Chceš mať nový rok lepší, ako ten predošlý? Inšpiruj sa týmito predsavzatiami, časť 2

Starý rok bol pre nás všetkých zrejme viac ako náročný. Sprevádzalo ho množstvo obmedzení, príkazov, zákazov, nariadení. Mnohé naše sny, plány a radosti museli ísť do úzadia. O to viac by sme sa v novom roku mali sústrediť na tie dobré veci, na všetko, čo chceme skúsiť, zažiť, dosiahnuť, objaviť. Veríme, že situácia nám to už čoskoro dovolí.

ČASŤ 1 tohto článku nájdeš TU

26. Nájdi si nové hobby alebo zručnosť


Posedávanie či každodenná rutina ťa zrejme nikam ďalej, než doteraz nedovedú. Využi svoj čas produktívne na menší prieskum. Aké sú možnosti trávenia voľného času v tvojom okolí? Hodiny tanca, squash, tenis, kurz keramiky? Fantázii sa medze nekladú. Užívaj si život naplno každý deň.

27. Prestaň sa sťažovať


Všetci si z času na čas prechádzame ťažším obdobím, čelíme problémom alebo zažijeme vážnejšiu hádku. Toto nás dokáže neskutočne emočne i fyzicky vyčerpať. Načo nad tým ďalej polemizovať, myslieť na to a uberať si ešte viac energie vracaním sa k tomu, čo sa stalo? Ak je treba, chvíľu si poplač, zosumarizuj čo sa stalo a prečo, uvar si čaj, vyspi sa, otras sa a choď ďalej.

V konverzácii plnej negativity ťa nič dobré nečaká. Vypni ten vnútorný dialóg otázok typu „prečo ja“ a venuj energiu lepšej budúcnosti. A súčasná situácia? Áno, všetci to cítime! Všetci prechádzame peklom, ale nevzdávame sa! Slovenský národ sa rád posťažuje, no oveľa viac pomôže pozitívne myslenie, aj v tej najhoršej situácii, ver, že aj my sme len ľudia a vieme ako sa cítiš!

28. Zvieracia láska


Ak uvažuješ o zaobstaraní si zvieratka, v prvom rade sa určite porozhliadaj po útulkoch. Často v nich nájdeš aj mnoho šteniatok, mačiatok, a okrem toho, že potešíš seba, vyslobodíš zvieratko z nepríjemného osudu. Win-Win. PS: Skôr, než sa rozhodneš pre adopciu / kúpu zvieratka, dôkladne zváž, či budeš mať aj o rok, dva, sedem...na zvieratko dostatok času, financií a lásky.

29. Zorganizuj sa 


Je úplne jedno akým množstvom času disponuješ, keď nie si schopná/ý ho efektívne využiť. Pokiaľ nie si „diárový“ typ, stiahni si appku alebo program, kde si jasne napíšeš čo by si mal/a v daný deň urobiť a koľko by ti každá činnosť mala zabrať. Vyhneš sa tak zbytočne premárnenému času na nezmyselných aktivitách a oveľa skôr sa priblížiš k svojim snom.

30. Cestuj a objavuj


V čase Covid-19 je cestovanie značne obmedzené, avšak aj počas tejto doby sú miesta, kam sa dá pozrieť. Objav nové kultúry, chute, ľudí, náturu, aj keby to malo byť len v rámci Slovenska či V4. Zážitky a všeobecný prehľad, ktorý takto získaš je na nezaplatenie.

31. Nauč sa variť alebo vyskúšaj nové recepty


Naše telo je náš chrám, a preto by sme mu mali dopriať výživnú stravu. Keď si jedlo objednávaš, nikdy si nemôžeš byť istý odkiaľ suroviny pochádzajú, kde boli skladované a ako boli spracované. Často má takáto strava aj omnoho viac cukru, soli či sodíka, čo pre telo nie je dobré. Navyše varením doma aj ušetríš. Ešte nejaké námietky? Jasné, že nie.

\t\"cokoladove","contentType":"image/png","data-remove-link":"/admin/blog/new?articleAddControl-id=1198&do=articleAddControl-removePhoto","filename":"cokoladove brownies fitplus sk.png","filesize":380424,"height":400,"previewable":false,"url":"/admin/files/gallery/1/1/1198/cokoladove+brownies+fitplus+sk.png","width":400}" data-trix-content-type="image/png" data-trix-attributes="{"presentation":"gallery"}" class="attachment attachment--content attachment--png"> cokoladove brownies fitplus sk.png
Priprav si doma výborné zdravé brownies podľa nášho RECEPTU.

32. Neboj sa lekára


Pravidelné lekárske prehliadky boli v detstve samozrejmosť. Navyše ak si sa mohol uliať zo školy, o to lepšie. S prichádzajúcim vekom, zamestnaním a povinnosťami však na preventívky u obvodného, zubára či gynekológa často zabúdame. Venuj svojmu zdraviu pozornosť a urob si láskavosť – zájdi na potrebné kontroly. Nakoniec...nikdy nevieš...a vážnejšie choroby je lepšie odhaliť včas.

33. Zmeň sa


Ak sa necítiš dobre vo svojom tele, na svojom mieste, resp. vo svojom živote celkovo niečo postrádaš, je zrejme seriózny čas na zmenu. Popremýšľaj, čo by ťa urobilo šťastným, čo ti chýba, aká by si chcela byť a začni na tom pracovať. Nikdy nie je neskoro, začať si plniť sny.

34. Prestaň meškať


Dochvíľnosť je výsadou kráľov, ako sa vraví. Preto tí, ktorí chodia včas sú považovaní za serióznych, profesionálnych a spoľahlivých partnerov či priateľov. Omrkni si nejaké tipy, ako konečne nechodiť všade neskoro.

Potrebuješ nakopnúť a nestíhaš? Doplň energiu aj bielkoviny v jednom nápoji.

\t\"weider","contentType":"image/png","data-remove-link":"/admin/blog/new?articleAddControl-id=1199&do=articleAddControl-removePhoto","filename":"weider coffee.png","filesize":393470,"height":400,"previewable":false,"url":"/admin/files/gallery/1/1/1199/weider+coffee.png","width":400}" data-trix-content-type="image/png" data-trix-attributes="{"presentation":"gallery"}" class="attachment attachment--content attachment--png"> weider coffee.png


35. Buď viac samostatný/á


Technológie, práčovne, reštaurácie, rada pracovných benefitov, asistentky...to všetko sú maličkosti, ktoré nás denne rozmaznávajú. Vyskúšaj si na pár dní, aké by to bolo bez nich. Aj takýto obohacujúci zážitok si môžeš v novom roku dopriať.

36. Premeň záľubu na kariéru


Aké by to bolo na svete krásne, keby každý mohol žiť z toho, že by robil len to, čo ho skutočne baví. Svet by bol plný usmievavých ľudí a lásky. Možno sa ti to teraz zdá ako niečo šialené a nerealizovateľné, no skús tomu dať niekoľko večerov, kedy nad tým budeš intenzívne premýšľať, hľadať inšpirácie a cesty...Držíme ti palce!

37. Zabudni už na ex


Je lepšie vedieť čo je to láska a teraz pre ňu trpieť, než ju vôbec nepoznať. No žiaľ a trápenie sa by rozhodne nemalo trvať dlhšie ako pár týždňov. Liečba zlomeného srdca je 
proces, ktorý vyžaduje čas. Ten by si mal/a tráviť venovaním sa sebe, svojim koníčkom, rodine, športu, jednoducho tomu, čo ti robí radosť...ľudia sa nemenia a bude lepšie ak trápenie odložíš bokom, než si ho celý život nosiť pri sebe, za cenu, že nebudeš sám/sama.

38. Nauč sa kontrolovať svoje emócie


Nekontrolovaný hnev, žiarlivosť či pýcha ťa dokážu dostať do poriadnej šlamastiky. Prehľadaj web alebo si zakúp knihu, ktorá ťa naučí ako zvládať svoje emócie a ako cielene predísť tým nechceným. Pomôže ti to v mnohých životných situáciách vrátane vzťahov i práce.

S emóciami, sústredením a mnohým iným ti pomôže všeliek ženšen - Olimp Platinum Ginseng.

\t\"ginseng","contentType":"image/png","data-remove-link":"/admin/blog/new?articleAddControl-id=1200&do=articleAddControl-removePhoto","filename":"ginseng olimp ženšen.png","filesize":210018,"height":400,"previewable":false,"url":"/admin/files/gallery/1/1/1200/ginseng+olimp+%C5%BEen%C5%A1en.png","width":400}" data-trix-content-type="image/png" data-trix-attributes="{"presentation":"gallery"}" class="attachment attachment--content attachment--png"> ginseng olimp ženšen.png

39. Buď viac zodpovedný/á


Veľkou časťou dospelosti a ľudskej zrelosti je zodpovednosť. Schopnosť premyslieť si svoje činy a predtým než urobíš rozhodnutie zvážiť všetky možnosti, pre a proti. Znakom zrelej osobnosti je bezvýhradná zodpovednosť za svoje konanie. Prestaň všetkých naokolo viniť sa svoje nešťastie a porozmýšľaj nad sebou.

40. Nahliadni do sveta umenia, hudby, kultúry


Nemusíš byť zrovna fanúšikom ani jedného zo spomenutých, no menší rozhľad v danej problematike ťa ľahko dostane do konverzácie s kýmkoľvek. Témy ako umenie, história, politika či hudba sú ľahkými témami na úvod rozhovorov, ktoré potrebuješ uskutočniť. Či už ide o biznis, prácu alebo prvé rande.

41. Menej času na sociálnych sieťach


Nie všetci holdujú videohrám, TV či seriálom. Veľkou závislosťou dnešnej doby sú rozhodne sociálne médiá. Vyčleň im rozumný objem času. Pokiaľ nie sú zdrojom tvojich príjmov, nezaslúžia si extrémnu pozornosť. Často z nich navyše pramenia naše negatívne pocity, strachy a pod.

42. Nauč sa brániť 


Vedieť ochrániť seba či svojich blízkych je veľmi dôležitá. Nemusíš sa stať majstrom v MMA, ale malý kurz sebaobrany určite nebude na škodu. Dnešný svet vie byť šialený.

43. Začni si pamätať dôležité dátumy


Najjednoduchšie a zároveň najhoršie čo môžeš urobiť, keď zabudneš na dôležitú udalosť je vystrúhať zo seba trápnu vetu „ja nie som dobrý/á v dátumoch“. Ak si chceš udržať dobré vzťahy a priateľstvá, nie je nič lepšie ako si všetky dôležité dátumy rovno poznačiť do mobilu aj s príslušnou pripomienkou. Všetci, ktorí boli z tvojho zabúdania doteraz sklamaní, budú z tvojej novej schopnosti nadšení.

44. Trošku romantiky


Malé romantické gesto tu a tam poteší nie len partnera a prehĺbi vaše vzťahy, ale vyčarí dokonalý úsmev aj na tvári mamy či sestry. Vyber sa vo všedný deň po kvety a o spŕšku komplimentov, úsmevov a radosti máš postarané.

45. Buď viac spoločenský/á


Rok 2020 veľmi neprial práve tejto vlastnosti, no keď nastane čas, kedy budeš mať možnosť to napraviť, neváhaj ani chvíľu. Byť tou osobou, ktorú chcú všetci v meste stretnúť, pozvať na párty a vidieť má svoje výhody. Venuj trochu času pracovaniu na tejto kvalite.

46. Buď kreatívnejší 


Kreativita je jedna z najčastejšie uvádzaných vecí v životopisoch mladých ľudí. No iba hŕstka z nich je skutočne kreatívnych. Ak sme mentálne unavení, znechutení, vyhorení...šance na kreativitu sú mizerné. Nabudúce, keď budeš mať na niečo prísť, vyriešiť, dopraj si najprv to, čo ti robí radosť. V dobrej nálade vznikajú oveľa lep c šie nápady, než pod tlakom, stresom.

47. Vyjadri sa umelecky


Dostať zo seba štipku umenia nemusí byť vôbec náročné, práve naopak. Je to skvelá forma zábavy a uvoľnenia stresu. Vyjdi si von na karaoke alebo si zaspievaj doma, požičaj si hudobný nástroj, maľuj, vyšívaj...

Umenie môžeš praktizovať aj so svojim telom. Rôzne asány v jóge sú ním do slova a do písmena.

\t\"sveltus","contentType":"image/png","data-remove-link":"/admin/blog/new?articleAddControl-id=1202&do=articleAddControl-removePhoto","filename":"sveltus podlozka.png","filesize":173753,"height":572,"previewable":false,"url":"/admin/files/gallery/1/1/1202/sveltus+podlozka.png","width":500}" data-trix-content-type="image/png" data-trix-attributes="{"presentation":"gallery"}" class="attachment attachment--content attachment--png"> sveltus podlozka.png
Podložka na cvičenie Sveltus Training

48. Postav sa tvárou v tvár svojim strachom a neistote


Tento konkrétny bod nájdeš maskovaný pod inými novoročnými predsavzatiami, ale strach a neistota sú často príčinou mnohých problémov, ktoré chceš tento rok odstrániť. Musíš sa prekonať, a vyskúšať všetko čoho sa tak bojíš, inak budeš donekonečna žiť v strachu.

49. Začni písať


Bol/a by si prekvapený/á koľko ľudí tam vonku má extrémne inšpiratívne príbehy, ktoré keby spíšu, by sa s prehľadom stali best sellermi. Jediné čo im v tom bráni je nedostatok skúseností, vôle a odhodlania. Ak máš aspoň dve z týchto, odporúčame pustiť sa do práce. 

50. Zachovaj si svoje dobré zvyky 


Posledný a najdôležitejší bod zo všetkých je udržať si dobré zmeny, ktoré si podnikol. Nenechaj sa nikým vyrušiť na ceste za svojimi cieľmi a nezahoď toľko práce, ktorú si už odviedol, len preto, že ešte nevidíš cieľ. Nezabudni, že cesta k cieľom, je ako cesta nocou...odhaľuje sa len postupne, po pár metroch, no ak vieš kam smeruješ, vytrvalosťou do cieľa určite raz prídeš.