Nestimulačné spaľovače tuku: Pomôže ti s redukciou hmotnosti a vyrysovaním postavy CLA či karnitín?

Základnými piliermi úspešnej snahy o zhodenie prebytočných kíl a vyformovanie figúry sú zdravá, pestrá a vyvážená strava, tréningový plán zahŕňajúci aeróbny i silový tréning, kvalitný pitný režim, dostatočný spánok, regenerácia, pozitívne myslenie a v neposlednom rade doplnky výživy, ktoré môžu naše úsilie o splnenie stanoveného cieľa podporiť.

Spaľovače tuku, ako neodmysliteľná súčasť doplnkov výživy, sú dobrými pomocníkmi pri chudnutí. 

Čo sú spaľovače tukov?

Podľa odborníkov zo School of Sports and Exercise Sciences, University of Birmingham sa jedná o výživové doplnky, ktoré disponujú akútnou schopnosť zvýšiť metabolizmus tukov alebo výdaj energie, zhoršiť vstrebávanie tukov, stimulovať úbytok hmotnosti, zvýšiť oxidáciu tukov počas cvičenia alebo nejakým spôsobom zabezpečiť dlhodobú podporu metabolizmu tukov.

Základné kategórie spaľovačov tuku

Spaľovače tukov pre ženy i mužov delíme z viacerých hľadísk. Azda tým najznámejším je rozdelenie na nestimulačné (spaľovače bez pridaných stimulantov) a stimulačné spaľovače, čiže obsahujúce kofeín, synefrín a podobne.

Kombináciou týchto dvoch skupín vznikajú komplexné spaľovače. Antilipogenické komplexné spaľovače môžu byť napríklad zmesou zeleného kávového extraktu a výťažku z garcínie kambodžskej. Osobitnou kategóriou sú termogénne (termo) spaľovače podporujúce tvorbu tepla v našom tele. 

Najpoužívanejšie spaľovače bez pridaných stimulačných látok - CLA a karnitín.

Spaľovače tuku bez kofeínu a iných stimulantov sú vhodné pre tých, ktorí uprednostňujú prírodné a zdravšie spaľovače tukov.

Náš tip: Akciový balík pre rýchle chudnutie Max Muscle Thermx + Cleanse&Lean

cleanse and lean, spalovac tuku, spalovac tukov, spaľovač tuku, nestimulačný, karnitin, carnitine, cla, konjugovana kyselina linolova, čo na chudnutie, ako rychlo schudnut, cviky na chudnutie

CLA – konjugovaná kyselina linolová

Jedná sa o formu kyseliny linolovej,  ktorá sa v prírode vyskytuje iba v živočíšnych zdrojoch – napríklad 200 g hovädzieho mäsa obsahuje 230 mg CLA, 100 g syra s obsahom tuku 40 % 40 mg konjugovanej kyseliny linolovej.

Obsah CLA v živočíšnych produktoch sa líši v závislosti od toho, čím boli zvieratá kŕmené – podľa štúdií je obsah CLA o 300 – 500 % vyšší u kráv kŕmených trávou v porovnaní s tými, ktoré dostávajú obilné zrná.

Účinky CLA sú zaujímavé

 • Spája sa so zlepšením imunitných funkcií a ochranou pred vznikom rakoviny čriev, žalúdka, prostaty, kože a prsníka.
 • Reguluje krvný cukor a napomáha lepšiemu využitiu inzulínu.
 • Zvyšuje mineralizáciu kostí a mal by byť prevenciou i podporným prostriedkom pri riešení ťažkostí s osteoporózou.
 • Existujú štúdie, podľa ktorých zmierňuje príznaky alergií i astmy a zlepšuje symptómy reumatoidnej artritídy.
 • Je pomocníkom pri chudnutí a spaľovaní tukov.

Jedna z prvých štúdií, ktorá na to upozornila, bola vykonaná na myšiach vedcami z Department of Microbiology and Toxicology University of Wisconsin-Madison. Na ňu nadviazalo mnoho ďalších, ktoré preukázali schopnosť CLA redukovať telesný tuk u myší a to z viacerých dôvodov – znížila chuť do jedla, zvýšila spaľovanie tukov, stimulovala odbúravanie tukových zásob a tiež inhibovala tvorbu nového tuku.

To znamená, že CLA má potenciál znížiť množstvo podkožného tuku a, naopak, podporiť tvorbu svalovej hmoty. CLA na chudnutie jednoducho funguje. 

Náš tip: VPlab CLA 1000, 90 kps.

CLA pochádza z rastliny Carthamus tinctorius (požlt farbiarsky). Jedna dávka, čiže 3 kapsule, obsahujú 2400 mg konjugovanej kyseliny linolovej. Keďže sa jedná o nestimulačný spaľovač tuku, možno ho užívať aj večer.

vplab cla 1000, spalovac tuku, spalovac tukov, spaľovač tuku, nestimulačný, karnitin, carnitine, cla, konjugovana kyselina linolova, čo na chudnutie, ako rychlo schudnut, cviky na chudnutie

Karnitín

Karnitín patrí medzi top spaľovače tukov, ktoré disponujú aj mnohými pozitívnymi účinkami na zdravie. Poďme však poporiadku.
Čo je L-karnitín? Jedná sa o látku rozpustnú vo vode, ktorej úlohou je presun tuku z tukových buniek do tých svalových, nakoľko tuk sa spaľuje v mitochondriách svalových buniek.

Ak nemáme v organizme potrebné množstvo karnitínu, potom nedochádza k dostatočnému transferu tuku ako zdroja energie do svalových buniek, tým pádom nemôže byť spálený a nechudneme tak, ako by sme chceli. 

V malom množstve sa karnitín nachádza v určitých potravinách. Navyše naše telo si ho vie vyrobiť i s pomocou esenciálnych aminokyselín lyzínu a metionínu, vitamínov B3, B6 a C a ešte aj za účasti železa. Akonáhle niektorá z týchto látok v organizme chýba, nastáva problém s produkciou karnitínu a tým pádom aj so spaľovaním tuku ako zdroja energie.

Aké sú účinky karnitínu?

Keď to zhrnieme, tak karnitín je užitočným pomocníkom pri chudnutí, pretože:

 • zvyšuje úroveň energie, v dôsledku čoho podáme lepší výkon
 • napomáha detoxikácii organizmu,
 • je prevenciou poškodenia namáhaných svalov,
 • stimuluje spaľovanie tukov,
 • znižuje tvorbu kyseliny mliečnej vo svaloch.

Tejto aminokyseline nemôžeme uprieť ani priaznivé účinky na zdravie

 • podporuje mozgové funkcie, reguluje hladinu cukru v krvi,
 • nakopne obranyschopnosť,
 • chráni zdravie kardiovaskulárneho systému.

Karnitín na chudnutie je považovaný za bezpečný výživový doplnok, avšak ľudia s poruchami pečene či ľadvín, a aj so závažnejšími zdravotnými problémami, by mali jeho užívanie konzultovať s lekárom.

Náš tip: Olimp L-carnitine 1500 - Užite 1 - 2 kapsule dvakrát denne cca. 30 minút pred jedlom a tesne pred cvičením.

lcarnitine 1500 olimp, karnitin, spalovac tuku, spalovac tukov, spaľovač tuku, nestimulačný, karnitin, carnitine, cla, konjugovana kyselina linolova, čo na chudnutie, ako rychlo schudnut, cviky na chudnutie

Pripravila: Miroslava Suchárová
Editovala: Iveta Škrabáková