AKÝ JE ROZDIEL MEDZI KOLAGÉNOVÝMI PEPTIDMI A HYDROLYZOVANÝM KOLAGÉNOM?

Slovné spojenie "kolagénové peptidy" vychádza z konečného produktu, ktorým sú peptidy získané z kolagénu; zatiaľ čo "hydrolyzovaný kolagén" pochádza z procesu hydrolyzácie, teda metódy, ktorou sa kolagénové peptidy vyrábajú. Pojmy kolagénové peptidy a hydrolyzovaný kolagén sú synonymá a používajú sa zameniteľne pre ten istý výrobok.

 Je to len otázka sémantiky a teda v týchto dvoch pojmoch nie je žiadny rozdiel. Na jednoduchú ilustráciu si uveďme zložku "pšeničná múka". Môžete ju nazvať "mletá pšeničná múka" podľa procesu mletia. Alebo "pšeničná múka" podľa konečného produktu, t. j. múky. Hydrolyzovaný kolagén je teda len iný spôsob, ako povedať kolagénové peptidy.

Hydrolyzovaný kolagén verzus kolagénové peptidy: Ktoré slovné spojenie používať?

Buď jedno, alebo druhé. Obe sú legitímne. Aj keď v posledných rokoch je trend používať názov "kolagénové peptidy". Je to preto, že peptidy odvodené z kolagénu sú kľúčovou bioaktívnou zložkou; inými slovami, sú to bioaktívne peptidy, ktoré pridávajú hodnotu širokému spektru výživových a nutraceutických výrobkov, takže má zmysel používať "kolagénové peptidy".

Čo je kolagén?

Kolagén je dôležitý štrukturálny proteín, ktorý sa nachádza v živočíchoch. V podstate drží telo pohromade, dodáva pevnosť, štruktúru, pružnosť a súdržnosť kostiam, koži, svalom, šľachám, väzom a chrupavkám.

V tele existujú rôzne typy kolagénu. Napríklad kolagén typu I sa skladá z veľmi dlhých, pevne uložených vlákien, ktoré dodávajú pevnosť väzom, šľachám a koži. Vlákna kolagénu typu II sú naopak kratšie, čím umožňujú chrupavke absorbovať nárazy medzi kosťami a tlmiť kĺby. Je to teda látka nevyhnutná na udržanie dobrého fyzického zdravia.

S pribúdajúcim vekom telo produkuje menej kolagénu, čo má za následok viditeľné známky starnutia, ako sú linky a vrásky. Je to preto, že je menej kolagénu, ktorý poskytuje pokožke pružnosť a štrukturálnu podporu.

Kolagén (zvyčajne koža a kosti z rýb, ošípaných a hovädzieho dobytka) je surovinou, z ktorej sa vyrábajú produkty, ako sú želatína a kolagénové peptidy.

Čo sú kolagénové peptidy a aký je proces hydrolyzácie kolagénu?

Kolagénové peptidy sú krátke reťazce aminokyselín extrahované z natívneho (plnodĺžkového) kolagénu procesom nazývaným enzymatická hydrolýza (tiež enzymatická hydrolýza).

Natívny kolagén (napr. hovädzia koža) teda musí prejsť procesom zmäkčenia, ktorý umožní uvoľnenie kolagénových peptidov z väzieb a ich bezpečnú extrakciu. Na molekulárnej úrovni sa kolagén skladá z troch dlhých reťazcov aminokyselín, ktoré tvoria trojitú špirálu s vysokou molekulovou hmotnosťou. V dôsledku toho sú kolagénové peptidy súčasťou pevnej a nerozpustnej matrice kolagénových vlákien.

Kolagén potom prechádza procesom nazývaným enzymatická hydrolýza. Pri nej sa používa špecifický enzým na rozbitie peptidových väzieb, aby sa mohli extrahovať kolagénové peptidy. Stupeň hydrolýzy má vplyv na priemernú molekulovú hmotnosť konečného produktu. Proces enzymatickej hydrolýzy sa prísne kontroluje, aby sa zabezpečila reprodukovateľnosť.

Prečo sú kolagénové peptidy (hydrolyzovaný kolagén) prospešné?

Kolagénové peptidy sú bioaktívne. To znamená, že po vstrebaní do krvného obehu môžu ovplyvňovať činnosť buniek v tele viacerými spôsobmi. Kolagénové peptidy môžu napríklad stimulovať fibroblasty v pokožke, aby vytvárali viac kyseliny hyalurónovej, ktorá je nevyhnutná pre hydratáciu pokožky.

Bioaktívne kolagénové peptidy pomáhajú telu opraviť poškodené tkanivo. Môže poskytovať štrukturálnu podporu pokožke, prispievať k zdravým vlasom a pomáhať udržiavať hustotu kostí. Preto sa kolagénové peptidy používajú na celý rad zdravotných, kozmetických a fitness potrieb. 

Rôzne vedecké štúdie napríklad preukázali, že kolagénové peptidy môžu pomôcť zlepšiť zdravie kĺbov tým, že chránia chrupavku pred degradáciou a pomáhajú znižovať zápaly v okolí kĺbov. To má priaznivé účinky pre ľudí s ochorením kĺbov, pretože môže pomôcť zlepšiť pohyblivosť a znížiť bolesť.

Ďalšie využitie kolagénových peptidov:

Športová regenerácia

Kolagénové peptidy využívajú športovci, kulturisti a športoví nadšenci na skrátenie času regenerácie po intenzívnom tréningu. Namáhavá aktivita zaťažuje svalové vlákna a obalový plášť spojivových tkanív, preto telo potrebuje čas na zotavenie pred ďalším tréningom. 

Kolagénové peptidy podporujú regeneráciu tým, že skrátia čas zotavenia, čo znamená, že športovci môžu maximalizovať svoj tréningový plán a zlepšiť výkon. Okrem rýchlejšieho času regenerácie môže užívanie kolagénových peptidov znížiť aj bolesť svalov.

Zdravie kostí

Kolagénové peptidy podporia zdravie kostí. Kosti sa skladajú prevažne z kolagénu a vápenatých solí. Počas celého života sa kosti neustále obnovujú a regenerujú v procese známom ako remodelácia kostí.

Kolagénové peptidy sa ako doplnok stravy môžu používať na podporu procesu remodelácie kostí a na udržanie dobrého stavu kostí. V nedávnej priekopníckej štúdii vedci zistili, že suplementácia kolagénovými peptidmi môže ovplyvniť metabolizmus kostných buniek na viacerých úrovniach, čím podporuje proces remodelácie a pomáha telu udržiavať pevnosť kostí.

Krása pleti

Kolagénové peptidy sa používajú na zlepšenie zdravia pokožky a spomalenie viditeľných známok starnutia, ako sú vrásky. Existuje niekoľko vedeckých štúdií, ktoré dokazujú schopnosť kolagénových peptidov pomáhať kráse pleti.

V roku 2015 výsledky dvoch klinických štúdií ukázali, že suplementácia kolagénom zlepšila vzhľad a hydratáciu pokožky u žien kaukazského pôvodu, resp. aj u japonských žien. 

Ďalšia štúdia z roku 2019 potvrdila, že suplementácia kolagénovými peptidmi má pozitívne účinky na pleť u účastníkov s rôznymi typmi pleti.