Späť do školy s posilnenou imunitou

Obrázok článku

Jeseň a návrat do školy je (hlavne) pre rodičov náročným obdobím. Deti sa vracajú po lete v kruhu rodiny a menšieho okruhu kamarátov do kolektívov, kde si opäť medzi sebou prezdieľajú všetky možné aj nemožné choroby a virózy. K tomu sa pridáva obdobie prechodu do jesene, kedy je počasie zradné, mení sa z minúty na minútu, slnečné svetlo sa stráca a prechladnúť vôbec nie je zložité. Oslabená imunita počas jesene však netrápi len deti, ale aj dospelých, športovcov nevynímajúc. Ako si teda s týmto „prechodným obdobím“ poradiť a zachovať si pevné zdravie aj počas jesene si povieme v ďalších riadkoch!

Komplexný systém

Imunitný systém je celá veda a v medicíne sa mu dokonca aj venuje samostatný vedný odbor – imunológia. Imunitný systém sa skladá zo samostatných orgánov, buniek, receptorov, protilátok a ďalších pre laika pomerne komplikovaných prvkov. Správne fungujúci imunitný systém nás chráni pred infekčnými ochoreniami, ale má aj obrovské množstvo iných funkcii. Aby však správne fungoval musíme ho podporovať a k nášmu telu pristupovať zodpovedne. Ako na to?

Životospráva pre silnú imunitu

Určite ťa neprekvapí, že podstatnú, azda najdôležitejšiu podporu nášmu imunitnému systému dodáme vyváženou a pestrou stravou bohatou na ovocie a zeleninu a tým pádom aj na vitamíny, ktoré sa v týchto potravinách nachádzajú. Vitamíny sú mikroživiny, ktoré potrebujeme v malých množstvách, avšak na správnom fungovaní nášho tela sa podieľajú v obrovskej miere. Vedci hovoria, že aby sme dosiahli optimálne množstvo denného príjmu vitamínov, mali by sme každý deň zjesť aspoň 5 porcii ovocia a zeleniny. Extra dávky vitamínov však svojmu telu vieš dodať aj vo forme výživových doplnkov, čo však neznamená že ovocie a zelenina sa ťa už netýkajú – ideálne je prípravkami len dopĺňať plnohodnotnú a kvalitnú stravu! Na eshope FIT PLUS nájdeš kvalitné doplnky s obsahom vitamínu C, multivitamínov, či potrebných minerálov.

Vitamín D

Vitamín D je azda najpotrebnejším vitamínom vzhľadom na jeho suplementáciu. Zatiaľ čo väčšinu ostatných vitamínov dokážeme nášmu telu dodať prostredníctvom pestrej stravy, vitamín D vzniká len v našej pokožke pôsobením slnečného svetla. Preto keď sa na jeseň dni začínajú skracovať a slnečné počasie už nie je také bežné, produkcia vitamínu D výrazne klesá. Vitamín D je zodpovedný za normálne fungovanie biochemických procesov, podporuje normálny stav kostí a správne využitie fosforu a vápnia. Preto je vhodné vitamín D3 suplementovať napríklad prostredníctvom vitamínu D3 od VPLab Nutrition.

Nie je nad pohyb

Náš imunitný systém podporuje aj pravidelná fyzická aktivita a pobyt na čerstvom vzduchu. Akákoľvek forma pohybu je tvoja obľúbená, podporuješ tak aj svoju obranyschopnosť. Samozrejme pri posilňovaní malých detí ich netreba hnať do fitka už v plienkach, ale pobytom a hrou s deťmi na čerstvom vzduchu nemôžeš šliapnuť vedľa ani v prípade že si rodič malého dieťaťa, ktoré čaká škola či škôlka!

Spánok

Oddýchnuté telo funguje lepšie čo platí aj pre imunitný systém. Určite sa aj tebe aspoň raz stalo, že po stresujúcom a hektickom období v škole či práci, zlej životospráve a nedostatku spánku si zrazu ochorel(a). Spánok je dôležitý preto, že pri ňom oddychuje nielen naše telo, ale aj náš mozog. Dopraj si preto každý deň kvalitný a ničím nerušený spánok 7-9 hodín!