Vianočne naplno aj zdravo: 12 tipov na vianočné stravovanie

Cez sviatky je skutočne veľmi jednoduché prepadnúť koláčovej či šalátovej mánii. Kombinácia kresťanských osláv a užívania si voľna po náročnom roku dokáže vytvoriť výhovorky prečo zjesť chladničku aj s dverami aj u tých najmenej kreatívnych jedincov.

Už keď pridáš len pár prehreškov navyše denne, dokáže to za pár dní s tvojou postavou (aj zdravím) urobiť divy. Kúsok medových rezov, ježe, pár lineckých, ešte trošku medovníkov a teraz to zapiť fajnovým vaječným likérom a k večernému programu si naložiť ešte menšiu porciu šalátu...Znie to tak trochu aj ako tvoje štandardné sviatky?

Ale neboj sa, nevystraš sa hneď úvode, tvoje sviatky vôbec nemusia byť o nudnom jedle alebo pocite viny. Namiesto toho, aby si ako prvé novoročné predsavzatie mal/a diétu a šialene intenzívne cvičenie, venuj radšej pozornosť nasledujúcim riadkom. 

12 tipov ako sa udržať fit a zdraví

 

1. Kalorický rozpočet


Nezjedz všetko na čo doma alebo na návšteve natrafíš. Sústreď sa len na tie jedlá, ktoré skutočne miluješ a nevieš si bez nich predstaviť sviatky. Vyhneš sa tak nie len priberaniu ale aj tráviacim ťažkostiam.

\t\"Vianocne","contentType":"image/jpeg","data-remove-link":"/admin/blog/edit/342?articleEditControl-id=1191&do=articleEditControl-removePhoto","filename":"Vianocne naplno aj zdravo 12 tipov na vianočné stravovanie 2.jpg","filesize":334419,"height":433,"previewable":false,"url":"/admin/files/gallery/1/1/1191/Vianocne+naplno+aj+zdravo+12+tipov+na+viano%C4%8Dn%C3%A9+stravovanie++2.jpg","width":600}" data-trix-content-type="image/jpeg" data-trix-attributes="{"presentation":"gallery"}" class="attachment attachment--content attachment--jpg"> Vianocne naplno aj zdravo 12 tipov na vianočné stravovanie  2.jpg


2. Svätých 10 


Tentokrát nehovoríme o prikázaniach, ale minútach! Nášmu žalúdku, ako aj mozgu chvíľu trvá, než si uvedomí, že do tela sa dostala potrava a až následne vysiela signály o (ne)naplnenom brušku. Po tom, ako si dopraješ prvú dobrotu, počkaj aspoň desať minút nech má tvoje telo možnosť rozhodnúť sa či ešte zvládne jesť. Nie je nič horšie ako prežiť sviatky s pocitom kameňov v bruchu.

3. Vzdialenosť dva metre


Aktuálne Covid-19 opatrenie o dodržiavaní odstupov oceníš aj počas Vianoc. Nemaj všetky koláče vyložené na konferenčným stolíkom pred telkou alebo rovno vedľa ovládača. Čím ďalej pokušenia umiestniš, tým lenivejší budeš zakaždým po ne chodiť. Ver nám!

4. Chladničku máš len jednu


A tá je doma! Ak sa aj vyberieš na návštevu, nevyrabuj tam všetko čo sa ti pozdáva ako chutné. Jednak to nie je úplne slušné a za druhé, určite máš toho doma dosť, tak načo to preháňať?

\t\"Vianocne","contentType":"image/jpeg","data-remove-link":"/admin/blog/edit/342?articleEditControl-id=1189&do=articleEditControl-removePhoto","filename":"Vianocne naplno aj zdravo 12 tipov na vianočné stravovanie 3.jpg","filesize":187465,"height":420,"previewable":false,"url":"/admin/files/gallery/1/1/1189/Vianocne+naplno+aj+zdravo+12+tipov+na+viano%C4%8Dn%C3%A9+stravovanie+3.jpg","width":600}" data-trix-content-type="image/jpeg" data-trix-attributes="{"presentation":"gallery"}" class="attachment attachment--content attachment--jpg"> Vianocne naplno aj zdravo 12 tipov na vianočné stravovanie 3.jpg


5. Zapíjaj 


Ale vodou! Pohár vaječného likéru, víno, pivo, whisky, miešané nápoje...všetky tieto dobroty sa pohybujú v rozmedzí okolo 200 až 300 kalórií čo je desatina alebo viac ako desatina bežného denného kalorického príjmu. Po pohári alkoholu si teda určite dopraj aspoň pohár vody. Pomôžeš tak nie len váhe, predídeš „opici“, ale aj výrazne pomôžeš pečeni stráviť prijatý alkohol. Raz si za to poďakuješ!

6. Nepi nalačno


Alkohol zvyšuje apetít a znižuje schopnosť kontrolovať sa v jedení. Celkovo podporuje chute na nezdravé, mastné a slané jedlá. To nechceš!

7. Obuj si svoje tanečné (prechádzkové) topánky

Tanec je skvelý spôsob akým spáliť nadbytočné kalórie, navyše sa pri ňom skvele zabavíš. Ak nie si tanečný typ, vyjdi si s rodinkou aspoň na dlhšiu prechádzku. 

8. Priestor pre zeleninu a ovocie


Áno ani v tento čas by si nemal/a zabúdať na správne zloženie taniera, primeraný podiel bielkovín, sacharidov a zdravých tukov. Daj v kuchyni priestor aj zdravým chuťovkám zo zeleniny či ovocia. Keď ich rodinka uvidí pekne naaranžované, ani nevieš ako a zľahne sa po nich zem. 

9. Hlad je zlý radca


Ak sa chystáš dotiahnuť drobné vianočné nákupy na poslednú chvíľu, rozhodne sa do obchodu nevyber s prázdnym žalúdkom. V obchodoch momentálne číha mnoho nezdravého a ani nevieš ako a máš to v košíku. Čo ti potom zostane, keď sa s tým dostavíš domov? „Škoda to vyhodiť“ fráza smeruje s tvojou figúrou rovno do pekla.

\t\"Vianocne","contentType":"image/jpeg","data-remove-link":"/admin/blog/edit/342?articleEditControl-id=1190&do=articleEditControl-removePhoto","filename":"Vianocne naplno aj zdravo 12 tipov na vianočné stravovanie.jpg","filesize":204457,"height":400,"previewable":false,"url":"/admin/files/gallery/1/1/1190/Vianocne+naplno+aj+zdravo+12+tipov+na+viano%C4%8Dn%C3%A9+stravovanie.jpg","width":600}" data-trix-content-type="image/jpeg" data-trix-attributes="{"presentation":"gallery"}" class="attachment attachment--content attachment--jpg"> Vianocne naplno aj zdravo 12 tipov na vianočné stravovanie.jpg


10. Var zo srdca a pre srdce


Aby si najbližším ukázal/a ako ti na nich záleží, snažíš sa vymyslieť čo najviac druhov koláčikov, dezertov, a všakovakých chodov. Ak ti na nich ale skutočne záleží, skús vymeniť štandardné suroviny v receptoch za zdravšie, obmedz rafinovaný cukor a nezdravé tuky. Zdravie celej rodiny sa ti poďakuje.

11. Jedlu venuj pozornosť


Štandardný vianočný scenár – nohy vyložené pred telkou a pred tebou kýbel vianočného šalátu a zákusky...ani nevieš kedy sa to stalo a tvoj žalúdok ide zrazu prasknúť. Skôr ako budeš fučať od prejedenia, vyber sa radšej na stoličku do kuchyne, alebo jednoducho niekde, kde si môžeš chuť jedla naozaj vychutnať a vnímať ju. Pri sledovaní televízie zješ nevedomky omnoho viac a chuť vnímaš podstatne menej. 

12. Sústreď sa na to, na čom skutočne záleží 


Aj keď jedlo je neodmysliteľnou súčasťou vianočných sviatkov, nezabudni na to, čo je na nich najdôležitejšie. A to je príjemný čas strávený s rodinou a najbližšími, pohoda, oddych, smiech...A nakoniec, ak sú rovnováha, striedmosť a zdravé stravovanie tvojimi bežnými spoločníkmi, výnimočné dopriatie si môžeš trošku dovoliť. 

Tak šťastné a veselé!