Aký je vplyv vegánskej stravy na budovanie svalovej hmoty?

Vegánska strava sa v súčasnej dobe stáva čoraz populárnejšou, preto je podľa nášho názoru pomerne logické, že mnohí sa zaujímajú o to, ako ovplyvňuje fyzickú výkonnosť a budovanie svalovej hmoty.

V tomto článku sa preto bližšie pozrieme práve na tému toho, ako vegánska strava ovplyvňuje telo a či je vhodná pre športovcov a tých, ktorí sa snažia budovať svalovú hmotu.

Vegánska strava sa zameriava na konzumáciu rastlinnej stravy a vylučuje výrobky zvieracieho pôvodu.

Mnohí ľudia ju považujú za zdravšiu alternatívu k tradičnej strave, ktorá obsahuje viac tukov a cholesterolu a zároveň ide podľa mnohých o schodnejšiu cestu v rámci ekológie. Tieto myšlienky podporujeme aj našom e-shope, kde si vieš aj ty pozrieť prehľad našich vegánskych výrobkov si pozrieš kliknutím na TENTO ODKAZ.

Vegánska strava a budovanie svalstva

Vegánska strava nezahŕňa žiadne produkty živočíšneho pôvodu a z toho dôvodu môže mať niektoré výhody pre fyzickú výkonnosť. Jednou z týchto výhod je i to, že je zvyčajne veľmi bohatá na sacharidy a vlákninu. Sacharidy sú dôležité pre telo, pretože slúžia ako zdroj energie a môžu pomôcť zlepšiť výkon počas cvičenia a vláknina zase pomáha udržiavať tráviaci systém zdravý a reguluje hladinu cukru v krvi.

Avšak, ak sa snažíš budovať svalovú hmotu, vegánska strava môže byť náročnejšia. Pre svaly je kľúčovým zdrojom výživy proteín, ale mnohé potraviny z rastlinného zdroja zvyčajne obsahujú menej proteínov, ako potraviny živočíšneho pôvodu. Preto je pre vegánov a vegetariánov dôležité zahrnúť do svojho jedálnička potraviny, ktoré sú bohaté na proteíny, ako sú napríklad sója, strukoviny, orechy a semienka.

Je taktiež veľmi dôležité mať stále na pamäti, že vegánska strava môže byť pre zabezpečenie všetkých potrebných živín pre zdravie a fyzickú výkonnosť aj skutočnou výzvou. Preto by mali vegáni a vegetariáni byť dostatočne informovaní o tom, aké potraviny obsahujú potrebné živiny a ako si ich môžu zaistiť v dostatočnom množstve.

Správne zložená vegánska strava môže byť plnohodnotnou a zdravou stravou, ktorá podporuje fyzickú výkonnosť a zdravie.

Dostatočný príjem mikroživín

Vegáni a vegetariáni by mali tiež dbať na to, aby dostali dostatočné množstvo vitamínov a minerálov, ktoré sa často nachádzajú v potravinách živočíšneho pôvodu. Vitamín B12, napríklad, je dôležitý pre zdravie nervového systému a svalov, ale v rastlinnej strave sa nenachádza v dostatočnom množstve. Preto určite odporúčame užívanie doplnkov stravy.

Vegánska strava môže mať pozitívny vplyv na zdravie a fyzickú výkonnosť, ale iba pri správne zvolenom a dopĺňanom množstve živín. Pri tvorbe vegánskeho jedálnička by sa preto do neho mali zahrnúť potraviny, ktoré sú bohaté na proteíny, vitamíny a minerály. Okrem toho určite odporúčame sledovať aj množstvo prijatých kalórií a prispôsobiť si ich podľa vlastných potrieb a aktivity.

Naše odporúčanie

Na záver tu ešte máme pre teba zopár ttipov. Ak sa chystáte na vegánsku stravu a chcete budovať svalovú hmotu, je tiež dôležité zabezpečiť si dostatočný príjem kalórií a proteínov. Rastlinné potraviny, ktoré sú bohaté na proteíny, môžeš kombinovať s inými potravinami, aby sa zabezpečil dostatočný príjem aminokyselín. Kombinácia strukovín a cereálií, ako sú napríklad fazuľa s ryžou, môže poskytnúť plnohodnotný zdroj už taktiež spomínaných proteínov.

Na našom e-shope máme bohatý výber tých najrôznejších vegánskych proteínových doplnkov. Keby sme ti ale mali odporučiť skutočne to najlepšie z najlepších, tak jasnou voľbou v tomto smere je za nás Vegan Protein od známej a kvalitnej značky Weider.

Dobrou správou je zároveň to, že tento kvalitný vegánsky proteín máme aktuálne aj v akciovom balíku dvoch kusov za výhodnejšiu cenu. Ide o hrachový izolát, ktorý v spomínanej akcii na 2 kusy nájdeš na TOMTO ODKAZE.

Stanislav Fatul