8 rýchlych tipov ako posilniť imunitu

Pomaly, ale isto prichádzame do obdobia kedy mnohých z nás trápi nielen jarná únava. Čelíme rôznym vírusom, baktériám a naše telo môže mať po dlhom období chladu a neprítomnosti hrejivých slnečných lúčov deficit vitamínov. Naša náchylnosť na rôzne ochorenia z veľkej časti záleží aj na našom životnom štýle, ako sa staráme o svoje telo zvnútra i zvonku. Okrem toho, pokiaľ svoju imunitu posilňujeme, neprekvapí nás žiaden patogén.

Správna životospráva a odstránenie zlozvykov nám dokáže veľmi efektívne pomôcť v budovaní imunity. Viete ako sa správne starať o svoje zdravie ešte skôr, než vás chytí nejaké ochorenie?

V prvom rade by ste sa mali  držať týchto zásad:

1.       Dostatok spánku imunite pomáha

Možno si si všimol, že práve v období, keď menej spíš, často v dôsledku návalu povinností sa na teba ešte nalepí aj chrípka či prechladnutie. Štúdie ukazujú, že odpočinutí ľudia sú všeobecne menej náchylní na choroby. Nedostatok spánku tiež zvyšuje hladinu stresového hormónu (kortizolu). To môže z dlhodobého hľadiska viesť až k rôznym zápalom v tele. Všeobecné pravidlo 7 až 9 hodín spánku denne by sa preto malo pre každého stať alfou a omegou zdravej životosprávy.

2.       Kvalitný pohyb imunitu posilňuje

Už 30 minútová prechádzka na čerstvom vzduchu dokáže napomôcť zlepšeniu zdravia. Skús to však ešte viac vyšperkovať a zaraď do života pravidelný pohyb. Či už je to fitko, beh, loptové športy, cross fit alebo tanec, to všetko sa pozitívne podpíše na tvojom zdraví. Endorfíny po výkone ti navyše zlepšia náladu a pri aeróbnych cvičeniach tiež podporíš kardiovaskulárny systém. Nestíhaš počas týždňa cvičiť? Čo tak zaobstarať si domáce fitness zariadenie? Vynaliezavosti sa medze nekladú.

 
 

3.       Správna výživa je spojená s dobrou imunitou

Telu treba okrem pohybu samozrejme dopriať aj kvalitnú stravu, potrebné živiny, vitamíny a minerály. Aj to najtrénovanejšie telo bez kvalitnej výživy chradne. Klesajú tak nie len fyzické a psychické výkony, ale aj naše celkové zdravie. Snaž sa obmedziť príjem jednoduchých cukrov, ktoré sú doslova živnou pôdou pre baktérie. Jedz dostatok zeleniny, ovocia, vlákniny, kvalitné mäso, ryby, orechy a nezabúdaj na dostatočný prísun tekutín (preferujúc čistú vodu).

4.       Doplnková výživa podporuje zlepšenie imunity

Aj keď sa silno snažíme, náš organizmus často nie je schopný prijať všetky potrebné vitamíny a minerály len zo stravy. Najmä v zime nám chýba vitamín D a iné dôležité vitamíny, ktoré v lete čerpáme z čerstvej  zeleniny a ovocia. Preto je dobré siahnuť po výživových doplnkoch, ktoré nám telu chýbajúce látky doplnia. Športovci tiež ocenia doplnkový prísun esenciálnych aminokyselín, ktoré chránia svaly, alebo aj magnézia.

5.       Menej stresu = viac imunity

Každý z nás má v živote nejaký stres, z času na čas je to normálna vec a stresovým situáciám sa musíš naučiť čo najlepšie čeliť. Riziko však je, ak si pod neustálym, resp. dlhotrvajúcim stresom. To má totiž za následok zvýšenú náchylnosť organizmu na rôzne ochorenia, od nádchy až po skutočne vážne choroby. Keď nemáš možnosť úplne sa zbaviť stresu, je dobré aspoň nájsť správne cesty ako eliminovať jeho negatívne účinky, a to napríklad:

  • meditáciou
  • cvičením
  • špeciálnymi výživovými doplnkami na to určenými
  • komunikáciou s priateľmi
  • kontaktom so zvieratami
  • nájsť si čas sledovať východ, či západ slnka
 


6.       Spoločenský život (pokiaľ nejde o pandémiu)

Prítomnosť silných vzťahov a kontakt s ostatnými ľuďmi je pre nás obohacujúcou záležitosťou. Mnoho štúdií preukázalo, že ľudia, ktorí majú silné vzťahy s okolím a priateľmi majú silnejšiu imunity ako tí, ktorí žijú a cítia sa osamelí. Aj keď toto je jedna z menej podstatných súčastí našej imunity, pre celkový kvalitný život, by si nemal zabúdať na pestovanie kvalitných medziľudských vzťahov. Čo tak prihlásiť sa na lokálnu hodinu jogy alebo do bežeckého klubu? Nové priateľstvá sú na nezaplatenie v každom veku. Pokiaľ však nie je možné ísť do kolektívu, treba využiť domáce priestory a trénovať napríklad s online trénerom.

 

7.       Pravidelný relax tiež pôsobí na imunitu pozitívne

Popri všetkom cvičení, každodenných povinnostiach, strese a šialenom šéfovi by relax nemal byť výsadou, ale pravidelne naordinovanou záležitosťou aj v tvojom harmonograme. Unavené, prepracované telo je veľmi náchylné na ochorenia. Zájdi si na dobrú masáž, do wellness, vylož si nohy na gauč s dobrou knihou alebo si choď dať len strečing na čerstvom vzduchu v prípade priaznivého počasia. Čokoľvek čo ti dovolí úplne vypnúť je vítané.

8.       Ako sa hovorí smiech lieči

Tento bod môže úzko súvisieť s predchádzajúcim, no kvalitný smiech ti tiež môžu privodiť aj zvieratá, dobrý film, kniha a pod. V neposlednom rade náladu skvele vylepší pocit z dobre vykonaného tréningu. Smiech preukázateľne znižuje hladinu stresových hormónov a zvyšuje sa počas neho produkcia bielych krviniek, ktoré podporujú boj s infekciami. V tomto sa máme čo učiť od našich ratolestí, ktoré nepotrebujú na smiech žiaden dôvod. Takže 3 2 1...smejte sa!

Pripravila: Iveta Škrabáková

Prečítaj si tiež ďalšie zaujímavé články tu.