Ako vybrať opasok na cvičenie

Na trhu s fitness pomôckami a rôznymi doplnkami na cvičenie narazíte na opasky, ktoré sa vo svojich vlastnostiach diametrálne odlišujú. Objaviť ale môžete aj opasky líšiace sa v malých detailoch. Tie však môžu do veľkej miery ovplyvniť zážitok a funkčnosť cvičenia.

S opaskom, alebo bez?

Rukavice do posilňovne, nebo nie? Cvičiť s opaskom, alebo bez? Otázky, ktoré sa často omieľajú stále dokola. Pri klasickom posilňovaní vo fitness centre a a pri bežnom „udržiavacom“ tréningu opasok nepotrebujete. Ale existujú cviky, pri ktorých práve takýto fitness doplnok oceníte.

Do tejto kategórie spadajú komplexné cviky nôh a chrbta ako napríklad čelný drep, zadný drep, mŕtvy ťah alebo vzpieračské cviky ako napríklad nadhod a trh. Pri týchto cvikoch opasok pomáha vašim výkonom a dokonca šetrí vaše zdravie.

Moderné opasky: funkčné a skladné

Dámsky opasok Harbinger

Opasok do posilňovne nemusí byť nutne kožené monštrum s obrovskou sponou, ktorá sa vám nevojde do tašky. Moderné opasky sa vyrábajú z nylónu a podobných materiálov s penovým jadrom a zapínaním na suchý zips. Veľkou výhodou týchto opaskov je ich výdrž a dokonalá skladnosť.

Až 80 % opaskov do posilňovne vyrobených firmou HARBINGER sa vyrába práve z nylónu s penovým jadrom a zapínaním na suchý zips. Hodí sa tak nie iba na vzpieranie, ale aj do posilňovne a výborný je tiež pre crossfiterov. Vďaka jednoduchej manipulácii ich bez problémov odopnete a naopak zapnete. Prispôsobia sa aj vašej momentálnej kondícii, takže nemusíte pri každej zmene riešiť jednotlivé dierky pre perfektné stiahnutie.

Výhodou týchto opaskov je samozrejme aj materiál, jeho funkcia zohrievanie krížov a udržiavanie ich v teple. Izolácia v oblasti spodného chrbta vás poteší najmä pri cvičeniach vonku, alebo v chladnom počasí.

Ďalšou nespornou výhodou opasku z nylónu je jeho skladnosť a možnosť umytia. Vrchná vrstva je z veľmi hrubého, ale lesklého materiálu, teda stačí vziať mokrú handru a zotrieť magnézium, prípadne pot. Opasok sa dá veľmi jednoducho prehnúť a zložiť do tašky.

Kožené opasky pre zarytých kulturistov

Kožený opasok Harbinger

Ani na tých HARBINGER nezabúda. Poriadny kožený opasok so zapínaním na sponu sa vyrába  vo viacerých šírkach tak, aby si vybrali všetci športoví fanatici s rozdielnymi výškami a váhami. merať veľkost opasku treba vždy s rozsahom 5-10 cm do oboch strán - stiahnutie aj povolenie.

Funkcia opasku pri posilňovaní

Aká je vlastne funkcia opasku do fitness centra? Opasok nie len že drží chrbtové svalstvo a zmierňuje tak možnosť úrazu, ale zároveň je oporou brušného svalstva a takmer eliminuje zranenie ako je napríklad pruh.

Opasok však nie je iba nástrojom, ktorý predchádza zraneniam, pomáha tiež zvyšovať maximálne váhy pri ťažkých cvikoch, ako sú napríklad drepy, mŕtvy ťah a iné. Opaskom totiž stiahnete brušnú dutinu, čím zmenšíte jej objem a pri dvíhaní tak urýchlite stav maximálneho napnutia svalov a zefektívnite celý svoj výkon.ôcť  

Môže vám pomôcť opasok na cvičenie aj vonku?

Jednoznačne áno. Pri CrossFite, pri nosení ťažkých bremien, pri práci. Mnohokrát ho používajú pri prácach na stavbe, predsa len krížovú chrbticu si musí človek chrániť.

Neváhajte a určite si zadovážte vhodný opasok na cvičenie.