Trendy VEGÁNSTVO: Toto sú jeho benefity, ale aj riziká

V jedálničku vegánov budeš darmo hľadať živočíšne produkty, pretože sa rozhodli dať stopku nielen mäsu, rybám či morským plodom, ale aj mlieku, mliečnym výrobkom, vajíčkam a väčšina aj včeliemu medu. Okrem toho sú proti používaniu živočíšnych produktov, ako napríklad kože a preferujú kozmetiku netestovanú na zvieratách.

Ktoré živiny ti môžu chýbať a ako ich doplniť? 

Takýto životný štýl a spôsob stravovania sa spája s mnohými benefitmi. Mnohé z nich sú potvrdené vedecky. Pozri s spolu s nami aspoň na niektoré. Vegánska strava môže byť bohatšia na vlákninu, antioxidanty, enzýmy, ale aj niektoré vitamíny a minerály. Prestavuje výborný spôsob, ako schudnúť a hmotnosť si udržať – len ťažko by si hľadal vegetariána či vegána s nadváhou, alebo takého poznáš? Vegánstvo predstavuje i prevenciu pred metabolickým syndrómom, ktorého súčasťou sú abdominálna obezita (u žien obvod pása väčší ako 80 (88) cm, u mužov viac ako 94 (102) cm), vysoká hladina cukru a triglyceridov v krvi, vysoký krvný tlak či nízky HDL dobrý cholesterol. Okrem toho môže rastlinná strava zlepšiť zdravie obličiek, chrániť pred určitými druhmi rakoviny a aj zmierniť bolesť pri artritíde. Samozrejme, vegánstvo je oveľa šetrnejšie k životnému prostrediu ako iné výživové smery. 

Čo preferovať vo vegánskom jedálničku? 

Aj pri zostavovaní vegánskeho menu na každý deň treba mať na pamäti jedno dôležité pravidlo – preferovať základné, teda minimálne spracované potraviny. Zdravý a pestrý jedálniček vegána by mal obsahovať ovocie, zeleninu, orechy a orechové maslá, semená, potraviny bohaté na bielkoviny (tofu, natto, miso, tempeh), strukoviny, celé zrná (pohánka, quinoa, amarant, jačmeň, raž…), zdravé tuky (extra panenský olivový olej, avokádo…), rastlinné mlieka, bylinky a koreniny.

Trendy VEGÁNSTVO, Toto sú jeho benefity, ale aj riziká 2.jpg

Vegánstvo má aj potenciálne riziká

Ak sa chceš stať vegánom, nerob to zo dňa na deň bez relevantných informácií. Aj tento spôsob stravovania má potenciálne riziká, ktoré vychádzajú z nesprávne zostaveného jedálnička. Nie každá vegánska strava je zdravá! V prípade, že budeš frčať na vegánskom fast foode, teda jesť veľa vysoko priemyselne spracovaných potravín, ktoré obsahujú nielen vysoké množstvo bielej múky a rafinovaného cukru, ale aj pridaných látok, koleduješ si o vážne problémy. Ďalším rizikom vegánstva je vysoký obsah antinutričných látok v rastlinách. Ich množstvo môžeš znížiť nakličovaním, dôsledným namáčaním a varením strukovín. Nezabúdaj, že i väčšinu orechov a semien je potrebné vopred namočiť. Osobitnú pozornosť treba venovať príjmu bielkovín, vitamínu B12, železa, zinku a omega-3 nenasýtených mastných kyselín. Väčšinu z nich vieš pokryť správnou skladbou jedálnička. V prípade, že nie si si stopercentne istý, siahni po doplnkoch výživy. Skvelou voľbou je Weider Green Vitamin Complex, ktorý obsahuje 13 vitamínov a 9 minerálov. Weider Vegan Diet Meal je vegánska náhrada jedla. Každý krémový kokteil poskytuje živiny, ktoré potrebuješ, aby si vyváženým spôsobom nahradil/a jedlo tak, že zabrániš prebytku kalórií bez straty potrebných živín. 

Trendy VEGÁNSTVO, Toto sú jeho benefity, ale aj riziká vegan diet meal.jpg

Základné vegánske zdroje spomínaných piatich živín sú: 

Bielkoviny Tofu, tempeh, seitan, šošovica, cícer, fazuľa, lahôdkové droždie, špalda, teff, konopné semiačka, proteíny v doplnkoch stravy, ako napríklad Weider Vegan ProteinVitamín B12Vitamín B12 je nutné suplementovať! Nie je možné vykryť ho z rastlinných zdrojov. Železo Strukoviny, tofu, tempeh, natto, sójové bôby, tekvicové, sezamové, ľanové a konopné semiačka, mandle, kešu, píniové oriešky, špenát, mangold, cvikla, trstinová melasa, sušené rajčiny, zemiaky so šupkou.ZinokKonopné semiačka, šošovica, ovsené vločky, divoká ryža, tekvicové semená, quionoa, huby shiitake, čierna fazuľa, zelený hrášok, chia semiačka, pekanové orechy, avokádo.Omega-3 nenasýtené mastné kyseliny Chia semienka, ružičkový kel, konopné semiačka, vlašské orechy, ľanové semiačka, vegan doplnky výživy s omega-3 nenasýtenými mastnými kyselinami.

CHCEM VIDIEŤ VŠETKY VEGÁNSKE PRODUKTY