Výživové doplnky pre ľudí s obmedzeným rozpočtom

 

Máte obmedzený rozpočet na nákup výživových doplnkov? To je dôvod, prečo je dobré vedieť, ktoré doplnky výživy sú absolútnou nutnosťou pre splnenie vašich konkrétnych tréningových cieľov. Nemôžete jednoducho užívať to, čo sa užívajú ostatní a očakávať, veľké výsledky. Chcete byť štíhla? Doplnok výživy z vašej lekárne vám s tým ale určite nepomôže. Chcete nabrať skutočnú silu? Tak prečo neberiete kreatín? Trénujete s vysokou intenzitou každý deň? Už ste vyskúšali beta alanín? Zvážte aký je váš cieľ a potom sa zamyslite nad tým, čo vám ho pomôže splniť.

Nie všetky doplnky výživy pôsobia rovnako na dvoch rozdielnych ľudí. Keď viete, aké sú vaše ciele a to, aké výživové doplnky užívať, potom môžete dosiahnuť stanovené ciele oveľa ľahšie. Pozrime sa teda bližšie na štyri výživové doplnky na trhu, ktoré by ste mali zvážiť pri obmedzom rozpočte.

Výživové doplnky FIT PLUS

Kreatín

Kreatín je prirodzene produkovaný v ľudskom tele v malých množstvách a je základnou zlúčeninou v organizmu. Ide o energetický systém, ktorý telo používa ako palivo počas cvičenia pri vysoko intenzívneho a výbušnom pohybe. Kreatín je zlatý štandard športových doplnkov. Buduje svaly, zvyšuje silu a fyzickú zdatnosť.

Kto by mal používať kreatín: Ten kto chce cvičiť vysokou intenzitou (napríklad šprintéri), budovať svalovú silu, a svalovú hmotu. Jednoducho povedané, je to najlepší doplnok výživy pre budovanie svalovej hmoty a sily. Kreatín je tiež veľmi účinná látka pre oddialenie únavy pri intenzívnom cvičení.

Dávkovanie kreatínu: U väčšiny jedincov, typickým dávkovaním kreatínu je nárazová dávka 20-25 gramov počas 5 dní, následne udržiavacia dávka 2 g denne. Tento typ dávkovacieho zabezpečí, že nasýtené mastné kyseliny sa dostanú v dostatočnej miere do kostrových svalov a zásobenie kreatínom bude dostatočné počas celej doby.

Výživové doplnky fitplus.sk

Kofeín

Kofeín stimuluje centrálnu nervovú sústavu. Je to jeden z mála doplnkov výživy, ktorý sa môže užívať aj pri anaeróbnych aj pri aeróbnych športoch. Okrem toho, kofeín je spoľahlivý pri naštartovaní metabolizmu.

Kto by mal užívať kofeín: Kofeín je skvelým doplnkom výživy pre zníženie vnímania intenzity tréningu. To znamená, že aj super ťažké cvičenia sa zdajú jednoduchšie. Kofeín zvyšuje výkon a vytrvalosť, rovnako tak tí jedinci, ktorí vykonávajú dlhé trate, chodia na túry alebo cyklistické vychádzky budú mať z kofeínu prospech. Kofeín je prospešný pri vysokej intenzite cvičenia, ktoré je dlho trvajúce (vrátane kolektívnych športoch, ako je futbal, ľadový hokej, veslovanie atď), ale zvýšenie výkonu je špecifické aj pre atlétov. Tak isto ktokoľvek, kto chce odbúrať tuk, by mal zvážiť príjem kofeínu.

Dávkovanie kofeínu: Pre zlepšenie výkonu, 200-400 mg je najbežnejšia dávka, v závislosti na tolerancii. Pokiaľ ide o načasovanie, požite kofeín asi 30 - 60 minút pred cvičením.

Výživové doplnky fitplus.sk

Beta-alanín

Beta-alanín sa spája s histidínom (ďalšie aminokyseliny) za vzniku karnozínu v tele. Sám o sebe, beta-alanín má obmedzené schopnosti pre zvýšenie výkonu. Avšak, pretože hladina svalového karnozínu je obmedzená koncentráciou beta-alanínu, beta-alanín je nevyhnutný pre zvýšenie výkonu vlastnosti karnozínu.

Kto by mal používať Beta-alanín: Jednotlivci ktorí cvičia vo veľmi vysokej intenzite. Tí, ktorých tréningy vyžadujú totálne úsilie po dobu 60 sekúnd až 4 minúty by pravdepodobne tak isto videli výsledky z užívania beta-alanínu. Osoby, ktorých intenzívne cvičenie trvá menej ako 60 sekúnd, alebo tí, ktorí chcú zlepšiť maximálnu silu resp. zvýšiť svalovú hmoty nebudú mať pravdepodobne žiadny prospech z beta-alanínu.

Dávkovanie beta-alanínu: 6,4 g denne, rozdelených do štyroch dávok, 1,6 gramov v jednej dávke, je najbežnejšia dávkovacia stratégie.

Výživové doplnky Fitplus.sk

Rybí olej

Rybí olej obsahuje dve esenciálne mastné kyseliny - kyselinu eikosapentaenovú (EPA) a kyselinu dokosahexaenovú (DHA). Esenciálne mastné kyseliny sú mastné kyseliny, ktoré nemôžu byť syntetizované v tele, a preto musia byť doplnené v potrave. EPA a DHA sú označované ako omega-3 mastné kyseliny teda to, čo v skutočnosti poskytuje výhody týchto výživových doplnkou.

 

Kto by mal užívať omega-3 mastné kyseliny: Na začiatku výskumov sa nezdalo, že by rybí tuk nejakým spôsobom zlepšoval športový výkon. Avšak, existuje niekoľko výskumov, ktoré tvrdia že suplementácia esenciálnymi mastnými kyselinami (tieto mastné kyseliny boli nájdené v rybom oleji) zlepšujú proteín syntézu. Rybí tuk tiež pomáha pri znižovaní rizika kardiovaskulárnych ochorení. Preto tí, ktorých cieľom je zvýšenie svalovej hmoty alebo zlepšenie celkového zdravotného stavu môžu ťažiť práve z doplnkov výživy s obsahom rybieho oleja.

Dávkovanie: 1-4 gramov rybieho tuku denne.

Potrebuješ niektorý z týchto výživových doplnkov? Tak na čo čakáš? Klikni a nakupuj

 

Bol tento článok pre vás zaujímavý? Povedzte o ňom svojim priateľom