Ako najlepšie využiť vonkajšie workout zóny?

Letné obdobie býva tradične veľmi plodným na nespočetné množstvo športových aktivít. Nie žeby sa počas zvyšku roka ľudia nehýbali, ale predsa len – pekné počasie a slnko prirodzene láka tráviť viac času na vzduchu, prípadne tam aj športovať.

Najmä u nadšencov silových tréningov sa objavuje záľuba využitia vonkajších workout zón, kde sa môžu pekne zapotiť aj opáliť zároveň. Ako teda tieto vonkajšie workout zóny využiť čo najlepšie?

Tipy a triky pre workout zónu

1. Začni poriadnou rozcvičkou

Keďže na vonkajších workout zónach budeš vo veľkom využívať najmä váhu vlastného tela, odporúčame nepodceniť úvodnú rozcvičku. Poriadne zohriať všetky časti svalstva môže byť kľúčovým faktorom toho, koľko toho v danom tréningu zvládneš.

2. Neboj sa použiť cvičebné pomôcky

Bradlá, rebriny, hrazdy… Doslova ihrisko pre dospelých. Vonkajšie workout zóny ponúkajú nespočetné možností cvičenia, ktoré si môžeš pripôsobiť aj zapojením dodatočných pomôcok podľa vlastného výberu. Napríklad kettlebelly, gumy na cvičenie, závesné systémy a pod. (tie svoje si môžeš VYBRAŤ TU).

3. Svoje sily si rozlož efektívne

Najmä náročnejšie cviky (ako napríklad zhyby na hrazde) ťa môžu hlavne na začiatkoch tvojho cvičenia veľmi rýchlo vyčerpať. Svoje sily počas tréningov na týchto “preliezkach pre dospelých” ti teda odporúčame rozložiť čo najefektívnejšie. Neoplatí sa totiž vyhrotiť prvých 10 minút cvičenia a pochovať tak možnosť efektívne odcvičiť napríklad ďalších 30.

4. Môžeš sa aj opáliť

Vďaka tomu, že vieš cvičiť pod oblohou, v prípade pekného počasia svoj outfit môžeš prispôsobiť tomu, aby si si okrem spotenia doprial/-a aj príjemné opálenie. S tým to samozrejme veľmi neprežeň, lebo tráviť nasledujúce dni aj so svalovicou aj so spálenou kožou zároveň nie je zrovna príjemné!

Nezabudni sa natrieť ochranným faktorom aspoň OF20, než vyrazíš. Neboj sa, pri cvičení ťa nemusí otravovať nepríjemný pocit mastnej pokožky. Dnes už existujú aj športové prípravky na opaľovanie. Porozhliadaj sa po nich v lekárni či väčšej drogérii, prípadne na internete.

Kto môže ísť na workout ihrisko?

Jednoducho každý. Dnes sú už workoutové ihriská navrhnuté spôsobom, v ktorom si “to svoje” vie v danej zóne nájsť každý. Bez ohľadu na tvoju fyzickú kondíciu si dokážeš nájsť cviky, ktoré na workoutovom ihrisku zvládneš určite odcvičiť aj ty.

Úroveň náročnosti jednotlivých cvikov si vieš v závislosti od vlastného progresu neustále prispôsobovať, teda cvičiť v takejto zóne si môžeš dovoliť aj ako úplný začiatočník. Ale zapotíš sa tam aj pokiaľ so sebou nosíš živú horu svalov!

Tipy na základné cviky vo workout zóne

1. Zhyby

Klasické zhyby sú jedným z najlepších cvikov na chrbát. Ak si začiatočník/začiatočníčka, vieš si pri nich pomôcť zapojením odporovej gumy (KÚPIŠ TU). Tá ti pri cvičení uľahčí jeho obtiažnosť a ty sa budeš môcť viac sústrediť na zdokonaľovanie techniky a celkového prevedenia.

2. Príťahy na hrazde

V rámci tohto cviku sa opäť využíva hrazda, ale tentokrát znížená. Pri príťahoch totiž zapájaš hlavne medzilopatkové svalstvo a pri danom cviku máš pevne stabilizované celé telo. Nohami sa opieraš o zem a čím nižšiu hrazdu zvolíš, tým náročnejšie cvičenie budeš mať!

3. Kliky na bradlách

Ruky sa na workoutových preliezkach zapájajú takmer vždy. Ak ich však chceš precvičiť ešte dodatočne izolovaným cvikom, kliky na bradlách sú ideálna možnosť. Pri nich zapojíš nielen tricepsy, ale aj predné ramená a tiež aj hrudník.

4. Príťahy nôh k hrazde

Svoje brušné svalstvo dokážeš precvičiť samozrejme aj mimo workout zóny. Jedným z náročnejších cvikov na brucho však môže byť aj priťahovanie rovných nôh k hrazde, na ktorú sa zavesíš. Jednoduchšia variácia je priťahovanie pokrčených nôh k vlastnému telu.

5. Drepy

V prípade drepov samozrejme nebudeš potrebovať využívať hrazdy, či iné konštrukcie. Avšak s cieľom efektívne precvičiť celé telo ide jednoznačne o jeden zo základných cvikov. Nohy vieš zároveň dostať kvalitne do plameňov napríklad aj výskokmi/výstupmi na vyvýšenú prekážku (lavička).

Tak čo, s kým z vás sa vidíme na workoutových preliezkach toto leto?

sportuj naplno, leto, sport, iso, total recovery, bar, protein, weide