Ako sa stravovať a podporiť zdravie pri prechode na jeseň?

Obrázok článku

Jeseň a aj samotný prechod ročných období je pre náš imunitný systém často problematickým obdobím. Svoje o tom vedia rodičia malých detí, ktoré sú s nástupom do škôlky či školy stále choré, ale týka sa to aj nás ostatných. Určite aj ty poznáš z vlastnej skúsenosti jesenné prechladnutie, virózy či ospalosť a únavu. Ako sa teda stravovať a čo robiť aby sme sa udržali v zdraví a kondícii aj počas jesene?

Pestrá strava

Základom pre telo plné energie a správne fungujúci imunitný systém je pestrá strava bohatá na dostatok všetkých makroživín, vitamínov a minerálov. Obzvlášť teda na jeseň si daj pozor na to, aby tvoja strava obsahovala dostatok komplexných sacharidov, ako napríklad celozrnné pečivo a výrobky z obilnín, bielkoviny v podobe chudého mäsa, vajec či tvarohu, ale aj tuky. Pri tukoch zbystri svoju pozornosť a namiesto vysmážaných jedál či mastných druhov mäsa a ťažkých syrov ich doplň napríklad konzumáciou rýb, orieškov či avokáda. V kuchyni sa vyhýbaj používaniu palmového či slnečnicového oleja a siahni radšej po kvalitnom olivovom či kokosovom oleji a používaj ich s mierou. Dodržuj aj dostatočný pitný režim, ktorého základom by mala byť čistá voda, prípadne pri jesennom schladení aj nesladený čaj, ktorý príjemne zahreje.

Sezónne

Tvoj jesenný jedálniček naboostuje široké spektrum sezónnej zeleniny, ktorú nám jeseň ponúka. V obchode si síce môžeš kúpiť jahody či špargľu, už však nebudú také dobré ako keď si ich domov prinesieš čerstvé z poľa a navyše siahneš za dovážané a nedozreté suroviny aj hlboko do vrecka. Využívaj preto sezónne potraviny – koreňovú zeleninu, tekvicu, jablká či hrušky, ktoré tvojmu telu dodajú dostatok vitamínov.

Vitamíny

V období, kedy sa počasie ochladzuje a je nepredvídateľné ako to aprílové, dni sa pomaly skracujú a slnko sa schováva je dôležité podporiť svoju obranyschopnosť dostatkom vitamínov ešte viac ako počas zvyšku roka! Vo všeobecnosti platí, že v dostatočne pestrej strave s obsahom zeleniny a ovocia dokážeme obsiahnuť dostatok potrebných vitamínov a minerálov. Ruku na srdce, kto z nás má však v jedálničku každý deň najmenej 5 porcii ovocia a zeleniny (Na čísle 5 porcii sa zhodujú viacerí odborníci, avšak skutočná potreba môže byť oveľa vyššia)? Nemusí ísť len o surovú zeleninu či jablko na desiatu. Zeleninu dokážeš jednoducho zakamuflovať do šalátu či hustej zeleninovej polievky bez problémov tak v jednom chode obsiahneš aj 3-4 porcie ovocia a zeleniny. Ak sa však nechceš spoliehať ibana vitamíny z potravy, môžeš siahnuť aj po doplnkoch výživy, či už po vitamíne C, D, alebo po komplexných multivitamínových prípravkoch, ktoré nájdeš aj na eshope fitplus.sk.

Vitamín D3

Vitamín D je často podceňovaný. O vitamíne C sa hovorí ako o super zložke, ktorá je najdôležitejšia, avšak pravdou ostáva, že vitamín C doplníš v dostatočnej dávke aj jedným pomarančom denne. Vitamín D však vzniká len v pokožke pôsobením slnečného svetla, a aj keď ho vieme prijať v určitých množstvách aj v potrave, ide o nízke a nepostačujúce dávky. Počas slnečných letných dní sa vitamín D vytvára v koži v potrebnom množstve, avšak so zmenou počasia na jeseň jeho produkcia klesá a preto je treba ho dopĺňať. Vitamín D3 podporuje zdravie kostí a využívanie vápnika či fosforu, ale podieľa sa aj na normálnom fungovaní dôležitých biochemických procesov! Nezabudni však, že vitamín D3 patrí k vitamínom rozpustným v tukoch a preto je potrebné (pre jeho optimálne využitie) ho prijímať spolu s tukom, buď vo forme oleja, alebo prípadne spolu s potravinou bohatou na tuky.

Šport, spánok a stres

Ďalšími, nemenej dôležitými pomocníkmi v boji proti jesennej únave a chorobám je ako aj po zvyšok roka pravidelný pohyb, ideálne okrem športu aj prechádzky na čerstvom vzduchu. Okrem toho je dobré dopriať si kvalitný spánok, ideálne 7-9 hodín denne. Sama nemám radu vyhýbaj sa stresu, keďže každý z nás vie, že existujú obdobia, kedy je vyhýbať sa nervom a stresu takmer nemožné. Skús teda stres aspoň minimalizovať, a každý deň si dopriať aspoň pol hodinku aktivity, ktorá ťa teší a upokojuje, či už ide o prechádzku so psom, alebo čas strávený pri dobre káve či knihe. Tvoj organizmus – imunitný systém nevynímajúc sa ti za takúto starostlivosť odvďačí pevným zdravím aj počas jesene.