TOTO musíš vedieť skôr, než sa vyberieš na túru: TOP rady a tipy

Možno aj ty uvažuješ, že toto leto bude práve tým obdobím, kedy sa začneš konečne naplno venovať turistike. A my by sme ti v tom samozrejme veľmi radi pomohli, nakoľko sa ti na začiatku určite zídu nejaké tie základné tipy a rady. Ako sa teda na takú poriadnu turistiku pripraviť a na čo všetko nezabudnúť?

Čo všetko musíš vedieť predtým, ako sa vyberieš na plánovanú túru? Máme pre teba TOP rady a tipy, čo potrebuješ na prežitie v prírode.

Nech už si na svoju túru vezmeš so sebou čokoľvek, potrebuješ najmä poriadny batoh, kam si všetky tie potrebné veci vložíš. Aby sme ti v tomto vedeli pomôcť, odporúčame napríklad TENTO športový vak. Nielen v ňom všetko spoľahlivo odnesieš, ale zároveň je aj veľmi skladný. Keď už napríklad zješ a vypiješ čo v ňom máš, nebude ťa ťažiť zbytočný poloprázdny ruksak.

Pokiaľ však plánuješ ísť do hôr na dlhší čas, než len krátku vychádzku, veľkosť batohu tomuto faktoru určite treba prispôsobiť a porozhliadať sa p naozaj vhodnom turistickom ruksaku. A ak plánuješ zostať v horách aj počas noci (možno viacerých), v rámci prenocovania treba myslieť aspoň na základný komfort.

Taktiež ďalej závisí tvoje vybavenie aj od toho, či sa chystáš prespávať na chate, v prístrešku alebo pod holým nebom. Pri poslednom variante je potrebný aj kvalitný nepremokavý stan, no spací vak treba mať so sebou viacemenej vždy.

Pitný režim a vhodné jedlo

Dostatočný prísun tekutín je na každej túre určite veľmi podstatný. Zároveň ale netreba zabúdať ani na jedlo, keďže na zvládnutie náročných ciest prírodou je energetický príjem základom. Čo sa týka tej vody, na našom e-shope máme v ponuke nielen typické fitness šejkre, ale samozrejme aj veľký výber klasických športových fliaš, ktoré sa ti na turistiku určite môžu hodiť. Tú svoju si vieš vybrať TU.

V rámci toho spomínaného energetického príjmu, základné jedlo dňa si do svojho batohu ideálne baliť ani nepotrebuješ. Mali by to byť totiž ľahké raňajky, ktoré si dáš ešte doma pred svojou cestou.

Počas turistiky však hladovku držať nemusíš, pretože si so sebou do batohu môžeš vziať niektoré snacky z nášho e-shopu. Energiu ti takto na túre môžu dopĺňať napríklad chutné proteínové tyčinky, skladné energetické gély alebo aj kvalitné iontové nápoje, ktoré ti doplnia obsah stratených minerálov.

Základné vybavenie

Nikto sa asi nechce stratiť kdesi ďaleko od civilizácie. Zabrániť tomu môžeš samozrejme pribalením si tradičnej fyzickej mapy, ktorá ti môže slúžiť nielen v prípade zídenia z plánovanej trasy. Vo svojom smartfóne síce určite mapu aj vrátane GPS máš, ale pre každý prípad sa oplatí myslieť aj na možné problémy s vybitou batériou, stratou signálu a podobne. A keď už je reč pri tej baterke, v prípade zotmenia sa ti svetlo aj mimo tvojho (možno vybitého) telefónu určite iba zíde.

Keď sa chystáš na naozaj dlhú túru, turistické palice ti ju môžu pomôcť zvládnuť o niečo jednoduchšie. A netreba sa obávať toho, že čosi také je iba výsadou seniorov. Hanbiť sa pre prípad núdze netreba ani za opaľovací krém a samozrejme ani za slnečné okuliare. Pretože aj keď budeš v horách, tak slnko ťa môže veľmi nepríjemne prekvapiť.

Pozor na nohy a úrazy

Na vybavení, od ktorého ti budú závisieť výsledky tvojej túry, sa určite neoplatí šetriť. Resp. nemusíme sa baviť o prestížnych módnych značkách, ale v horách treba určite myslieť v prvom rade na kvalitu. Ide napríklad o kvalitnú obuv, ktorá ti dostatočne ochráni chodidlo aj s členkom.

V princípe sa teda takto prísne treba v rámci kvality pozerať určite na všetko základné vybavenie. Pretože nedostatočná kvalita sa hlboko v horách môže podpísať pod skutočnými nepríjemnosťami, ktoré môžu ohroziť tvoje zdravie.

Funkčné oblečenie pre každé počasie

Tému oblečenia takisto netreba brať na ľahkú váhu. Napriek tomu, že momentálne za oknami môže byť horúco, hlboko v horách sa teploty vedia veľmi meniť. Rezervné vrstvy oblečenia by si teda v tvojom batohu určite mali nájsť svoje miesto. Medzi základné faktory určite patria aj vhodné ponožky.

Náhradné kusy outfitu, tričko, ponožky, pršiplášť si môžeš prispôsobiť podľa dĺžky trasy, ale všetko oblečenie by malo byť dostatočne schopné chrániť ťa pred vplyvmi počasia. V tomto prípade sa tvoja výbava určite bude odvíjať od aktuálneho ročného obdobia, ale v každom prípade by mali byť vrchné vrstvy nepremokované. 

Nezbaudni určite ani na lekárničku, v ktorej by ti nemalo chýbať základné vybavenie. Máme na mysli napríklad: Náplaste, dezinfekciu, nožničky, základný obväz a podobne. Ideálom je samozrejme nepoužiť nič z toho, ale vhodná príprava na čo najviac krízových situácií je najmä pri dlhších trasách veľmi dôležitá.

Praktické maličkosti

Najmä pri turistike v zahraničí sa jednoznačne oplatí vybaviť si poistenie do hôr. V rámci takýchto záležitostí teda určite nezabudni mať pri sebe svoje doklady totožnosti (aspoň jeden), rezervné peniaze v hotovosti a samozrejme nabitý mobilný telefón (prípadne aj s powerbankou). Aj si môžeš spraviť pekné fotky, ale hlavne máš spojenie so svetom pre prípad núdze.

Oplatí sa takisto si turistiku vhodne naplánovať čo sa týka počasia. Oblečenie proti zlému počasiu síce zbalené mať môžeš, ale ideálom je samozrejme pokiaľ ťa búrka kdesi hlboko v lesoch nestretne vôbec.