Ako si skvele zacvičiť (nielen) na dovolenke

Väčšina z nás si už na luxus ponúkaný fitness centrami v podobe širokej variácie športových pomôcok, privykla. Problém nastáva vo chvíli, keď sa dostaneš mimo ich dosahu. Častým príkladom bývajú napríklad dovolenky. Ako to šikovne vyriešiť a dobre si zacvičiť aj mimo domova?

Častým príkladom, kedy nemáš k dispozícii fitko alebo obľúbené skupinové tréningy bývajú dovolenky, kedy ubytovacie rezorty neposkytujú žiadne z týchto možností. V nasledujúcom článku ti predstavíme, prečo nemáš vešať hlavu a ako hravo si poradíš so svojou tréningovou rutinou aj sám, bez posilňovní.

Jóga na začiatok dňa

Pokiaľ si zvyknutý vstávať s krátkou meditáciou a rád k nej pridávaš pár minút jógy, neexistuje nič lepšie, ako si ju vychutnať na pláži s vychádzajúcim slnkom a šumom vĺn kĺzajúcich po pobreží. O priaznivých účinkoch jógy si sa dozvedel v jednom z posledných článkov. To, ako popri nej na človeka pôsobí relaxačná atmosféra dovolenky, otvára novú samostatnú kapitolu. Preto si určite nezabudni zabaliť svoju podložku na cvičenie a s cvikom - Pozdrav slnku - vyraz do každého nového dňa.

Beh ako zdroj energie

V prípade, že k tvojim najobľúbenejším športovým aktivitám patrí beh, máš vyhrané. Vďaka tomu, že beh je známy svojou takmer najnižšou potrebou mať k jeho výkonu akékoľvek športové náčinie, je možné pripraviť sa naň s akoukoľvek dopravou.

   

Stačí, keď si k plavkám pribalíš aj tenisky, správne pohodlné šortky a fyzická aktivita je na svete. Okrem toho, že nevyjdeš zo svojho pravidelného domáceho rytmu, sa vďaka exotickému neznámemu prostrediu nabiješ novou energiou, ktorá dodá tvojmu telu silu a príjemný pocit z nasledujúceho leňošenia.

Profesionálne posilňovanie z pohodlia apartmánu

Mnohé cviky si ľahko dokážeš nahradiť za použitia správnych pomôcok aj z izby svojho ubytovania. Pred samotným tréningom je však dôležité zahriať sa a pripraviť svaly na záťaž. Jednou z možnosti ako na to, je vyššie spomínaný beh alebo skákanie cez švihadlo. Do batožiny napríklad ľahko zmestíš odporové gumy, závesný systém, spomínané švihadlo

    

Cvičenie s odporovou gumou

K jedným z najobľúbenejších „po domácky” vykonávaných cvikov patrí cvičenie s odporovými gumami - Sveltus Aerobic Latex Band,  ktoré sú perfektnou voľbou na vykonávanie dynamického a zahrievacieho tréningu. Ich primárnou úlohou je zvýšenie obtiažnosti tvojho bežného cvičenia. Výhodou je opäť ich ľahká hmotnosť, ktorá v kufri s batožinou nezaberie takmer žiadne miesto. Rovnako využiješ aj Sveltus Elastiband alebo Sveltus Elastiring.

Skúsiť môžeš aj týchto pár vybraných cvikov:

1. Drep s výskokom

Postav sa s nohami od seba, zhruba na šírku ramien, pričom chodidlá by mali spolu s prstami smerovať dopredu. Potom, čo si umiestniš odporovú gumu na stehná, tesne nad kolenami, urob drep a vyskoč. Už po 15-tich opakovaniach cviku zameraného na sedacie svaly a stehná, sa začneš cítiť ako v dobre známom prostredí fitness centra.

2. Bočný plank so zdvíhaním nohy

Na začiatku zaujmi polohu bočného planku. Zatiaľ, čo pravá noha je zohnutá a ľavá vystretá, pravé koleno, pravý lakeť a ľavé chodidlo sa dotýkajú podložky, či zeme. Odporovaciu gumu máš umiestnenú na kolenách. Zodvihni ľavú nohu voči odporu gumy a uvoľni vrátením späť do predchádzajúcej polohy. Po opäť 15-tich opakovaniach, vymeň strany.

3. Zdvíhanie nohy vo vysokom planku

Začínaš v polohe vysokého planku, pričom obe chodidlá a ruky sa ti dotýkajú zeme. Odporovú gumu si tentoraz zachyť na členkoch a zdvíhaj ľavú nohu proti sile odporovej gumy. Dôležité je držať telo v jednej línií a nevytáčať ho. Po dokončení 10-tich opakovaní, nohy vystriedaj.

Cvičenie so závesným systémom

Spolu s odporovou gumou kráča ruka v ruke i závesný systém - Sveltus Suspender, ktorý sa stal za posledné roky obľúbenou súčasťou domáceho tréningu. Vhodný je rovnako pre začiatočníkov, či pokročilých, ženy alebo mužov.

    

Vyskúšať môžeš aj jeho tieto možnosti:

1.TRX LOW ROW - Priťahovanie na chrbát

Závesný systém je upevnený vyše hlavy. Postav sa na podložku, rozkroč nohy na šírku ramien a pevne uchyť jeho rúčky. Nezabudni, že oba popruhy musia byť napnuté, ruky vystreté a chrbát rovný. Pomalým vyrovnaným pohybom sa začni priťahovať smerom hore tak, aby si lakte držal stále pevne pri tele. Rovnako vyrovnane sa spusti naspäť do predošlej polohy a pre požadovaný efekt opakuj 10-krát.

   

2. TRX HIGH ROW - Veslovanie

Na začiatku zaujmeš rovnaký postoj ako z minulého cvičenia. Stojíš vyrovnane, s uchopenými rúčkami a napnutými popruhmi. Tentoraz však namiesto toho, aby si držal lakte tesne pri tele, ich nasmeruj od neho vyššie. Priťahuj sa smerom hore a opakovane spúšťaj späť do štartovacej polohy. Sériu ukonči 10-timi opakovaniami.

3. TRX SQUAT - Drepy

Zas a znova zaujmeš predošlý postoj. Avšak namiesto priťahovania sa, zohneš kolená a klesneš do drepu. Istú dávku pozornosti venuj tomu, aby sa ti nezdvíhali päty od podložky, čo býva častou chybou i medzi pokročilými. Rukami sa stále pridržiavaj rúčok a pomaly sa vráť späť na vystreté nohy. Sériu ukonči 10-tym zdvihom.

Na cesty sa ti budú určite hodiť aj dobroty, ktoré zvládnu aj silné letné horúčavy.