Je pitie vody skutočne dôležité?

 

Správna hydratácia organizmu je kľúčová pre všetky telesné procesy a to nie len v dobe kedy sa potíme. Či už športujete, alebo nie, voda patrí medzi najdôležitejšie látky v tele. Uistite sa preto, že ju denne vypijete v dostatočnej miere a to bez ohľadu na ročné obdobie.

 

Ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú denný príjem vody sú: úroveň fyzickej aktivity, počasie, stravovanie, príjem ostatných tekutínzdravotný stav. Adekvátny príjem vody je dôležitý pre všetky procesy ktoré prebiehajú v tele, vrátane svalovej aktivity, regulácie teploty a transportu kyslíka do buniek. Podľa týchto parametrov sa dá určiť, koľko vody je pre každého človeka individuálne optimálne.

 

FIT PLUS tip:

Zoberte si vašu váhu a vynásobte ju 0,03. Asi také množstvo vody by ste mali denne vypiť.

 

Aké množstvo tekutín je ideálne pre športový výkon?

To bola a stále je naozaj veľká téma posledných rokov. Medzi staršie teórie patrí myšlienka vyhnúť sa smädu a preventívne piť toľko tekutín, aby sa smäd vôbec nedostavil. V roku 2013, však na základe vedeckých štúdií prišiel odborný časopis British Journal of Sports Medicin s informáciou, že najlepšou cestou k ideálnej hydratácii športovcov je piť, práve v čase keď máte smäd.

Ak chcete mať dostatočné množstvo vody neustále pri sebe, odporúčame zadovážiť si fľašu alebo ideálne kanister na vodu, ktorú viete mať neustále pri sebe.

Príjem tekutín v tele môžete tiež zvýšiť vodou v strave.

Aké potraviny obsahujú vysoký podiel vody?

ovocia sú to napríklad: Melón jahody, ktoré obsahujú až 92% vody, grapefruit 91%, ananás, brusnice, pomaranče maliny 87%. Zo zeleniny je to napríklad šalátová uhorka, ktorá má v sebe 96% vody alebo paradajky, reďkvičky, cukety, ktoré obsahujú 94% vody.

 

Bol tento článok pre vás zaujímavý? Povedzte o ňom svojim priateľom