Tieto vodné športy musíš toto leto určite vyskúšať

Dni sú čoraz horúcejšie a už to lepšie ani nebude. Teda, ešte minimálne nie najbližšie týždne. Ako by ste si však mohli aktuálne leto čímsi ozvláštniť, naučiť sa niečo nové a potenciálne sa popri tom aj zaslúžene schladiť? Máme tu pre vás zopár návrhov, pri ktorých sa rozhodne nudiť nebudete. Poďme na to!

Leto je v plnom prúde. Aké letné športy musíš určite toto leto skúsiť na vlastnej koži?

Pokiaľ sa aj ty zaraďuješ medzi fyzicky aktívnych ľudí (alebo priamo športovcov), pri nasledujúcich odporúčaniach ti dané názvy športov budú určite čosi hovoriť. Dali sme totiž pre teba dokopy zopár typov, ktoré letné športy určite stoja za vyskúšanie. Všetky sa nesú v znamení vodného prostredia, teda na aktuálne ročné obdobie je to priam ideálne.

Aké vodné športy treba v lete vyskúšať?

Šnorchlovanie a potápanie

To sú určite športové aktivity, ktoré sú všetkým veľmi dobre známe. Nemusí ísť iba o zábavku pre deti, s jednoduchým vybavením si tak vieš ozvláštniť svoje leto aj v dospelosti. Predsa len – keď už sa vyberieš na tú vytúženú dovolenku, takto aspoň pekne uvidíš, že čo za morský život sa to odohráva pod hladinou.

Windsurfing a vodné lyže

Ak si tú dovolenku chceš naozaj okoreniť nejakým novým a zaujímavým športovým zážitkom, z tých akčnejších vodných športov sú v hre napríklad windsurfing či vodné lyže.

Kvôli týmto športom (ani kvôli ostatným) však samozrejme k moru cestovať nemusíš. Dnes sa už prevádzkujú aj na vodných plochách v našich domovských končinách. Stačí si iba “obhliadnuť terén” (napríklad na internete) a zistiť, že či čosi také spomedzi týchto letných vodných športov nájdeš na svojom miestnom jazere aj ty.

Zábava, pohyb a jednoducho kvalitne strávený voľný čas. Leto je tradične obdobím, kedy si väčšina z nás chce utvoriť pekné spomienky a športovanie takéhoto typu ti k tomu určite môže iba pomôcť.

Dobrým príkladom pre miesto na niektoré zo spomínaných aktivít je napríklad Wake Lake na bratislavských Zlatých Pieskoch.

Paddleboarding

Donedávna ešte absolutné neznámy pojem sa dnes stal takzvaným "must have" letnej sezóny. Kto si ešte poriadne nezapádloval prichádza oveľa. Na nafukovacej doske SUP (stand up paddle) dnes už športuje nielen množstvo ľudí. Nadšenci tejto aktivity si často naň berú aj svojich štvornohých kamošov - psov. 

Vďaka veslovaniu na paddleboarde zapojíš celé telo. Nohy a zadok, ktoré ti zabezpečia stabilitu na doske, core, ruky a chrbát budeš zapájať počas veslovania a balansovania. Hodinkou na vode tak spáliš nezanedbateľné množstvo kalórií a užiješ si zábavu. 

Wakeboarding a wakesurfing

Opäť športy, ktoré sa spájajú s doskami. Ak si niekedy snowboardoval či lyžoval, nemal by byť tento pohyb pre teba úplne cudzí. Ak sa nechceš vybrať na klasické vodné lyže, práve wakeboard alebo wakesurf sú vhodnou voľbou. 

Je to skvelá aktivita, kde zapojíš do pohybu celé telo a síce to vyzerá ľahko, veru je to poriadna makačka. Ak si netrúfaš učiť sa sám, v strediskách v Piešťanoch či v Bratislave si vieš zaplatiť aj osobný či skupinový tréning. Vítaní sú malí aj veľkí. 

Kayaking

K letu už tradične patria splavy vodných tokov, spájajúce sa s dobrou náladou, priateľmi a príjemnou atmosférou. Ak chceš zažiť niečo nové môžeš sa ale vybrať aj na kayak, kde budeš sedieť sám a "pádlovať" iba sám za seba.

Vyžaduje si to trochu odvahy, tréningu a samozrejme aj skúseného človeka, ktorý ti vysvetlí čo a ako. Výsledok však rozhodne stojí za to. Tí aktívnejší dokážu na kajaku prebrázdiť najkrajšie kúty nielen Slovenska. 

Kiting

Ak chceš skúsiť niečo naozaj netradičné a overiť si svoje schopnosti a zručnosti, ako i vôľu učiť sa nové veci, potom je kiting pre teba to pravé orechové.

Jeden z najmladších a zároveň najrýchlejšie sa rozvíjajúcich adrenalínových športov súčasnosti. Jeho základom je vlečný drak – kite, ktorý športovcom slúži ako hybný nástroj na ťahanie jazdca a hybnou silou je vietor s veterným rozsahom 3 – 20 m/s.

Drak má tvar leteckého krídla s plochou od 4 – 16 m2, ktorý jazdec stojaci na doske (boarde) ovláda cca 25 m dlhými šnúrami. Draky sú zväčša nafukovacie, ktorých tvar drží niekoľko od seba oddelených častí a ktoré sú napustené stlačeným vzduchom alebo komorové, ktorých technológia je prevzatá z paraglidingu. 

Surfing

Surfovanie na Slovensku? Áno, aj to je možné! Samozrejme na mori to nebude, ale napríklad na Bratislavskej divokej vode vytvorili umelú vlnu špeciálne na tieto účely.  Na nej si môžeš surfovanie do sýtosti užiť aj za pomoci skúsených trénerov.

Takéto vlny dnes štandardne mávajú už aj v aquaparkoch, takže si svoj výkon môžeš vopred natrénovať napríklad aj tam. Porozhliadni sa po svojom okolí a nájdi tú správnu vlnu.

Ako sa na tento "vodný" výkon pripraviť?

Všetci prevádzkovatelia týchto vodných športov ťa zväčša na všetko dôkladne pripravia. Nemusíš si zaobstarávať žiadne vybavenie, všetko si vieš zapožičať presne v rozmere, aký potrebuješ.

Ak to však berieš ako skutočný športový výkon, vieš sa naň pripraviť kvalitnou výživou. Na mysli máme napríklad športové nápoje, ktoré sú ideálnym spôsobom ako dopĺňať chýbajúce proteíny, minerály, vitamíny a samozrejme aj energiu. Náš výber si vieš POZRIEŤ TU.

Pokiaľ by si chcel/-a však všetko to podstatné dopĺňať vyslovene po podaní daného výkonu, z týchto produktov si môžeš vybrať naopak TU. Ak sa však chceš na ten výkon ešte len pripraviť, vyber si niektorý z predtréningových nápojov.

Ktorý zo spomenutých vodných športov sa rozhodneš vyskúšať toto práve TY? Pokojne nám o tom napíš do komentárov!