11 spôsobov ako si udržať energiu a predísť bolestiam zo sedavého zamestnania

Mnoho ľudí, ktorí nezažili sedavé zamestnanie si myslí, že to nie je žiadna záťaž. No tí, ktorí sú v ňom denne vám povedia presný opak. Dlhodobé sedenie často sprevádzajú ťažkosti, ktoré sú spojené so zlým držaním tela a ochabnutím svalových partií, ktoré sú počas sedenia nevyužité. Ako sa vyhnúť nepríjemným bolestiam a ťažkostiam z dlhého sedenia?

Skús našich 11 tipov, ktoré sú vhodné nielen ako prevencia, ale aj efektívna intervencia voči nepríjemným pocitom spojeným s dlhým a pravidelným sedením.

1. Vyskúšaj balančnú dosku

Ak máš vo svojom zamestnaní možnosť počas práce nielen sedieť, ale napríklad stáť, skvelým pomocníkom je balančná doska. Vďaka nej si dopraješ trochu pohybu a navyše zamakáš na posilnení „core“, teda stredu tela, ktorého sila a stabilita je kľúčová v predchádzaní bolesti krížov a chrbta pri dlhodobom sedení.

2. Posaď sa na fit loptu

Aktivuj svoje brušné svaly, nohy a chrbtové svalstvo vďaka sedeniu na fit lopte. Pri sedení na nej sa navyše nebudeš môcť hrbiť, takže zároveň pracuješ aj na správnom držaní tela. Hádaj, kto už má večer odcvičené a to ešte ani nevyšiel z office? Predsa ty!

3. Vytas masážne zbrane

Ak nemáš veľa možností na pohyb a už ťa nejaké tie bolesti trápia s najväčšou pravdepodobnosťou máš stuhnuté svalstvo zlepené fascie. Práve na ne je najvhodnejšie mieriť myofasciálnou masážou, ktorú ti zabezpečí buď masér fyzioterapeut alebo kvalitná masážna pištoľ. Oba prípady sú fajn, avšak pištoľ ti z dlhodobého hľadiska ušetrí nielen čas, ale aj množstvo finančných prostriedkov.

4. Zaskáč si

Vieš o tom, že človek je omnoho efektívnejší keď má v rovnováhe fyzickú a mentálnu aktivitu? Aj keď v dnešnej modernej dobe pri sedavom zamestnaní, by si sa tento pomer snažil pohybom asi márne dorovnať, každá troška sa počíta. Vezmi počas práce švihadlo a daj si pár minút poriadneho kardia. Najprv budeš vyzerať ako šialenec a neskôr ťa budú tvoji kolegovia s radosťou nasledovať.

5. Zacvič si s expandermi

Vyskoč zo stoličky a rozprúď trocha krv vďaka jednoduchým cvikom s gumami na cvičenie. Vôbec nemusíš používať veľké záťaže, stačí sa trochu ponaťahovať a zapojiť svalstvo, ktoré je celý deň nevyužité. Daj tomu 5 – 10 minút aspoň raz denne a vráť sa k svojej bežnej činnosti.

6. Malí veľkí pomocníci

Masážna tyč, valec na chodidlá, masážna loptička...ak si si myslel, že masáž končí pri obyčajnom foam rolleri, opak je pravdou. Vďaka týmto drobným vychytávkam premasíruješ dôležité body na nohách, špeciálne body chrbta a pod. a uvoľníš tak namáhané svalstvo.

7. Zoznám sa s Pilates kruhom

Pokiaľ nie si fanúšikom hodín pilates, táto pomôcka ti bude zrejme úplne cudzia. Efektívne však vďaka pilates kruhu pár pohybmi precvičíš takmer celé telo. Od rúk cez core až po nohy. Mrkni si na internete tipy ako ju efektívne využiť, v práci to určite oceníš.

8. Rozbaľ to

Toto bude skôr niečo pre extrovertnejšie tipy, alebo tých šťastnejších, ktorí majú v práci kútik na cvičenie. Rozbaľ si podložku a venuj počas pracovného dňa 10 minút jógovým pozíciám. Uvidíš o koľko lepšie sa ti bude opäť sadať k pracovnému stolu.

9. Rozprúď krv vďaka kardiu

Ste v práci aktívna skupinka? Spojte sily a presvedčte vedenie, aby vám zaobstaralo nejaké tréningové pomôcky či kardio zariadenie, ktoré by ste mohli využívať všetci. Predsa šťastný zamestnanec je efektívny zamestnanec. Čo tak prebrázdiť neznáme vody či zabehnúť okolo Champs-Élysées? So zariadeniami NordicTrack to zmákneš cez obednú pauzu. 

10. Ponaťahuj sa

Dopraj svalom trochu strečingu! Počas dlhých hodín sedenia svaly tuhnú a môže sa v nich vyvinúť tlak a bolesť, ktoré keď sa nahromadia dokážu spôsobiť nemalú „šarapatu“. Pravidelným pohybom a ponaťahovaním končatín, chrbtice a krku predídeš zbytočným problémom. Pri strečingu ti môžu efektívne pomôcť aj gumy na cvičenie.

11. Napi sa

Posledný a nemenej dôležitý bod, ktorý ti môže uberať energiu je dehydratácia. V návale povinností môžeš veľa krát zabudnúť piť a to, že pociťuješ smäd je už hraničný stav, kedy telo akútne potrebuje doplniť tekutiny. Maj vždy pri sebe fľašu s nápojom.