivný tréning pre mimo sezónnych veslárov, ale to nie je vôbec pravda. Každý môže začať veslovať bez predchádzajúcej praxe. Existuje mnoho výhod veslovania na stroji, a my vyzdvihneme niekoľko z nich.

Ak rozmýšľate nad kúpou veslovacieho trenažéra, ale neviete aký kúpiť, nezúfajte poradíme vám. Návod na kúpu veslovača je jednoduchý a nachádza sa v týchto krokoch:

1. Zistiť, či máte dostatočný priestor na veslovací trenažér

Môže to znieť ako samozrejmosť, ale je to veľmi dôležitá informácia. Aký má zmysel snažiť sa hľadať najlepší veslovací trenažér, keď potom zistíte, že nemáte dostatok priestoru na jeho použitie u vás doma?

Aby sa predišlo tejto situácii zmerajte si priestor kde chcete umiestniť toto fitness zariadenie. Typický veslovací trenažér má podobný rozmer ako pohovka. Pre porovnanie, hydraulické a piestové stroje majú všeobecne najmenší rozmer, zatiaľ čo stroje na vodu alebo so vzduchovým odporom majú najväčší rozmer. Ďalšie informácie o typoch odporu nájdete v kroku číslo 4.

 2. Zistiť, možnosti rozpočtu pre veslovací trenažér

Na trhu je množstvo strojov na veslovanie, ktoré sú v rôznych cenových hladinách, od 100 EUR, možno nájdete aj lacnejšie, až do niekoľko tisíc EUR. Zistiť, aký je stav vašej peňaženky a koľko ste ochotný investovať do veslovacieho trenažéra vám pomôže zúžiť počet rôznych modelov.

Rovnako ako aj pri iných produktoch aj v tomto prípade platí, že čím vyššia cena, tým vyššia je kvalita (to je obvyklý prípad), takže myslite tiež na to pri určovaní vášho rozpočtu.

TIP: "Ak neviete, aký rozpočet vyčleniť na nákup stroja na veslovanie, tu je rýchly popis čo asi dostanete za vaše peniaze":

400 EUR a nižšie - "low-cost" model

400 EUR - 700 EUR - model "strednej triedy"

Čokoľvek nad 700 EUR - model "vyššej triedy"

Majte na pamäti, že je to iba všeobecné pravidlo a v každej triede nájdete niečo, čo vás presvedčí o správnosti vašej voľby.

3. Zistiť, na čo bude veslovač využívaný

Je samozrejmosťou, že na takomto stroji budete cvičiť, ale je potrebné zvážiť aj iné súvislosti:

"Bude sa zariadenie využívať na domáce, alebo komerčné cvičenia"?

Všetky veslovacie trenažéry sú pripravené pre domáce použitie, ale nie všetky domáce veslovacie stroje je možné používať pre komerčné účely, teda v telocvičniach, športových kluboch… Ak máte v úmysle používať veslovací stroj striktne iba doma, môžete si vybrať z celej ponuky týchto zariadení. Ak však máte v pláne používať veslovač vo vašom fitness centre, uistite sa, že toto zariadenie spĺňa všetky podmienky a legislatívne predpisy pre použitie zariadenia vo fitness centre. Veslovací trenažér pre komerčné účely by mal byť navrhnutý tak, aby odolal nepretržitej prevádzke a neustálemu cvičeniu na tomto stroji.

"Ste mimo sezónny veslári a hľadáte stroj na trénovanie"?

Ak ste vesliar a používate veslovací tranažér ako tréningový prostriedok mimo sezónu, budete potrebovať zariadenie, ktoré presne kopíruje, simuluje podmienky, ktoré máte na vode. Bude dôležité vybrať si taký stroj, ktorý je čo najviac podobný pohybom, ktoré vykonávate a má nastaviteľný odpor. Väčšina týchto zariadení sa ponúka s odporom vody, alebo vzduchu.

"Chystáte sa zdieľať veslovací trenažér"?

Ak nebudete jediná osoba, ktorá bude používať toto fitness zariadenie, je dôležité, aby kúpený stroj mal nastaviteľnú úroveň odporu. Väčšina veslovacích trenažérov, túto možnosť ponúka, ale uistite sa, že tomu tak naozaj je.

Tiež majte na pamäti, že každý stroj má inú nosnosť, takže si zistite aká je nosnosť kupovaného zariadenia.

4. Štyri rôzne druhy odporu pri veslovacích trenažéroch

Veslovacie trenažéry majú štyri rôzne typy rezistencie; vzduch, hydraulický piest, magnetický odpor a vodu. Každý typ má svoju vlastnú charakteristiku spolu s výhodami a nevýhodami. Vedieť o rôznych typoch odporu poskytuje základné znalosti o tom, ako fungujú veslovacie trenažéry.

Nordictrack-domaci-veslovaci-trenazer-RX-800.jpg

  • Vzduchový odpor:

Najbežnejším typom odporu v telocvičniach (fitness centrách) je veslovací trenažér s odporom vzduchu. Úroveň odporu je daná intenzitou veslovanie užívateľa. Čím vyššia intenzita tým väčší odpor. Menšia intenzita znamená, menší odpor. Lopatky ventilátora použité na vytvorenie odporu, tvoria vyšší hluk, ale veslovanie na týchto strojoch je veľmi hladké.

  • Odpor pomocou hydraulického piestu:

Odpor je zvyčajne nastaviteľný a hydraulické piesty použité na vytvorenie odporu, zabezpečujú že odpor je veľmi tichý. Zariadenia s týmto typom odporu patria medzi najlacnejšie.

  • Magnetický odpor:

Veľmi odolný a nevyžaduje prakticky žiadnu údržbu. Veslovací pohyb je hladký a odpor je zvyčajne nastaviteľný.

  • Vodný veslovací trenažér:

Poskytuje realistický pohyb počas veslovania. Zvuk je podobný tomu, ako keď veslujete na vode. Podobne ako u trenažérov s odporom vzduchu, odpor je daný intenzitou veslovanie užívateľa. Veslo čepele, ktoré sa pohybuje vo vode vytvára hluk, ale ten je znesiteľný, nakoľko sa jedná o zvuk vody podobný tomu pri veslovaní na vode. Tento typ odporu má najvyššiu cenu zo všetkých. Výhodou je uzavretý systm, žiadne vírenie vzduchu a prachu.

first-degree-fitness-pacific-challenge-ar-rower-veslovaci-trenazer.jpg

5. Čítajte recenzie veslovacích trenažérov

Ak sa dostanete k tomuto kroku, máte už akú takú predstavu o tom, aky typ veslovacieho trenažéra chcete. Ďalším krokom teda je prečítať si čo najviac recenzií a zistiť, ktorý veslovací trenažér je pre vás najlepší a ktorý čo najlepšie vyhovuje vašim predstavám.

Čo by vás na veslovacom trenažéri malo zaujímať?:

  • Z čoho je veslovač vyrobený, teda aké sú materiály použité pri výrobe veslovacieho trenažéru
  • Či má aj monitor výkonnosti; aké cvičenia, údaje zaznamenáva a či má iné špeciálne funkcie
  • Ako pohodlné (alebo nepríjemné) má sedadlo, madlá a opierky nôh
  • Či robí nejaké divné zvuky počas používania
  • Aké skúsenosti majú ostatní používatelia / majitelia týchto zariadení

Ktorý veslovací trenažér je najlepší?

Niekto nedá dopustiť na vzduchový. Údajmi a faktami o odpore, zlepšovaní sa vo výkonnosti má najlepšie výsledky vodný. Piestové trenažéry už postupne z trhu vymizli, aj keď pár kusov sa ešte nájde, no majú horšiu ergonómiu pohybu. Najprirodzenejší zo všetkých je vodný. Aj tu však veľký výber. Lepší je ten s väčším objemom a možnosťou meniť objem prietoku vody, čo zvyšuje odpor.

Ešte jedno odporúčanie na záver. Určite využite možnosť vyskúšať si zariadenie osobne na predajni. Tak si viete osobne vyskúšať a overiť kvalitu spracovania, typ odporu, sledovanie výkonu, alebo pohodlie veslovacie trenažéru.

Podstatná vec! Pri kúpe každého fitness zariadenia je poskytovaná aj záruka výrobcu a poskytovanie servisu či už záručného, alebo pozáručného priamo predajcom. Vyberajte si preto kvalitného a najmä dôveryhodného predajcu fitness zariadení, aby ste naozaj ušetrili.

Bol tento článok zaujímavý? Povedz o ňom svojim priateľom