10 znakov, že tvoja hladina testosterónu je príliš nízka

Obrázok článku

Myslíš si, že máš nízku hladinu testosterónu? Týchto 10 znakov ti to napovie.

Toto môže trápiť viacerých z nás. Si unavený, podráždený alebo nemáš motiváciu? Máš problémy pri budovaní svalov alebo udržiavaní váhy? Ak áno, je tu možnosť, žeby si mohol aj ty trpieť nízkymi hladinami testosterónu.

Ak sa pýtaš, že čo to presne vlastne je, tak testosterón je hormón, ktorý zohráva kľúčovú úlohu pri vývoji a udržiavaní základných mužských čŕt.

Skutočne, nedostatok testosterónu ovplyvňuje mužov aj ženy a môže mať negatívny vplyv nielen na fyzické, ale aj na duševné zdravie. Avšak i keď nie sú to len muži, kto môže zažiť nízke hladiny tohto hormónu,  v tomto článku si preskúmame 10 tých najčastejších príznakov nízkej hladiny testosterónu.

Na začiatok tu však pre teba máme krátke zhrnutie toho, za čo vlastne tento hormón zodpovedá.

ČO JE TESTOSTERÓN?

Testosterón je hormón produkovaný najmä v mužských semenníkoch, ale aj v menších množstvách vo vaječníkoch u žien. Taktiež v prípade oboch pohlaví vzniká v nadobličkách. Hrá kľúčovú úlohu pri vývoji mužských reprodukčných tkanív, ako sú semenníky alebo prostata a sekundárnych pohlavných charakteristík, ako je zvýšená svalová hmota, rast ochlpenia tváre a takisto aj hlbší hlas.

Hormón testosterón má aj mnoho ďalších funkcií, vrátane produkcie spermií, udržiavania hustoty a sily kostí, produkcie červených krviniek a regulácie nálady.

Produkcia testosterónu zvyčajne klesá spolu s vekom, pričom bežným prípadom je zníženie produkcie tohto hormónu po dosiahnutí 45 rokov. Avšak niektorí muži zažívajú nízke hladiny testosterónu už v ich raných 20-30 rokoch, čo určite nie je spôsobené starnutím. Práve v tomto prípade sa bavíme o probléme z medicínskeho hľadiska. Príčinou môžu byť napríklad zdravotné problémy, ako obezita, cukrovka, porucha štítnej žľazy a podobne.

 

ZNAKY ZNÍŽENIA TESTOSTERÓNU

01.   ZNÍŽENÉ LIBIDO

Pod pojmom libido si môžeš predstaviť zjednodušene chuť na sexuálne aktivity. Vekom sa prirodzene znižuje, ale pri zníženej hladine testosterónu môže libido klesnúť naozaj radikálne.

02.   EREKTILNÁ DYSFUNKCIA

Znížené libido taktiež taktiež istým spôsobom súvisí aj so schopnosťou dosiahnutia erekcie, prípadne s jej udržaním. Zároveň však treba podotknúť, že nie vždy súvisí erektilná dysfunkcia priamo s testosterónom, ale môže mať aj inú príčinu (obezita, srdcové ochorenie atď.).

03.   ÚNAVA

Málo energie, častá únava. Aj toto patrí medzi možné dôkazy toho, že tvoje telo produkuje menej testosterónu, ako by malo. Patrí to taktiež k jedným z najčastejších príznakov tohto problému.

04.   STRATA SILY/SVALOVEJ HMOTY

Testosterón je na udržanie sily a svalového rastu extrémne kľúčovým. Pri zníženej hladine tohto hormónu sa tvoje telo dostáva do takzvaného katabolického stavu, ktorý znamená úbytok sily aj svalovej hmoty.

05.   ZVÝŠENIE TELESNÉHO TUKU

K tomu, ako sa ti na tvojom tele ukladá tuk, pomáha testosterón istým spôsobom regulácie. Zvýšenie telesného tuku pri zníženej hladine testosterónu však súvisí aj so spomínanou únavou, teda menšou chuťou do fyzických aktivít. Práve tak teda „útočí“ tento problém na tvoje bruško rovno z viacerých strán.

06.   ZNÍŽENIE HUSTOTY KOSTÍ

Veľmi zjednodušene, naše kosti neustále pracujú štýlom lámania sa a následných opráv. Znížená hladina testosterónu zapríčiní to, že sa „lámu“ rýchlejšie, ako sa stíhajú opravovať, čo prispieva k zníženiu ich hustoty. To samozrejme potom spôsobuje zvýšený risk klasických zlomenín.

07.   ÚBYTOK OCHLPENIA

Klasické plešatenie vo vysokom veku má na svedomí práve prirodzený úbytok testosterónu. Toto je normálny proces, ale pri probléme s tvorbou tohto hormónu môžu aj takéto prirodzené veci prísť znateľne skôr, ako by mali.

08.   PORUCHA SÚSTREDENIA

Kognitívne funkcie, ako napríklad pamäť alebo koncentrácia takisto súvisia s testosterónom. A keďže to nie sú veci, ktoré by sme si mohli dovoliť stratiť, určite na tom treba popracovať.

09.   ZMENY NÁLADY

Testosterón pomáha regulovať stav neurotransmiterov, čo sú chemikálie v mozgu, ktoré ovplyvňujú náladu. Problém v tomto prípade môže narásť až do závažnejších ťažkostí, keďže zvyšuje šance na pociťovanie úzkostí alebo depresií.

10.   ZMENŠENIE SEMENNÍKOV

Keďže testosterón je priamo zodpovedný za pohlavné ústrojenstvo, pri nízkych hladinách tohto hormónu sa môže tento problém odzrkadliť na zmenšenej veľkosti tvojich semenníkov, alebo napríklad aj samotného pohlavného údu. Toto vie potom ovplyvniť aj tvorbu spermií, a teda plodnosť ako takú.

AKO SI TESTOSTERÓN PRIRODZENE ZVÝŠIŤ?

Aj napriek tomu, že ako sme písali, hladina testosterónu bude vekom klesať prirodzene, v prípade problémov (ale aj pomimo nich) sa dá pracovať na jej zvýšení. Môžeš si k tomu dopomôcť aj ty napríklad pravidelným cvičením, dostatkom spánku, efektívnejším zvládaním stresu, zdravou stravou, užívaním doplnkov výživy a taktiež udržiavaním si zdravej hmotnosti.

Pred zmenou stravy alebo cvičenia sa však porozprávaj s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, najmä ak máš nejaké základné zdravotné ťažkosti. Cesta za zvýšením tvorby testosterónu sa totiž môžeš zdať lákavou, ale taktiež k nej treba pristupovať rozumne a bez zbytočného zdravotného risku.

ZÁVEREČNÉ ZHRNUTIE

Nízky testosterón môže fyzickú a emocionálnu pohodu muža naozaj výrazne ovplyvniť. Ak sa u teba vyskytne niektorý zo spomenutých príznakov, určite odporúčame nenechávať nič na náhodu a porozprávať sa so svojim lekárom, aby si tú skutočnú príčinu mohol určiť bez dohadov a začať na nej pracovať čím skôr!

 

Referencie:

Sex differences in anxiety and depression: role of testosterone - PubMed (nih.gov)

Testosterone replacement therapy and cardiovascular disease - PubMed (nih.gov)

Aging, testosterone, and neuroplasticity: friend or foe? - PubMed (nih.gov)

Effects of Testosterone Supplementation for 3 Years on Muscle Performance and Physical Function in Older Men - PubMed (nih.gov)

The History of Testosterone and the Evolution of its Therapeutic Potential - PubMed (nih.gov)