Chystáš sa na bicykel? Tieto veci by nemali chýbať žiadnemu cyklistovi

Či už patríš medzi rekreačných alebo profesionálnych cyklistov, aktuálne teplé a slnečné počasie by bol hriech nevyužiť na poriadnu cyklomakačku. Čo by ti určite nemalo chýbať na potulkách na horskom alebo cestnom bicykli? Vyzbroj sa s nami na letné dobrodružstvá! V článku ti povieme, čo všetko si vziať, aby ťa na cestách nič neprekvapilo.

Správna výživa je základ

Keď sa vyberieš na cyklotúru, dostatočný príjem živín určite podceňovať netreba. Nie je však ideálne brať si so sebou zbytočnú záťaž v podobe nepraktických jedál, či potravín. Službu ti v tomto prípade najlepšie urobia niektoré z našich tyčiniek, cookies, či energetické gély, ktorými ľahko doplníš energiu aj potrebné minerály. S nimi sa ti jednak nepokazí trávenie a zároveň sú všetky mimoriadne skladné.

Vyber si napríklad výhodné akčné balenie energetických gélov od firmy Named Sport (oficiálny partner Tour de France) či zásobu vegánskych cookies za zvýhodnenú cenu.

Za zmienku stojí aj naše špeciálne kombo na hydratáciu a ochranu svalstva. Ide o duopack Olimp Iso Plus + Taurine, vďaka ktorých kombinácii zvládneš aj intenzívny a náročný tréning. Iso Plus pomáha k udržaniu výkonnosti počas náročných fyzických aktivít. Naopak Taurín kontroluje hladinu hydratácie v svalových vláknach, tým pádom v tvojom tele zvyšuje schopnosť mobilizácie energie. A to sa ti pri cestách na cyklistických trasách našich domácich hôr určite zíde! Kúpiš TU.

Bez kvalitného vybavenia ani na krok

V rámci cyklistiky by mala byť určite dôležitá bezpečnosť. Netreba teda zabúdať hlavne na ochranu hlavy v podobe kvalitnej helmy. A podľa čoho si tú kvalitnú cyklistickú helmu vlastne vybrať? Mala by spĺňať určité technické normy, teda rozhodne ju nekupuj bez certifikátu. Oplatí sa tiež myslieť na jej hmotnosť (čím ľahšia, tým lepšia), a zároveň je vhodné, aby bola dostatočne odvetrávaná.

Aj keď ti spomínané doplnky stravy z našich predchádzajúcich odporúčaní nezaberú veľa miesta, dobrá kapsička sa ti môže takisto iba zísť. Okrem energetických gélov si do nej totiž môžeš schovať aj opravnú sadu pre prípad defektu alebo aj kopec potrebných drobností, ktoré chceš mať so sebou.

Medzi ďalšie podobné odporúčania by sme určite vedeli zaradiť aj dostatočný pitný režim v podobe minimálne vody alebo ideálne športových nápojov. Teda držiak na fľašku a fľašku samotnú rozhodne treba brať ako ďalší zo základných prvkov vybavenia na dlhšie, či kratšie trasy.

Čo sa bezpečnosti týka, nemal by si zabudnúť napríklad ani na cyklistické rukavice, ktoré ti v prípade nechceného pádu výrazne ochránia dlane pred bolestivým oškretím. No a v neposlednom rade, nemenej dôležité cyklistické okuliare, ktoré tvoj zrak ochránia nielen pred nebezpečným UV žiarením, ale aj pred poraneniami oka spôsobenými vetrom či hmyzom. Kto by už chcel chodiť s muškami v očiach, že?

Dozaista je však jedným zo základných pravidiel v prvom rade opatrnosť, aby ideálne všetky bezpečnostné pomôcky nikdy nebolo potrebné otestovať priamo v akcii.

Móda alebo efektívnosť? Oboje!

Čo sa týka ďalšieho cyklistického oblečenia, vďaka (pravdepodobne) dlhým hodinám v cyklistickom sedle budeš určite chcieť svoje pozadie ochrániť najviac, ako je to možné. Cyklistické nohavice totiž obsahujú špeciálnu výstuž, ktorá ti pri šliapaní v sedle zabezpečí maximálny komfort.

Pri cyklotúrach treba taktiež myslieť aj na náhradné vrstvy oblečenia. Prezliecť si prepotené tričko alebo doplniť ďalšiu vrstvu napríklad v podobe cyklistickej bundy. Tá sa ti zíde napríklad aj v prípade, kedy sa chceš spustiť po namáhavom výstupe dole kopcom a rozhodne nechceš, aby ťa v takom rozhorúčenom stave prefúklo.

Športovať môžeš prakticky v hocičom, ale priamo odporúčané oblečenie sa nazýva “funkčné”. Obyčajné bavlnené veci ti totiž nasiaknu potom a budú spôsobovať nepríjemne chladenie. Funkčné tričká alebo dresy tento problém nemajú a zároveň si s nimi vieš efektívne doplniť svoj športový outfit.

Únava svalov po náročnom výkone?

Po ťažkých výkonoch na bicykli si určite človek zaslúži aj dostatočný oddych. Ideálne aj aktívny, no veľkú službu ti urobia napríklad aj masážne valce. S ich pomocou si totiž vieš zlepšiť prietok krvi, plus ti taktiež masážny valec dopomôže aj s regeneráciou svalových tkanív.

Veľký výber masážnych valcov nájdeš TU

Na bike spolu s užitočnými drobnosťami

K cyklistike sa ti pri snahe o vyššiu profesionalitu môže zísť napríklad aj cyklocomputer. Tieto malé zariadenia totiž ponúkajú široké škály funkcií, s ktorými sa meranie tvojho športového výkonu stane naozaj jednoduchým. Či už pôjde o prevýšenie, odšliapané kilometre alebo čokoľvek iné.

Čo by sa ti ešte mohlo na "bajkovačke" hodiť?

  • rýchla desiata z proteínového chleba
  • uterák v teplom počasí si ho môžeš zabaliť mokrý, na príjemné schladenie sa počas cesty
  • bandáže či trhačky na spevnenie kĺbov a namáhaných zápästí
  • špeciálna výživa pre cyklistov
  • kvalitný zámok, zvonček, stojan na bicykel, držiak na mobilný telefón pre bicykle a pod.
  • sada na prvú pomoc (obväz, leukoplast, náplaste, dezinfekcia...)
  • ľahký a praktický ruksak

Prajeme veľa šťastných kilometrov!