Štúdia hovorí jednoznačne: Zoznam vitamínov, ktoré ti posilnia imunitu a ochránia aj pred COVID-19

Nové poznatky z nedávnych štúdií potvrdili účinnosť doplnkov výživy v strave v súvislosti s napomáhaním budovania imunity. Okrem iného tieto štúdie skúmali aj vitamíny vrátane Vitamínu C a Vitamínu D a ich schopnosť ochrániť organizmus pred Covid-19 – novým koronavírusom.

Výživové doplnky obsahujúce mikroživiny a vitamíny C a D sú bezpečným, lacným a efektívnym spôsobom, ako pomôcť imunitnému systému v boji proti ďalším akútnym ochoreniam dýchacích ciest COVID-19, uvádza nová štúdia. Vedci však zároveň poznamenávajú, že toto množstvo niekedy presahuje odporúčané štandardné hodnoty.

Výskum pojednávajúci o týchto faktoch uskutočnil Adrian Gombart z Oregonskej štátnej univerzity (OSU), Linus Pauling Institute a spolupracovníci z University of Southampton (Spojené kráľovstvo), University of Otago (Nový Zéland) a University Medical Center (Holandsko), a nálezy boli publikované v časopise Nutrients.

Posilňovanie imunitného systému pomocou vitamínových doplnkov ako vitamín C, vitamín D, zinok a omega-3 mastné kyseliny z rýb, kyselina dokosahaxaenová, známa ako DHA, je nevyhnutné pre imunitné funkcie.

Títo vedci tvrdia, že pracovníci verejného zdravotníctva by mali vydať jasný súbor výživových odporúčaní, ktorý by dopĺňal už triviálne známe opatrenia ako umývanie rúk, nosenia rúška či očkovania, akonáhle bude vakcína dostupná.

imunita, vitamin C, vitamin D, covid19, korona, koronavirus, novy koronavirus, imunizacia, vitaminy, ako sa ochranit

Gombart, profesor biochémie a biofyziky na Vysokej škole prírodných vied OSU a hlava inštitútu Linusa Paulinga uviedol: „Akútne infekcie dýchacích ciest po celom svete každý rok zabijú viac ako 2,5 milióna ľudí!

Každopádne existuje množstvo údajov, ktoré ukazujú, akú úlohu zohráva správna výživa pri podpore imunitného systému. Ako spoločnosť, by sme teda mali spolu robiť lepšiu prácu pri šírení tohto odkazu spolu so všetkými ostatnými, týkajúcimi sa našej imunizácie.

Ako nám vlastne vitamíny C a D pomáhajú?

Úlohy, ktoré vitamíny C a D zohrávajú v imunite, sú obzvlášť dobre známe. Vitamín C má úlohu v niekoľkých aspektoch imunity, vrátane rastu a funkcie imunitných buniek a tvorby protilátok. Receptory vitamínu D na imunitných bunkách tiež ovplyvňujú ich funkciu. To znamená, že vitamín D výrazne ovplyvňuje tvoju reakciu na infekcie.

Problém je v tom, že ľudia jednoducho nejedia dostatok týchto živín, čo má za následok oslabenie odolnosti voči infekciám celkovo. V dôsledku toho vidíme nie len s premenlivým počasím a výskytom vírusov pravidelný nárast chorôb a všetkých ďalších záťaží, ktoré s tým súvisia.

imunita, vitamin C, vitamin D, covid19, korona, koronavirus, novy koronavirus, imunizacia, vitaminy, ako sa ochranit

Pomôžu nám nové poznatky zlepšiť zdravie?

Vedci vyzývajú ľudí, aby užívali denne multivitamíny a dávky 200 miligramov alebo viac vitamínu C a 2 000 medzinárodných jednotiek vitamínu D, namiesto odporúčaných 400 až 800, v závislosti od veku.

V súvislosti s novým koronavírusom sa vyvinuli sa viaceré štandardné postupy v oblasti verejného zdravia, ktoré pomáhajú obmedziť šírenie a vplyv respiračných vírusov: pravidelné umývanie rúk, vyhýbanie sa tým, ktorí vykazujú príznaky infekcie, nosenie rúška pre minimalizáciu rozšírenia kvapôčok, a určite by mali medzi ne patriť aj výživové odporúčania.

Gombard poznamenáva, že nie je pochýb o tom, že vakcíny, ak sú k dispozícii, môžu byť účinné, ale nie sú na 100 % spoľahlivé, a zdôrazňuje, že súčasné postupy v oblasti verejného zdravia - zdôrazňujúce sociálny dištanc, hygienu a očkovanie - sú dôležité a účinné, ale potrebujú doplnkové stratégie.

imunita, vitamin C, vitamin D, covid19, korona, koronavirus, novy koronavirus, imunizacia, vitaminy, ako sa ochranit

Preto by sme sa mali v prvom rade sústrediť na ochranu vlastného zdravia aj zvnútra a napomáhať imunizácii. Výživové zameranie na imunitný systém by mohlo pomôcť minimalizovať dopad mnohých druhov infekcií, nie len COVID-19.

S aktuálne prebiehajúcou druhou vlnou vírusu a nástupom detí do škôl a ľudí do zamestnaní, je možné očakávať zvyšujúci sa počet prípadov.

Myslite preto na svoje zdravie a imunizujte sa čo možno najviac. Vždy je lepšia prevencia, ako následne intervencia.

CHCEM SI POSILNIŤ IMUNITU