Najlepší proteín

 

Položíte si občas otázku, ktorý proteínový doplnok výživy je najvhodnejší? Odpoveď je jednoduchá: výber toho správneho proteínového prášku závisí od vašich cieľov. Čistý proteínový prášok obsahuje 80 % proteínu (alebo aj viac), zatiaľ čo kokteily obsahujú len 30–50 %. Záleží teda len na vás a vašich zámeroch, čo si vyberiete. Možností je niekoľko.

 

Naberanie svalovej hmoty

Na zabezpečenie dostatočného prísunu bielkovín by ste mali siahnuť po Weight gaineroch so sacharidmi. Na priberanie sa odporúča produkt, ktorý v jednej porcii obsahuje 30 g bielkovín a 70 g sacharidov. Produkty s vyšším obsahom sacharidov sa odporúčajú ľuďom, ktorí majú veľké problémy s naberaním objemov. Je tu však riziko, že popri svalovom objeme narastie aj množstvo tuku. Weight gainery sa odporúča používať len vtedy, ak súčasne absolvujete aj primeranú tréningovú záťaž.

Proteínové nápoje

Proteín po tréningu

Bezprostredne po tréningu je svalová hmota mimoriadne prístupná účinku doplnkov výživy. Namiešajte si nápoj pozostávajúci aspoň zo 40 g bielkovín a 80 g sacharidov na urýchlenie svalového rastu.

 

Proteín do diéty

Na spálenie tuku sa odporúčajú produkty s 80% obsahom proteínov (alebo menej). Nápoj s vysokým obsahom proteínov je vynikajúci aj ako posledné „jedlo“ pred spánkom. Nápoj pozostávajúci zo 40 g prášku a 300 ml vody obsahuje 35 g bielkovín a niekoľko gramov sacharidov a tuku (dovedna cca 160 kcal).

 

Individuálny proteínový mix

Dobrý nápad je obstarať si dva rôzne proteínové doplnky: jeden vysokokoncentrovaný (80%) a jeden menej koncentrovaný (30%). Z nich si môžete vyrobiť svoj vlastný proteínový doplnok výživy, ktorý zodpovedá vašim požiadavkám a potrebám. 

Ten s menším obsahom proteínov obsahuje viac sacharidov, čiže pomerom riedenia zvyšujete, prípadne znižujete sladkosť výsledného produktu.

Špeciálne proteíny

Najlepšie, najrýchlejšie, najľahšie vstrebateľné sú srvátkové hydrolyzáty, ktoré obsahujú krátke srvátkové peptidy, najčastejšie di- a tri- peptidy, toto zvyšuje schopnosť vstrebávania do svalov.

Najčastejším dostupným hydrolyzátom je kolagénna bielkovina, hovädzia, ktorá je určená hlavne k regenerácii poškodených väzív. Hmotu z nej nevybudujete, ale regenerácii pomáha.

Ďalším obľúbeným je srvátkový Izolát (CFI, vyrobený z CFM mikrofiltrovaného srvátkového proteínového koncentrátu), ktorý je možné vyrobiť v kvalite džúsovej formy, čo zlepšuje zážitok z pitia proteínov. Výborným príkladom je Weider Fruity Isolate

Vyberte si ten správny proteín pre seba.

 

Bol tento článok zaujímavý? Povedzte o ňom svojim priateľom