Detox ženy – má zmysel?

Jarný detox, 10 tipov ako očistiť svoje telo či návody ako schudnúť 5 kg za týždeň. To všetko sú len príklady nadpisov, ktoré na nás hlavne s prichádzajúcou jarou vyskakujú z mnohých článkov a časopisov. Reklamy nám ponúkajú zázračné doplnky, tabletky, nápoje a iné prípravky od výmyslu sveta, ktoré nám pomôžu „zbaviť sa toxínov“. Tento „detoxikačný“ trend však môže byť nebezpečný a môže viac ublížiť ako pomôcť. Má teda vôbec zmysel držať detox? Ako sa naše telo očisťuje a čo robiť aby náš organizmus fungoval tak ako má? Čítaj ďalej!

Zdravá pečeň

Snáď najdôležitejším čo treba zmieniť je fakt, že naše telo sa detoxikuje samo a nepotrebuje k tomu žiadne zázračné pomôcky. Orgány, ktoré sa podieľajú na detoxikácii sú hlavne pečeň, obličky, ale aj koža, črevá a lymfatický systém – vysvetlíme. Čokoľvek sa do nášho tela dostane, či už je to jedlo, nápoj, alebo lieky, naše telo túto látku spracováva na rôznych úrovniach. Jedlo sa trávi, živiny sa vstrebajú, nepotrebné látky vylúčia. Ak je v akejkoľvek prijatej látke niečo navyše, toto „navyše“ sa detoxikuje pri prechode pečeňou. Keďže pečeň je bohato cievne zásobená a zastáva veľké množstvo funkcii, krv, ktorá ňou preteká a keby obsahovala škodliviny, tu sa spracujú a odbúrajú. Preto ste už možno pochopili, že to čo je najdôležitejšie pre správny detox je udržiavanie dobrého zdravia pečene. K normálnemu zdraviu pečene prispieva vyvážená a pestrá strava s redukciou živočíšnych tukov, dostatok pohybu a vyhýbanie sa alkoholu či nadužívaniu liekov. Ak už chcete svojej pečeni dopomôcť za pomoci prírodných doplnkov výživy, bylinou, ktorá je súčasťou aj rôznych hepatoprotektív (lieky na podporu normálnej funkcie pečene) je Pestrec mariánsky.  Detox za pomoci zázračných prípravkov je hlúposť, čo potvrdzujú aj rôzne štúdie. Kľúčovým je preto udržiavať si zdravú pečeň, obličky, črevá a kožu!

Ako jesť?

Ako aj pri iných témach, aj tu platí že pestrá strava je základ. Vyvážená strava by mala byť zložená z dostatku bielkovín, sacharidov a tukov. Najvhodnejšími bielkovinami je napríklad chudé mäso, hydina. Čo sa týka sacharidov, uprednostni celozrnné pečivo, obilniny a zaraďte prílohy ako quinoa či bulgur. Zdravé tuky získate z rýb, orieškov, alebo napríklad avokáda. Hydratácia je tiež extrémne dôležitá. Ideálne je piť čistú vodu a pre zdravie pečene platí dvojnásobne zlaté pravidlo – vyhýbať sa alkoholu! Vynechávaj spracované a polotovarové potraviny. Vzdaj sa mastných a vysmážaných jedál a tvoje telo sa ti poďakuje. Všetkého veľa škodí a tak rovno ako je nesprávne prijímať príliš veľa kalórii, dobré nie je ani jesť málo a nedostatočne. To sa týka hlavne žien, u ktorých nadvýživa, alebo podvýživa môžu viesť aj k poruchám menštruačného cyklu či k zníženej plodnosti až neplodnosti!

Pôst

Pôst je jedným z populárnych typov detoxu. Má však zmysel? Závisí od toho do akej miery a ako dlho pôst dodržiavaš. Tiež je rozdiel, či si sa rozhodol pre pôst v štýle „suchý január“- bez alkoholu, ktorý ti určite neublíži , práve naopak – prospeje, alebo ide o úplny pôst a teda neprijímaš žiadnu potravu. Tela dospelého a zdravého človeka zvládne takúto hladovku 2, maximálne 3 dni. Takýto pôst však tvoj organizmus nezlikviduje pomyselné „toxíny a škodliviny“. Efekt spočíva skôr v tom, že uľavíš svojmu tráviacemu traktu. Pr vyváženej strave však neexistuje dôvod, prečo by mal tvoj žalúdok, alebo črevá byť „unavený“. Pôst, aj keď skôr čiastočný je vhodný napríklad po diétnej chybe, resp. po dlhšom období diétneho chybovania, akým sú napríklad vianočné či veľkonočné sviatky. Po dlhšom období kedy si prijímal nadmerné množstvo mastných, ťažkých, alebo sladkých jedál môžeš svojim črevám pomôcť napríklad tak, že pár dní až týždeň budeš jesť striedmo – povedzme čerstvé ovocie, zeleninu či ľahké polievky. Takto svojmu tráveniu na rozdiel od ryžovej diéty, týždňovej hladovky či podobných výmyslov naozaj pomôžeš.

Pohyb

Pohyb je hneď po strave najdôležitejším pomocníkom pri udržiavaní zdravého tela. Čím je vyšší podiel svalstva a nižší podiel telesného tuku, tým lepšie tvoje telo pracuje, čo platí aj pre metabolizmus a trávenie. Nemusíš tráviť hodiny drinou vo fitku, stačí zaradiť pol hodinku pohybu denne. My vrelo odporúčame cvičenie s pomôckami od značky SKLZSveltus. S podložkami Sveltus Training či SKLZ Trainer Mat Performance si efektívne zacvičíš kdekoľvek a kedykoľvek. S pomocou gúm SKLZ Mini bands či Sveltus Elastiband precvičíš celé telo a ak si skôr fanúšičkou silového tréningu, siahni po hrazde či bradlách od značky Sveltus.

V zdravom tele zdravý duch, a pridali by sme aj dovetok na zdravé trávenie. Dodržiavať dlhodobo zdravý a aktívny životný štýl je pochopiteľne náročnejšie ako nasypať do seba zopár zázračných detoxikačných tabliet. Pri ich kúpe sa však na miesto organizmu detoxikuje skôr tvoj bankový účet a preto zostaňme verní zdravému a aktívnemu životnému štýlu – lebo byť fit sa oplatí!

Beáta Loffayová