Bielkovina mladosti - Kolagén - na čo všetko je dobrý?

Kolagénové prípravky posilňujú organizmus, omladzujú pleť, zmierňujú bolesť. Nájdeme ich vo forme práškov, tabliet i kozmetických prípravkov. Zvoliť si ten správny preto môže byť náročné. Prezradíme vám čo vlastne kolagén je, kto by ho mal užívať i ako si vybrať ten správny.

Kolagén! Čo to je?

Kolagén je dôležitý proteín ľudského organizmu. Je súčasťou pokožky, vlasov, kostí, svalov, vnútorných orgánov i zubov a je považovaný za lepidlo spájajúce štruktúry v ľudskom tele.

Približne do 25. roku života si ho organizmus dokáže vytvoriť v potrebnom množstve. Potom jeho produkcia klesá a po 45. roku sa netvorí takmer vôbec.

Pozitívne účinky kolagénu na organizmus

Kolagén zohráva dôležitú úlohu pri prevencii a liečbe nedostatočnej hybnosti pohybového aparátu, pri bolestiach a zápalových ochoreniach kĺbov i pri osteoporóze. Pleť je vďaka nemu svieža, vlasy krajšie a nechty pevnejšie. Užívanie kolagénu dokáže zmierniť, či odstrániť ,,chybičky krásy“, ako sú napr. strie, pigmentové škvrny, ovisnutá pokožka či celulitída.

Typy kolagénu

Hoci poznáme viac ako 27 typov kolagénu, z hľadiska prevencie a liečby sú najdôležitejšie.

 • Kolagén typu I je súčasťou pokožky, väzivových chrupiek, šliach, kostí i zubov. Tvorí až 90 % všetkého kolagénu v našom organizme.
 • Kolagén typu II je súčasťou elastickej chrupky a medzistavcových platničiek.
 • Kolagén typu III sa vyskytuje u detí a s narastajúcim vekom sa mení na kolagén typu I. Je súčasťou tepien, svalov a orgánov.

Aký kolagén je najlepší?

Rybí kolagén sa získava z rybích koží a šupín a je tvorený prevažne kolagénom typu I. Je ľahšie stráviteľný a do organizmu sa vstrebáva rýchlejšie. Prispieva k hydratácii pokožky, zvyšuje jej elasticitu, chráni ju pred negatívnym vplyvom UV žiarenia a pomáha redukovať vrásky

Hovädzí kolagén, zastúpený predovšetkým kolagénom typu I a III, je lacnejší a pripravuje sa z hovädzích koží. Dokáže účinne zmierňovať ťažkosti pohybovej sústavy, zvyšuje pevnosť svalov a fyzickú silu. U citlivých osôb môže vyvolať alergickú reakciu

Zvoliť si vhodný preparát nemusí byť jednoduché. Preto si pred kúpou kolagénu odpovedzte na otázku:

,,Čo od užívania kolagénu očakávam?“

Kým niektoré prípravky sú vhodné pre športovcov, iné sú určené pre dámy, ktoré dbajú o svoj výzor, či pre seniorov, ktorých trápia bolesti pri pohybe.

kolagen, sport, damy, klby, seniori, po 45, tvorba kolagenu, doplnok, ako si vybrat spravny, druhy, typy

Mnohé výživové doplnky sú tiež obohatené o hodnotné zložky:

 • Vitamín C podporuje tvorbu kolagénu v organizme, napomáha správnemu fungovaniu imunitného systému a podporuje vstrebávanie železa.
 • Kyselina hyaluronová (pôsobí antibakteriálne a dodáva pokožke a vlasom potrebnú vlhkosť.
 • Vitamíny B a E účinne tiež bojujú proti starnutiu pokožky.
 • CURSOL (kurkuma extrakt) má antioxidačné, protizápalové a antimikrobiálne účinky.
 • Horčík pôsobí proti únave, vyčerpaniu a stresu.
 • Zložka SkinAx 2TM zlepšuje stav, vzhľad a zdravie pleti.

Kedy užívať kolagén?

Seniori

So zvyšujúcim sa vekom prestáva naše telo fungovať tak, ako by sme potrebovali. Kvalitné kolagénové výživové doplnky pomôžu udržať si kondíciu aj v zrelom veku. Dokážu totiž:

 1. zmierniť bolesti pohybového aparátu,
 2. napomôcť pri hojení rán,
 3. redukovať vrásky, spomaliť vypadávanie vlasov,
 4. podporiť regeneračné procesy

Deti

Detský organizmus si kolagén dokáže vytvoriť. A hoci je pravdou, že po 10. narodeninách sa požiadavky detského tela na kolagén výrazne zvyšujú, za normálnych okolností nie je potrebné ho dopĺňať výživovými doplnkami.

Športovci

Kým sme mladí a plný energie, limity vlastného organizmu často ignorujeme. Aktívny spôsob života a dlhodobá záťaž pri športe však dáva našim svalom, kostiam i chrupavkám poriadne zabrať. Ak nemajú dostatočnú ,,výživu“ a ochranu, odvďačia sa nám zdravotnými komplikáciami. Myslime preto dopredu. Kolagén chráni chrupavky i celú pohybovú sústavu pred poškodením a opotrebením.

CHCEM PORADIŤ S VÝBEROM 

CHCEM NAKUPOVAŤ