Načo sú dobré opasky na cvičenie? Všetko, čo potrebuješ vedieť

Vzpieračské opasky, resp. fitness opasky na cvičenie sú nevyhnutnou súčasťou vybavenia vo väčšine fitness centier a tréningových centier. Nie je náhoda, že ich tam nájdeš, pretože sú nevyhnutnou a potrebnou časťou vybavenia profesionálnym trénerom i športovcom. Vďaka ich zvýšenej popularite používa opasky na cvičenie väčšina cvičencov a vzpieračov všetkých kategórií.

Tieto pásy poskytujú stabilitu a podporu pre chrbticu a svaly jadra pri zdvíhaní ťažkých váh, ktoré by bez nich nebolo možné bezpečne zdvihnúť.

Čo je vlastne opasok na cvičenie?

Opasok na cvičenie je druh podpory, ktorý sa nosí okolo pása pri zdvíhaní ťažkých váh. Rozličné pásy sú vyrobené z rôznych materiálov v závislosti od ich typu, účelu a použitia.

Opasky na cvičenie sú zvyčajne vyrobené z hrubej kože alebo sú k dispozícii aj nylonové opasky. Kožené opasky sú bežnejšie používané, pretože sú dlhotrvajúce, odolné a pevné. Vzpieračské fitness opasky sa zvyčajne vyrábajú široké približne medzi 10 až 15 cm. Končia sa kovovou prackou, ktorá ich zaisťuje po nosení v páse.

Aký je účel opasku na cvičenie a načo ho potrebuješ ty?

Znižujú úroveň stresu vyvíjaného na dolnú časť chrbta pri zdvíhaní závažia. Toto napätie sa znižuje, keď pás stláča brušnú dutinu a vytvára vnútrobrušný tlak (IAB). Tento tlak poskytuje dodatočnú podporu pre oblasť dolnej časti chrbta, čo umožňuje svalom vzpriamovača chrbtice vyvíjať zníženú silu pri vykonávaní zdvihu.

Musíš si však uvedomiť jednu vec, že opasok na cvičenie sám o sebe neslúži na ukotvenie chrbta. Nie je to nejaký super skelet, ktorý ti spevní chrbát len tým, že ho nosíš. Dáva len podnet tvojmu trupu, aby sa pevne stiahli svaly jadra, keď zdvíhaš ťažkú váhu.

Aké sú výhody používania opaskov na cvičenie?

1. Opasok na cvičenie spôsobuje zvýšenie vnútrobrušného tlaku

Vzpieračský pás (opasok) je dobré používať, pretože vedie k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku vytvoreného vo vnútri brucha. To uľahčuje cvičencovi vykonávať ťažké a namáhavé vzpieračské cvičenia.

2. Opasok na cvičenie poskytuje chrbtici stabilitu

Ako sme už spomínali, vzpieračský pás zvyšuje tlak v bruchu, čím v konečnom dôsledku vedie k stabilizácii chrbtice. Zvýšený tlak pomáha chrbtici udržiavať stabilitu a silu aj pri náročných cvičeniach zahŕňajúcich zdvíhanie ťažkých váh.

To v konečnom dôsledku zabráni nežiaducim pohybom a tlakom na chrbticu a ochráni ju pred kolapsom pri vzpieraní.

3. Vďaka opasku zatlačíš do brucha

Nosením vzpieračského opasku získa brucho niečo, o čo sa môže zaprieť. Vďaka prekážke, na ktorú treba tlačiť, sa zvyšuje brušný tlak, čo ďalej spôsobuje, že vzpieranie je plodnejšie a efektívnejšie.

Vnútrobrušný tlak možno zvýšiť aj tým, že sa zhlboka nadýchneš a zadržíš dych.

Potom už nevydychuj bežným spôsobom, pretože to ti len odoberie vzduch z pľúc bez toho, aby ti to poskytlo ďalšie výhody. Buď opatrný pri vydychovaní vzduchu a vydýchni ho pomocou svalov brucha. Tento špecifický pohyb je známy ako Valsalvov manéver.

4. Opasok na cvičenie obmedzuje rozsah pohybu bedier

Nosením opasku na cvičenie značne obmedzíš aj pohyb bedier a jadra do strán. Vďaka tejto stabilizácii je chrbtica chránená pri zdvíhaní ťažkých váh.

5. Fitness opasky umožňujú cvičencovi vykonávať drepový zdvih lepším a vylepšeným spôsobom

Pri drepoch s vyššou váhou majú cvičenci často tendenciu zapájať nadmerne chrbtovú časť, v dôsledku čoho môže dôjsť k bolestiam či zraneniam. Aj tomuto môžeš vďaka používaniu opasku predísť.

6. Pomáha udržiavať správnu polohu chrbta

Opasok na cvičenie poskytuje užívateľovi množstvo výhod, vrátane udržiavania vhodného postoja chrbta. To znamená, že nosenie vzpieračského opasku zlepší držanie chrbta cvičenca, čo v konečnom dôsledku zaistí polohu chrbta a správnu formu cvičenca.

7. Udržiava svaly v teple

Počas cvičení si je samozrejme potrebné oddýchnuť a vydýchať sa. Medzi jednotlivými sériami teda svaly prestávajú pracovať a začínajú sa ochladzovať, čo pri dvíhaní ťažkých váh nie je žiaduce.

Svaly by pri namáhaní sa mali byť čo najzahriatejšie, preto aj tu opäť pomôže opasok, ktorý aspoň čiastočne fixuje teplo v bedrovej oblasti a uľahčuje tak plynulosť a bezpečnosť cvičenia.

8. Nosením opasku na cvičenie sa budeš cítiť pohodlnejšie a zlepšíš výkon

Niektorí ľudia sa prirodzene cítia pohodlnejšie a chránení pri vykonávaní vzpieračských praktík, ak nosia opasok na cvičenie, než tí, ktorí žiadne takéto opasky nenosia. Tento pocit zohráva významnú úlohu pri zlepšovaní ich výkonnosti a výsledkov.

9. Opasok na cvičenie vedie k zlepšeniu biomechaniky tela

Podľa výskumných štúdií sa zistilo, že tí, ktorí nosia opasky na cvičenie majú menšiu pravdepodobnosť, že budú trpieť abnormálnou flexiou chrbtice, predĺžením chrbtice a laterálnou flexiou chrbtice. Tieto pohyby sa v podstate týkajú predklonu chrbtice, ohybu chrbtice vzad a ohybu chrbtice do strán.

Okrem tejto funkcie opasok na cvičenie spôsobuje zvýšenie ohybu bedra a ohybu kolena. To umožňuje zdvihnúť viac váhy pomocou nôh než pomocou chrbta, čo je správna biomechanická poloha, ktorú si človek musí zvoliť pri zdvíhaní čohokoľvek zo zeme. Častokrát je náročné si túto prax osvojiť a preto aj tu pomôže práve opasok.

10. Zlepšuje činnosť svalov a v konečnom dôsledku podporuje rast svalov

Podľa niektorých výskumov sa dospelo k záveru, že nosením fitness opasku sa svaly štvorhlavého stehenného svalu a hamstringov stanú viac funkčnými a aktívnymi.

Zvýšená svalová aktivita pri vykonávaní ťažkých cvičení bude pre cvičenca z dlhodobého hľadiska prínosom, pretože v budúcnosti povedie k lepšiemu rastu svalov.

Nie je dôvod váhať, vyber si jeden z našich opaskov na cvičenie a napreduj aj ty vo svojich tréningoch s bezpečnosťou profi športovcov. Postarajú sa o to opasky šampiónov Harbinger.

Iveta Škrabáková