10 tipov, ako behať počas horúceho leta

Behať počas leta môže byť náročnejšie kvôli horúčavám. To však neznamená, že si máš dať od behu pauzu. Stačí dodržať niekoľko jednoduchých pravidiel a bežecké tréningy zvládneš ľavou zadnou. Čo je dôležité?

Uprav čas tréningu

V prípade, že si doposiaľ behával napoludnie, skús to v lete prehodnotiť. Stav na skoršie ranné alebo podvečerné hodiny. Ak môžeš, vyhni sa behu od 11-tej dopoludnia do 16-tej popoludní. Je nutné, aby si behal počas poludňajších horúčav? Nájdi si tienistý terén a zvoľni tempo.

Správne sa obleč

Ľahké letné oblečenie z funkčných materiálov vo svetlom odtieni, ako napríklad šortky a tielko, šiltovka, slnečné okuliare a krém s UVA i UVB filtrom pre športovcov by mali byť pre teba počas letného behu samozrejmosťou. Nezabudni si opaľovací krém naniesť v dostatočnom predstihu pred pobytom na slnku.

Dôraz na pitný režim

Chystáš sa na beh počas horúceho leta? Zvýš príjem tekutín už predtým, ako vyrazíš. Zober si so sebou fľašu s vodou a pi priebežne, ideálne každých 15 minút. Nečakaj, kým pocítiš smäd, lebo ten je už symptómom dehydratácie. Čaká ťa dlhšia a náročnejšia trasa?

Namiesto čistej vody alebo neperlivej minerálky si so sebou vezmi vhodný športový nápoj, ktorý do tela doplní tekutiny, elektrolyty, poprípade aj rýchle sacharidy ako pohotový zdroj energie. Nezabudni, že tmavý a zapáchajúci moč je príznakom dehydratácie.

Pozor na kofeín, alkohol a niektoré druhy liekov

Ísť behať počas sparného letného dňa po nočnej párty, na ktorej sa podával alkohol, nie je najlepší nápad. Alkohol má okrem iného aj dehydratačné účinky. Pred bežeckým tréningom si treba "dať bacha" aj na neprimeraný prísun kofeínu, resp. ku káve vypiť navyše aj pohár vody. Dehydratačné účinky majú aj niektoré lieky z kategórie antihistaminík a antidepresív.

Dopraj si čas na aklimatizáciu

Beh v horúčave je pre organizmus náročný. Začni pomaly a postupne, intenzitu a dĺžku behu zvyšuj postupne – telu trvá zhruba 7 – 14 dní, kým sa na horúce počasie aklimatizuje. Americká asociácia pre beh a fitness odporúča pri prvom behu v horúčave znížiť intenzitu na 65 – 75 percent a v priebehu ďalších 10 dní sa pomaly dostávať na pôvodnú úroveň.

Zabehaj si v bazéne alebo v klimatizovanej miestnosti

Beh vo vode nie je len alternatívou behu pre bežcov v čase rekonvalescencie po úraze. Predstavuje skvelé spestrenie pre amatérskych i profesionálnych bežcov. Chceš sa mu venovať? Nájdi si vhodný bazén či jazero, zapni si plavecký opasok a vyskúšaj to. Poprípade sa poobzeraj v okolí po bazéne s dostatočnou hĺbkou vody, v ktorého súčasťou je aj bežecký pás do vody. Alternatívou aquajogingu je beh na bežeckom páse v príjemne vychladenom fitku

Rob si prestávky

Máš dnes na pláne ľahký beh? Tak skús ísť celý čas v takom tempe, pri ktorom dokážeš plynule rozprávať (riaď sa tzv. talk testom). V prípade náročnejších alebo intervalových bežeckých tréningov si dopraj prestávky na vydýchnutie počas chôdze a v rámci intervalového behu predĺž fázy odpočinku.

Na zlepšenie výkonu ti tiež určite padnú vhod prípravky s obsahom kofeínu alebo trocha "pumpy".

Nájdi si sparring partnera

Vo dvojici ide všetko ľahšie, vrátane behu počas horúceho leta. Vďaka príjemnému človeku po tvojom boku bude beh oveľa znesiteľnejší.

Ochladzuj telo vodou

Určite si si všimol, že maratónski bežci si počas behu lejú vodu na hlavu a krk, pretože napomáha zníženiu teploty ich tela. Ak máš so sebou čistú vodu, skús to tiež. Je to prinajmenšom príjemne osviežujúce. Dobrou voľbou je aj malý uterák namočený vo vode na krku.

Nepodceňuj príznaky prehriatia a telesného úpalu

Prehriatie sa väčšinou prejavuje slabosťou, únavou, bolesťou hlavy a svalstva, nevoľnosťou a vracaním, kŕčmi, podráždenosťou, búšením srdca a zvýšenou teplotou. Pri tepelnom úpale sú symptómy závažnejšie. Prítomné sú poruchy vedomia, halucinácie, zmätenosť či dezorientácia.

Už pri prvých symptómoch prehriatia sa daj do tieňa, doplň tekutiny, elektrolyty i rýchle cukry v podobe športového nápoja a po oddýchnutí tréning ukonči a vráť sa domov!