Ako začať s behom

Beh je celosvetovo jedným z najobľúbenejších športov bez rozdielu veku či pohlavia a niet sa čomu čudovať. Na behanie nepotrebuješ žiadne vybavenie, stačia ti kvalitné tenisky a motivácia. Beh má množstvo zdravotných benefitov, ktoré sú podložené vedeckými štúdiami, ide o efektívne kardio, pomáha pri chudnutí, buduje kondičku, formuje a spevňuje celé telo. Pre väčšinu bežcov funguje aj ako relax či psychohygiena. Ak ešte nebeháš, teraz je ideálny čas začať. Ako na to, čo ti beh prinesie ti vysvetlíme v tomto článku!

Podporíš svoje zdravie

Pravidelný beh, či už rýchly, alebo pomalý vo forme joggingu prináša mnohé zdravotné benefity. Beh podporuje stabilitu kostí, podporuje silu všetkých svalových skupín a zlepšuje kondičku. Keďže ide o aeróbne cvičenie, podporuje aj normálne fungovanie kardiovaskulárneho systému, zvyšuje kapacitu pľúc a buduje kondičku. Pri behu navyše spáliš veľké množstvo kalórii a pomôže ti udržiavať optimálnu hmotnosť. Hlavne v dnešnej dobe kedy väčšina z nás žije v strese a má množstvo povinností sa pohyb zanedbáva, čo má na naše telá negatívne dôsledky. So sedavým životným štýlom si sami zvyšujeme riziko vysokého krvného tlaku, koronárnej choroby srdca, cievnej mozgovej príhody, obezity a aj ďalších vážnych chronických ochorení. Odborníci potvrdzujú, že pravidelný pohyb, ktorý si zabezpečíš aj behom zlepšuje fyzické aj mentálne zdravie, podporuje zdravé starnutie a značne zvyšuje kvalitu života!

Beh alebo jogging?

Pre začiatočníkov môže byť beh náročný a často sa stane, že práve kvôli tomu, že nevládzeš to vzdáš hneď v počiatkoch. Preto treba začínať postupne. Rozdiel medzi behom a joggingom je v intenzite. Samotný beh je rýchlejší, fyzicky viac náročný, spáliš pri ňom viacej kalórii a viac „trénuješ“ svoje srdce, obeh a pľúca. Jogging, alebo „poklus“ je síce pomalší, ale tak isto ako pri behu pri ňom zapájaš všetky svalové skupiny a buduješ si kondičku. A tak teda oba – beh aj jogging ti prinášajú mnohé benefity.

Ako začať?

Ak nevládzeš hneď od začiatku zabehnúť 10 kilometrov vo vyššej rýchlosti, nič sa nedeje. Tak ako s každým športom aj s behom treba začať postupne. Pre úplných začiatočníkov sa odporúča začať najprv rýchlou chôdzou a intenzitu postupne zvyšovať. Dôležité je nastaviť si realistické ciele – napríklad v priebehu roka zvládnem zabehnúť 10 kilometrov bez prestávky. Pre začiatočníkov sa odporúča začať s rýchlou chôdzou. Keď zvládaš rýchlu chôdzu, skús ju kombinovať s pomalším joggingom a striedať poklus s rýchlou chôdzou. Keď zotrváš, pokrok príde rýchlo a uvidíš, že každý deň zvládneš o kúsok viac. Keď už zvládneš bez prestávky zabehnúť 1 – 2 kilometre, môžeš kombinovať beh s poklusom, eventuálne rýchlou chôdzou a postupne svoj cieľ dosiahneš rýchlejšie ako si myslíš!

Teraz je ten správny čas

Ak sa stále vyhováraš na nevhodné podmienky, v tomto čase roku už viac nemáš načo. Počasie je na začiatok behu ako stvorené. Na prelome jari a leta je príjemné počasie bez extrémne vysokých teplôt alebo mrazov, vďaka čomu sa ti bude behať skutočne príjemne. Ak sa pýtaš, ktorý denný čas je na beh ideálny záleží to iba od teba, ráno, poobede či večer – efekt bude vždy priaznivý.

Pomocníci

Ak stále nevieš ako začať a ako sa motivovať, máme pre teba pár užitočných tipov. Existujú aplikácie, ktoré ti presne naplánujú bežecký program na každý deň tak, aby si postupne zvyšoval aj rýchlosť, ale aj dobehnuté vzdialenosti. Medzi obľúbené bežecké appky patria napríklad Runastic, Nike Run club, alebo Strava. Tieto aplikácie navyše sledujú a ukladajú tvoj výkon a progres a sám uvidíš, ako ťa namotivujú zlepšujúce sa výsledky! Ak sa ti nechce behať samému, alebo samej, nájdi si parťáka. Či už kamoša, ktorý bude chodiť behávať s tebou, alebo „online parťáka“, s ktorým si budeš porovnávať výsledky a vzájomne sa motivovať – tvoje výsledky sa zlepšia extrémnym tempom! Úplným must have  pri behu sú kvalitné bežecké topánky, ktoré ti poskytnú podporu a pohodlie!

Už žiadne výhovorky

Ako sme ti vysvetlili, zdravotné benefity behu nepoprie žiaden odborník. Ak chceš urobiť niečo pre svoje zdravie, kondičku, ale aj postavu a mentálne zdravie, beh je pre teba to pravé. Ak sa ti zdá, že po celodenných povinnostiach ti už na beh neostáva energia, môžeš siahnuť po energetických géloch a tyčinkách, ktoré nájdeš na eshope fitplus.sk, ktoré ti dodajú rýchlu energiu a beh zvládneš ľavou zadnou. Nezabudni, začiatky sú najťažšie, ale výsledky zaručene stoja za to, a to je presne to čo chceme – byť fit, lebo zdravie je to najdôležitejšie!